Floridské pomeranče prožívají nejhorší propad za 100 let

09:44 | V Z | 3 komentáře / 3 nové

Floridským pomerančům hrozí zánik, pokud vědci a vláda nepřijdou na to, jak zastavit šíření asijské infekce, která pomerančovníky zabíjí, uvedla agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Celková úroda charakteristického floridského ovoce by mohla do roku 2026 poklesnout na pouhých 27 milionů bedýnek, uvedly ve své zprávě z 21. října floridské úřady. Jednalo by se o celkový propad ve výši 82 % ze 149,8 milionů bedýnek v roce 2005, kdy byla na jihu Floridy objevena bakterie způsobující chorobu Huanglongbing, známější jako zelenání draka. V Asii dostala poetičtější jméno – nemoc žlutého draka.

Tuto bakterii šíří drobné mšicosavé mušky Diaphorina citri z čeledi merovitých (Psyllidae). V současnosti proti této infekci neexistuje žádný lék. Zelenání citrusů podle odhadů Floridské mezinárodní univerzity způsobilo v letech 2006-2014 ztrátu 7,8 miliardy dolarů a více než 7 500 pracovních míst.

Vyhlídky pro floridský citrusový průmysl jsou nejisté a v dlouhodobém horizontu mu hrozí ztráta relevance a ekonomického vlivu, pokud bude úroda nadále klesat a stromy umírat, uvedly úřady.

Tato předpověď zvýšila cenu za libru zmrazeného pomerančového koncentrátu na newyorské burze ICE Futures U.S. na 1,4785 dolaru k 23.11., což je o 43 % více než 1,0345 dolarů za libru, za něž byl koncentrát prodáván 29. září. 13. listopadu se cena dokonce vyšplhala na 1,607 dolarů za libru, nejvyšší úroveň od června 2014. Tento vývoj zvyšuje náklady společností Coca Cola Co. (výrobce produktů značek Minute Maid) a PepsiCo Inc. (Tropicana a Gatorade).

Poptávka po oblíbených amerických džusech poklesla i kvůli změně v myšlení spotřebitelů, kteří se více zaměřují na obsah kalorií a vyhledávají alternativní výrobky, např. kokosovou vodu. I tak floridský citrusový průmysl, který produkuje rovněž grapefruity a speciální citrusové plody, nadále zaměstnává asi 62 000 osob a Floridě přináší 10,7 miliard dolarů ročně. Uvedla to největší organizace sdružující floridské pěstitele, Florida Citrus Mutual.

 

‘Malé monstrum’

Třiapadesátiletý farmář z floridského Winter Havenu Les Dunson nazývá mušky psyllid malými monstry a tvrdí, že zasadily státu smrtelnější úder než hurikánu. Dunson je prezidentem společnosti Dunson Harvesting, založenou v padesátých letech jeho dědečkem. Firma v současnosti hospodaří na asi 2 000 akrech. Její výnosy poklesly na asi 600 bedýnek ovoce z milionu před deseti lety, ačkoliv do boje proti zelenání nasadila více pesticidů a používá vydatnější živiny ve snaze zvýšit produktivitu.

Podle některých odhadů by k obnově produkce na úroveň před vypuknutím infekce bylo zapotřebí v následujících deseti letech zasadit více než 20 milionů pomerančovníků, uvádí Michael W. Sparks, ředitel pěstitelské organizace Florida Citrus Mutual, která sdružuje více než 8 200 členů.

Zelenání stromů zabíjí úrodu citrusů i v jiných regionech, včetně Brazílie, která je největším pěstitelem pomerančů na světě. Na Floridě však působí největší škodu. Urbanizace a škody způsobené hurikány snížily celkovou plochu, na které jsou pěstovány citrusy, na 202 908 hektarů, nejméně za 50 let. Vysoký obsah soli ve vodě stromy oslabuje a znemožňuje jim bojovat s infekcí. Silné větry způsobené karibskými bouřemi zanášejí mušky i do dříve zdravých pomerančových hájů. Na Floridě je rovněž mnoho malých farem. Mnohé z nich jsou již opuštěné nebo jsou špatně vedeny. To umožňuje další šíření infekce.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Jooo, to bylo dobrý.:-)
Kubánské nebrat! To bylo ve filmu Záměna s Aykroydem a Murphym, jak tam obrali ty dva dědky při spekulacích na pomerančový koncentrát, ne?
Snad aspoň ty kubánské budou... sice je to kyselina, k jídlu to není, ale zvyk je zvyk. :-)
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

U Floridy se ropa těžit nebude, rozhodla administrativa Donalda Trumpa

Trh s pomerančovým džusem se před hurikánem Irma dostává do cenových výšin

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.