Francouzská centrální banka zvyšuje předpověď růstu ekonomiky

11:05 | Pet Bu | Diskuze

Francouzská centrální banka v pátek zvýšila svou předpověď růstu domácí ekonomiky a snížila také odhad inflace. Banka očekává, že se ukazatele zlepší díky lepší zahraniční poptávce.

Foto: Hughes Hamilton

Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky v eurozóně by měl v tomto roce růst o 1,4% a zvýšit tempo růstu na 1,6% v roce 2018. Ve svém prosincovém odhadu očekávala centrální banka růst o 1,3% v roce 2017 a 1,4% v roce 2018.

"Růst francouzské ekonomiky pokračuje ve zvyšování tempa,“ oznámil guvernér centrální banky Francois Villeroy de Galhau. Podle jeho slov se jedná o nejsilnější růst za posledních pět let.

Banka ponechala svůj odhad inflace měřené harmonizovaným indexem spotřebitelských cen pro rok 2017 na úrovni 1,2%, ale snížila svou předpověď pro rok 2018 o 0,2 procentního bodu na 1,2%. Podle odhadu banky se v roce 2019 dostane inflace na úroveň 1,4%.

Banka oznámila, že její předpovědi nepočítají se změnami zákonů slíbenými novým francouzským prezidentem Macronem a ani se změnou očekávání v komerční sféře spojenou s Macronovým vítězstvím ve volbách.  Podle banky by v tomto roce mohla nezaměstnanost klesnout z 10,1% zaznamenaných v roce 2016 na 9,7% a klesat až k 9,6% v roce 2018. Villeroy de Galhau řekl, že míra nezaměstnanosti i ekonomický růst jsou stále pod průměrem eurozóny, což znamená, že země potřebuje změnu zákonů hlavně v oblasti pracovního trhu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.3.2020

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Bleskovka: Inflaci táhnou dolů dovolené

Ilustrativní obrázek

Měsíční predikce 2.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy smíšené; trh spekuluje nad tím, co bude tématem Trumpovy konference ohledně Číny

Ilustrativní obrázek

Wall Street pokračuje v růstovém tažení

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.