Forex předpověď Goldman Sachs: očekává se další devalvace čínského jüanu

05:41 | wa pe | Diskuze

Čínský jüan (CNY) by v reakci na zpomalování růstu druhé největší globální ekonomiky mohl v tomto roce ztratit dalších 6 %, uvádí ve své dnešní zprávě analytici z Goldman Sachs.

Foto: Moerschy

 

Nejnovější odhady dalšího vývoje na měnovém páru USD/CNY počítají s úrovní 7 CNY za 12 měsíců a 7,30 CNY na konci roku 2017.

Svůj výhled v Goldman Sachs zdůvodňují jednáním čínské centrální banky v posledních dnech. I přes odhadované intervence banka dovolila jüanu oslabit vůči americkému dolaru o 0,8 %. Střední kurz jüanu, stanovovaný centrální bankou, se včera nacházel na nejnižší úrovni od roku 2011.

Další pohyb kurzu jüanu se bude také odvíjet od jeho protějšku z druhé strany Pacifiku, amerického dolaru. Pokud se Fed odhodlá k postupnému zvyšování úrokových sazeb, tak jak se očekává, měl by jüan dále devalvovat. Zatímco míra nezaměstnanosti v USA zůstává na rekordně nízkých úrovních, růst mezd vypadá o poznání méně pozitivně, což vyvolává pochybnosti o dalším utahování měnové politiky Fedu.

Centrální banka nehodlá ponechat nic náhodě a již připravuje renminbi půdu pro případ dalšího posilování dolaru. Čínský CFETS (China Foreign Exchange Trade System) nedávno oznámil, že zavádí obchodně vážený koš 13 měn, vůči kterým bude možné poměřovat hodnotu jüanu nezávisle na americkém dolaru. To by mělo alespoň částečně odtrhnout pozornost investorů od měnového páru USD/CNY, na kterém se v tomto roce dají očekávat nejvyšší ztráty.

To nejdůležitější na čem bude záležet v otázce kurzu jüanu však bude kondice domácí čínské ekonomiky, jejíž škobrtající výkonnost stojí za současnou bouří na akciových trzích po celém světě.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.