Firma vyvinula algoritmus schopný předpovědět, která alba se stanou hitem

10:44 | Ne Ro | Diskuze

Bull Moose je maloobchodní řetězec sídlící v americkém státě Maine. Vyznačuje se však něčím neobyčejným.

Foto: Gerd Altmann

Prodává ostatním jiným maloobchodním prodejcům licence ke svému vlastnímu analytickému softwaru, který je s velkou pravděpodobností s to předpovědět, která z nahrávek či které z alb se v budoucnu stane hitem.

Návštěvník jedné z dvanácti poboček, rozmístěných v amerických státech Maine a New Hampshire, by si sotva představil, že vidí možnou budoucnost kamenného maloobchodu právě zde. Konvenční displej a neonové osvětlení lákají ke koupi nových CD a LP disků, filmů, videoher a knih, a připomínají tím zlatá 90. léta.

Co však odlišuje obchody Bull Moose od jiných nezávislých obchodů a řetězců s médii je jejich vlastní a jimi vyvinutý software. Autorem tohoto softwaru je zakladatel a současný šéf společnosti, Brett Wickard. Jeho software řídí většinu firemních operací a dal vzniknout jedinečné technologické společnosti s názvem FiledStack.

Wickard a jeho kamarád Chris Brown založili ještě během svých studií v roce 1989 ve městě Brunswick společnost Bull Moose. Na samém začátku přitom neměli téměř nic a zatímco provozovali obchůdek, sami žili v chalupě bez vody a v lesích. Wickard se už tou dobou hrabal v počítačích a vytvářel analýzy prodejů, které posléze zobecnil v algoritmu, schopném často předpovědět budoucí hitové nahrávky. A tak byl obchod Bull Moose leckdy - a ještě před konkurencí – s to předpovědět budoucí poptávku po skupinách do té doby neznámých, jakými svého času byly Pearl Jam či Limp Bizkit. Výsledkem bylo, že objednávali prodejně úspěšnější nahrávky než konkurence a naopak byli nuceni vracet menší množství zboží.

V průběhu dvou desetiletí rozšířil Wickardův tým programátorů svůj software natolik, že vznikl systém pro maloobchodní management, který si natahuje data z různých částí chodu obchodu - online prodeje, věrnostní programy, terminály, amazon.com atp. - a následně navrhuje, o jaké tituly doplnit inventář prodejny. Okamžitě zadává objednávky a doplňuje zásoby zboží podle širších okolností poptávky (například smrt Prince) či užších (kupříkladu nějaký konkrétní obchod prodává více filmů z Bollywoodu než jiní).

Poté co společnost Universal Music v roce 2003 nabídla systém licencovat pro národní řetězce s nahrávkami , začala ho společnost Bull Moose nabízet jiným nezávislým obchodům na vlastní pěst. Brian Faber, generální manažer společnosti Zia Records, která má devět poboček ve státech Arizona a Las Vegas, o softwaru říká, že ho používá už od roku 2003 a že mu pomáhá dělat rozhodnutí založená spíše na tvrdých datech, než na osobním vkusu. 

Wickard poodhaluje, že jeho algoritmus je založen spíše na sčítání než na odčítání, což znamená, že je založen na rozšíření výběru výjimečných, ojedinělých položek, které se mohou líbit jednomu zákazníkovi (například opera o Anně Frankové), spíše než na zredukování inventáře na pouhé bestsellery.

Tržby společnosti Bull Moose se za poslední dva roky zdvojnásobily, a to i přes skutečnost, že se technický byznys v roce 2013 odštěpil. Nicméně i poté zůstaly obě společnosti ziskové. Společnost FieldStack nabízí svůj výrobek malým a středním regionálním řetězcům, jejichž potřeby nemohou být zajištěny programy jako SAP a Microsoft. Jeden z prvních uživatelů programu, Pete Risano, ředitel řetězce Pet Life, si program chválí a považuje ho za esenciální pro uskutečňování dobrých obchodních rozhodnutí a poznamenává, že program zrychlil růst jeho společnosti.

V současnosti se Wickard věnuje spíše řízení společnosti FieldStack, jejíž personál se zvýšil na 25 lidí, zatímco Brown se stará o společnost Bull Moose. Srdce obou však i nadále bije pro hudební nosiče. 

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.