Forint a zlotý vykazují volatilitu, koruna žádnou

08:32 | fa ra | Diskuze

Česká koruna v pondělí otevírala v intervalu 27,02-27,03 CZK/EUR a celý týden se z tohoto intervalu nepohnula. Ono svým způsobem není divu. Trh s korunou totiž během celého týdne nedostal žádnou překvapivou informaci, kterou by musel zpracovat do ceny.

Foto: Public Domain

 

Hned v pondělí byly zveřejněny indikátory důvěry za leden. Saldo odpovědí celkového indikátoru vzrostlo o více než dva body, stejně jako saldo indikátoru důvěry podnikatelů. Důvěra spotřebitelů vzrostla dokonce o 2,5 bodu. Je to další důkaz toho, že se české ekonomice daří a podle nás se jí bude dařit i nadále. Tomu podle nás budou odpovídat i v pondělí zveřejněné výsledky maloobchodních tržeb. Ty si totiž na sezónně očištěné bázi v podstatě udrží meziroční růstová tempa z listopadu. Klíčovým faktorem růstu podle nás budou tržby za nepotravinářské zboží.
Důležitou událostí bez překvapivých výsledků bude čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Předpokládáme, že bankovní rada nebude měnit nastavení své politiky, a to ani na komunikační úrovni, kdy pravděpodobně potvrdí odstoupení od kurzového závazku až koncem letošního roku.

Mnohem vyšší volatilitu vykazují regionální měny. Polský zlotý zpočátku týdne oslaboval, když byl stále pod vlivem vnitro politických událostí. V úterý zveřejněný údaj o HDP Polska sice byl o 0,1 pb lepší než čekal trh (3,6%), ovšem prohlášení ministra financí o tom, že sektorová daň v maloobchodě bude zavedena nejpozději do konce března, poslala zlotý dále ke slabším hodnotám. Svými komentáři k nepříznivému vývoji kurzu zlotého přispěly i ratingové agentury. Moody’s v úterý zhoršila výhled pro veřejné finance. Fitch ve středu varoval ve stejném duchu. Obě agentury totiž pozorně sledují vývoj ohledně převodu cizoměnových hypoték do zlotého, které by přineslo zhoršení fiskální pozice. Tento týden také bude zasedat polská centrální banka, která by ovšem měla potvrdit stávající hodnotu sazeb na 1,5 %. Zajímavější by ovšem mohly být komentáře nových členů Rady, kteří byli jmenováni v lednu. Pravděpodobně by jejich hlasy mohly znít holubičtějším hlasem než trh očekává, protože zmizel tábor zastánců zvyšování sazeb. Většina členů Rady si tedy s největší pravděpodobností bude potvrzovat status quo.

Maďarský forint za celý týden nakonec posílil asi o 0,15% na 311,4 HUF/EUR, když ovšem průběh celého týdne tomu nenapovídal. Dobrý výkon měny byl v pondělí potvrzen velmi dobrými výsledky konjunkturních indikátorů, které podobně jako v ČR zlepšily salda o jednotky bodů. Forint pak ovšem ztrácel především ve středu, když se na trhu rozšířily informace o tom, že maďarská vláda po vzoru Polska uvažuje také o zavedení sektorové daně na maloobchod.

Dalším faktorem, který vedl k poklesu kurzu, také ale bylo zjištění některých účastníků trhu. Po pečlivé analýze úterního výstupu ze zasedání tamní centrální banky se totiž dozvěděli, že sazby jsou sice neměnné a že si centrální banka dokonce představuje, že s nimi nebude hýbat ani během dalších 5-8 čtvrtletí. Představitelé centrální banky ovšem také vyjádřili svou připravenost sáhnout k nástrojům nekonvenční měnové politiky, pokud si to situace bude vyžadovat ve zjevném odkazu k dalším krokům ECB. Další data pak už nepřekvapila. Nezaměstnanost nestoupla na 6,3 %, jak čekal trh, ale stagnovala na 6,2 %. V pátek zveřejněný pokles průmyslových cen, pak není něco, co by se nikde jinde nedělo či snad překvapovalo. Obchodování v tomto týdnu pak skoro každý den dostane impuls z dat. V pondělí bude zveřejněn index PMI, obchodní bilance v úterý, následované maloobchodními tržbami. V pátek bude týden završen údaji za prosincovou průmyslovou výrobou.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.