Francie trpí nedostatkem másla, pro její tradiční kuchyni je nepostradatelné

09:09 | fa ra | Diskuze

Je těžké si představit zemi, kde se máslo bere víc vážně, než ve Francii. Je nezbytnou surovinou pro přípravu omáček i při pečení. Bez másla by croissant byl zdrclou hroudou mouky a proslulému francouzskému zapečenému sendviči Croque-Monsieur se šunkou a máslem by něco chybělo.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Takže prázdný regál v obchodě, kde by mělo být vyskládané máslo, je ve Francii něco jako suchá bageta - hluboce znepokojující, napsal list The New York Times.

Ovšem kvůli propadu evropské produkce mléčných výrobků a nárůstu celosvětové poptávky se právě s prázdnými regály někteří Francouzi setkávají.

A někteří se s tím nehodlají smířit. Laurence Meyreová, 53letá profesorka, si raději zašla udělat důkladné zásoby. "Řekla jsem si - nemít ve Francii máslo? To je šokující," řekla, když ji novinář zastihl v supermarketu.

Ve skutečnosti je ovšem nedostatek másla - byť vyvolal celonárodní pozornost - ve Francii jen sporadický a nezdá se, že by se chod země bez základního maziva měl zadřít. Ale v zemi, která podle některých statistik konzumuje zdaleka nejvíc másla na jednoho obyvatele na světě, nejde o marginální záležitost.

Proto francouzské sdělovací prostředky chrlí rady, jak nahradit máslo, anebo jak si připravit vlastní. Jeden titulek se naléhavě ptal, zda bude na Vánoce máslo. Ministr zemědělství byl dotazován v parlamentu. Na internetu sdílejí uživatelé fotografie prázdných regálů a vtipálci zveřejňují inzeráty nabízející malé množství másla za nehorázné ceny. A nevyhnutelně musel vzniknout i hashtag #BeurreGate (beurre = francouzsky máslo).

Loni spotřebovala Francie zhruba osm kilogramů másla na jednoho obyvatele. To je více než dvojnásobek průměru v Evropské unii a více než trojnásobek množství ve Spojených státech.

Gérard Calbrix, šéf ekonomických záležitostí Svazu francouzských zpracovatelů mléčných produktů, řekl, že už od jara se očekával nedostatek másla. "Během posledního roku od června 2016 do letošního léta v Evropě klesla produkce mléka," dodal. "A zároveň stoupla poptávka po másle na všech světových trzích."

Několik faktorů může vysvětlit tento nepoměr mezi nabídkou a poptávkou. Produkce mléka v Evropě, která klesla už poté, co v roce 2015 skončily mléčné kvóty Evropské unie, se během léta 2016 propadla ještě níž kvůli špatné úrodě pícnin a nepříznivému počasí.

Mezitím, úměrně tomu, jak ze sebe máslo setřáslo část pověsti "nezdravé potraviny", stoupla celosvětově poptávka po něm - zvlášť ve Spojených státech a v Číně.

Jen v samotné Francii stoupla spotřeba másla v letech 2013 až 2015 o pět procent. Výsledek? Ceny másla prudce vzrostly na téměř 8000 dolarů (asi 176.000 korun) za tunu letos v září, zatímco v dubnu 2016 to bylo zhruba 2800 dolarů za tunu.

Ovšem jen ve Francii se zatím objevily případy nedostatku či vyprodaného másla kvůli způsobu, jakým je organizovaný francouzský řetězec dodávek potravin, řekl Calbrix. Ve Francii se ceny mezi dodavateli a velkými obchodními řetězci domlouvají jednou ročně - v únoru.

"Nedostatek jistých produktů v regálech je známkou napětí mezi některými velkými obchody a jejich dodavateli," uvedl s tím, že mnozí obchodníci odmítají zaplatit za máslo zvýšenou tržní cenu.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Druhý nejbohatší muž Asie jde do důchodu, za nedlouho oslaví 90. narozeniny

Ilustrativní obrázek

Nejdražším městem pro život je letos už pátým rokem v řadě Singapur

Ilustrativní obrázek

Genderová radikálka u německého soudu narazila, označení "klient" a nikoliv "klientka" je v pořádku

Ilustrativní obrázek

Kouřící orangutan Bandun vyvolal kritiku indonéské zoologické zahrady na sociálních sítí

Ilustrativní obrázek

Britové si oblíbili japonské destiláty

Ilustrativní obrázek

Zvuku stradivárek lze dosáhnout napadením dřeva houbamiČti více
Ilustrativní obrázek

Býčí akciový trh v USA může podle expertů ještě o čtvrtinu posílit

Ilustrativní obrázek

Bitcoin by mohl spadnout pod úroveň 6000 USD

Ilustrativní obrázek

Německé úřady rozšířily své vyšetřování v automobilce Volkswagen

Ilustrativní obrázek

Michelin kupuje britskou firmu Fenner

Ilustrativní obrázek

Odhady výsledků: Pegas Nonwovens (Prodat, 12m cíl v revizi) - Splnění výhledu managementu, ale nulová dividenda

Ilustrativní obrázek

Německý ZEW index klesne ve světle narůstajících rizik a nejistot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.