Frank je klíčem ke švýcarské ekonomice v roce 2016, říká centrální bankéř

12:32 | V Z | Diskuze

Švýcarská centrální banka odhaduje, že kurz „nadhodnoceného“ švýcarského franku v roce 2016 zůstane na stejné úrovni jako letos nebo mírně poklesne, uvedl v sobotu guvernér Švýcarské národní banky Thomas Jordan. Napsal to server Wall Street Journal.

Foto: Pub

 

Podle Jordana by centrální banka ve skutečnosti propad kurzu uvítala. Ekonomika alpské země se loni dostala pod velký tlak poté, co se Švýcarská národní banka rozhodla zrušit dlouhodobý kurzovní limit ve výši 1,20 franku za euro.

Po tomto rozhodnutí kurz franku vůči euru, které je měnou hlavních vývozních trhu pro švýcarskou komiku, prudce vzrostl. Tento vývoj poškodil vývoz, protože švýcarské zboží pro zahraniční kupce náhle výrazně zdražilo.

Kurz franku v průběhu roku 2015 poklesl, čímž se ekonomice poněkud ulevila. Hodnota měny bude mít v roce 2016 nadále významný vliv na švýcarskou ekonomiku, uvedl Jordan.

„Pokud frank výrazně oslabí, bude to velmi dobré pro ekonomiku: pomůže to exportům a růst se zrychlí,” prohlásil guvernér Jordan v rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici SRF. „Pokud frank posílí, vliv na ekonomiku bude opačný.”

Centrální banka odhaduje, že švýcarský hrubý domácí produkt v roce 2015 vzrostl pouze o necelé 1 %, ve srovnání s 2 % růstem v roce 2014. Banka předpokládá, že výkonnost v roce 2016 naroste o 1,5 %, v závislosti na kurzu franku a celosvětovém ekonomickém vývoji.

Guvernér v rozhovoru obhajoval rozhodnutí zrušit tři roky platný kurzovní limit. Podle něj byl limit neudržitelný, protože by Švýcarská národní banka byla nucena nakupovat obrovské množství valut.

Jordan uvedl, že švýcarské ekonomice „velmi věří“, navzdory tomu, že švýcarský průmysl, především exportní, prochází složitým obdobím.

„Velké obavy ohledně prudké recese ve Švýcarsku – vedoucí k masové nezaměstnanosti a deflaci – se nenaplnily,” prohlásil.

Společnosti budou nadále vyvíjet nové inovativní produkty a vytvářet ve Švýcarsku nová pracovní místa, domnívá se Jordan.

Švýcarský frank po úvodním růstu až na úroveň eura později oslabil, ale podle Jordana nadále zůstává „nadhodnocený“. Kurzu franku vůči euru nyní dosahuje 1,09, v porovnání s dříve platným limitem 1,20.

SNB zavedla záporné úrokové sazby a je připravena zasáhnout na měnových trzích proti růstu hodnoty franku, řekl Jordan, který tyto měnové nástroje považuje za vhodné k udržení kurzu pod kontrolou.

V dalším rozhovoru vysílaném v pondělí Jordan uvedl, že Švýcarsku pomohlo zvýšení úrokových sazeb amerického Federálního systému v minulém měsíci, které vedlo k posílení dolaru vůči franku.

„Kurz těchto měn je nyní vyrovnaný, což je pro nás dobrým znamením,” prohlásil Jordan pro švýcarský televizní stanici ECO.

Zdroj:WSJ, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.