Fio: Odhady hospodaření ČEZ za 4Q 2017

14:14 | Redakce W4T | Diskuze

ČEZ v úterý 20. března 2018 před otevřením trhu oznámí hospodářské výsledky za 4Q 2017, resp. celý loňský rok. V 10h začne tisková konference a od 16h bude následovat konferenční hovor s managementem společnosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Očekáváme, že ČEZ v posledním kvartále loňského roku představí meziroční pokles ziskovosti při téměř stabilních výnosech. I tak předpokládáme, že společnost alespoň mírně překoná celoroční výhled EBITDA, resp. očištěného čistého zisku, jenž byl na začátku listopadu managementem společnosti posazen na úroveň 52 mld. Kč, resp. 19 mld. Kč. Ještě sledovanější informací než samotné výsledky za 4Q 2017 bude zveřejnění výhledu hospodaření na letošní rok a rovněž bude trhem bedlivě sledováno, zda ČEZ oznámí návrh letošní dividendy.

Výnosy budou ve 4Q 2017 podpořeny výrazným téměř 50% meziročním nárůstem produkce z jaderných elektráren. Na tomto zvýšení se bude z velké většiny podílet Temelín, jehož výroba za poslední loňské čtvrtletí meziročně vzrostla dvojnásobně na cca 4,2 TWh, když ve 4Q 2016 se tato elektrárna potýkala s výraznými neplánovanými odstávkami. S problémy se předloni potýkaly i Dukovany, proto i u této jaderné elektrárny očekáváme meziroční růst produkce, konkrétně o zhruba 14 % na 3,8 TWh. Produkce z jádra poblíž 8 TWh tak velmi solidně podpoří celkovou výrobu elektřiny, kterou za 4Q 2017 predikujeme o cca 12,4 % y/y výše na hladině 18 TWh. Vedle toho předpokládáme, že ČEZ i v posledním loňském čtvrtletí realizoval příznivé výsledky v prodejích zemního plynu, které by mohly vykázat alespoň cca 10% meziroční nárůst na úrovně kolem 3,4 TWh. Proti těmto pozitivním vlivům půjdou meziročně nižší prodejní (realizační) ceny silové elektřiny, když průměrná cena loni činila cca 31 EUR/MWh, zatímco v roce 2016 se pohybovala mezi 34 - 35 EUR.

Výše zmíněné pozitivní vlivy budou podle našeho názoru natolik silné, že dokážou zapříčinit téměř stabilní vývoj výnosů, které tak za 4Q 2017 predikujeme poblíž hladiny 58,1 mld. Kč (-0,9 % y/y). Rovněž na úrovni provozního zisku EBITDA by se měly vlivy v podobě vyšší produkce a nižších cen silové elektřiny vzájemně kompenzovat (na obou stranách námi očekávaný dopad v rozmezí 1 – 1,5 mld. Kč).

Provozní ziskovost by v posledním loňském čtvrtletí měla být tlačena dolů zejména segmentem tuzemské distribuce a prodeje. Tento segment v průběhu loňského roku těžil z příznivého vývoje objemů distribuované elektřiny a prodejů zemního plynu, což by mělo platit i ve 4Q 2017, nicméně očekáváme negativní dopad technických vlivů v podobě korekčních faktorů (souvisí s problematikou OZE) a narovnání objemu nevyfakturované elektřiny, což dle našich odhadů může snížit EBITDA minimálně o 1 mld. Kč. Mezi významnější negativní vlivy budou podle našeho názoru patřit rovněž vyšší náklady na emisní povolenky (-0,5 až -0,7 mld. Kč), když ČEZu každoročně klesá objem emisních povolenek poskytovaných zdarma. Nepříznivě může působit také poměrně vysoká srovnávací základna v segmentu rumunské výroby, kde ČEZu byly ve 4Q 2016 v rámci retroaktivity zpětně přiděleny dříve odebrané zelené certifikáty na tamní rumunskou větrnou farmu. Provozní ziskovost rumunských větrných farem tak ve 4Q 2016 činila mimořádných 1,5 mld. Kč, což bude obtížné překonat, za předpokladu, že ČEZ opět nepřekvapí nějakým mimořádným vlivem. Za běžných okolností tak odhadujeme EBITDu z rumunské výroby kolem 0,6 – 0,7 mld. Kč.

Celkově pak EBITDA zisk za 4Q 2017 predikujeme na úrovni 11,6 mld. Kč, meziročně nižší o 18,9 %. Po odečtení odpisů očekáváme provozní zisk EBIT ve výši 4,6 mld. Kč, což je sice meziročně téměř shodný výsledek (+2,2 % y/y), nicméně EBIT ve 4Q 2016 byl negativně ovlivněn opravnými položkami k dlouhodobému majetku ve výši 2,2 mld. Kč (bez tohoto vlivu by to bylo 6,7 mld. Kč). Meziročně nižší provozní ziskovost se podle našich odhadů promítne i do očištěného čistého zisku. Navíc by do čisté ziskovosti měly negativně zasahovat meziročně vyšší nákladové úroky a rovněž téměř 7% mezikvartální depreciace turecké liry vůči dolaru, což zřejmě negativně ovlivní hospodaření tureckých přidružených společností v řádu vyšších stovek milionů korun. Očištěný čistý zisk za 4Q 2017 tak očekáváme meziročně nižší o 35,6 % na úrovni 1,8 mld. Kč.

Za celý rok 2017 by pak ČEZ podle našich odhadů mohl dosáhnout EBITDA zisku ve výši 52,7 mld. Kč a očištěného čistého zisku 19,2 mld. Kč, což by znamenalo alespoň mírné překonání výhledu posazeného na hladinu 52 mld. Kč, resp. 19 mld. Kč.

Tradičně sledovanou záležitostí bude výhled hospodaření na rok 2018. My aktuálně očekáváme letošní EBITDA poblíž 54 mld. Kč, když zásadním stabilizačním faktorem by měly být (poprvé od roku 2013) téměř neměnné prodejní ceny elektřiny. Na úrovni očištěného čistého zisku však predikujeme pokles k hladině 12 mld. Kč, a to hlavně kvůli absenci loňských mimořádných zisků z prodeje akcií MOL a prodeje bytů. Prodej bulharských aktiv pak ještě může letošní očištěný čistý zisk vylepšit (dle našeho odhadu maximálně o 1 – 2 mld. Kč), zatím však tato transakce nebyla dokončena.

Předpokládáme, že ČEZ by zítra mohl zveřejnit návrh letošní dividendy. Očekáváme meziročně stabilní dividendu, tedy ve výši 33 Kč na akcii (či velmi blízko této úrovni). To značí stále slušný cca 6,5% dividendový výnos.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Praha navzdory poklesům v Evropě mírně rostla

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.3.2019

Ilustrativní obrázek

ČEZ prostřednictvím své společnosti Elevion koupil německou firmu En.plus, píše E15

Ilustrativní obrázek

Pojišťovna VIG zveřejnila čísla za FY18; zisk nad odhady, dividenda taktéž

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 21.3.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Erste Group: Aktualizace cílové ceny

Ilustrativní obrázek

Nike reportuje výsledky za 3QFY19; tržby na domácím trhu klesaly pod očekávání

Ilustrativní obrázek

Páteční open v zámoří přináší s sebou pokles

Ilustrativní obrázek

Tiffany & Co. reportuje výsledky za 4QFY18

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek ráno klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast se nakonec udržela v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.