Finanční specialista odpovídá na aktuální otázky k tématu konce splátkového moratoria

14:14 | E V | Diskuze

Blíží se konec října s ním přichází i konec covidového moratoria. Možnosti odkladu splátek využilo statisíce klientů.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Bohužel ekonomické restrikce nepolevují a mnoho lidí bude mít nyní problém své hypoteční závazky splácet.

Finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz odpovídá na otázky k aktuální situaci na hypotečním trhu a konce splátkového moratoria.

 

Co to znamená pro klienty, kteří stále nemohou si díky finanční situaci splácet?

Pro tyto klienty to bude velký problém. Postupně chodí potvrzení ze všech bank, že možnost odkladu splátek bude ukončena zatím bez vize dalšího prodlužování. Možnost odkladu skončí spolu s vládním memorandem, tedy zákonnou možností. Tato možnost pomine už 31. října. Banky díky půlročnímu odkladu, kterého nakonec využily statisíce klientů, přišly o nemalé peníze v tom smyslu, že povinnost vracet úroky za toto období je až na úplném konci hypotéky nebo s žádostí o refinancování. Což může být v řádech let nebo dokonce desítek let. Banky tak nemají motivaci tuto možnost prodlužovat a klienti se budou dostávat do dluhové pasti. Další vládní omezení přicházejí postupně každým dnem a hrozí dokonce opětovné uzavření celé ekonomiky. Do problémů tak může dostat lidi tedy přímo sám stát, a to i ty klienty, kteří doposud problém se splácením neměli.

Výhodou této možnosti bylo, že zákonný odklad neměl negativní dopad do bankovních registrů, využitý odklad by tedy neměl být problémem v budoucnu, pokud by chtěl klient žádat o další hypoteční úvěr.


Jak budou nyní banky postupovat u klientů, kteří mají stále finanční problémy?

Zatím těžko říci, jak přesně budou banky postupovat. Dle mého názoru si nejdříve zmapují, kolik klientů není aktuálně schopno dostát svým závazkům a platit je včas. Dle toho banky zaujmou postoj. Nicméně dá se očekávat, že banky budou ke klientovi přistupovat jako před koronavirovou pandemií, tj. domluví si s klientem individuální splátkový kalendář dle jeho finančních možností s tím, že tento odklad už ovšem negativní dopad do bankovních registrů mít bude. Standardní odklady fungovaly před pandemií tak, že klientovi byla odpuštěna pouze jistina (část splátky, která jde na úmaz dluhu), ale povinnost hradit úroky měl klient nadále. Tudíž se nejednalo o odklad splátek, ale spíše o snížení splátky na cca její polovinu.

 

Co čeká klienta, který nebude dlouhodobě splácet své závazky?

Zda banky zaujmou jiný postup zatím není jasné, vše se bude odvíjet od vládních opatření a míry nesplácených úvěrů. Ovšem i „trpělivost“ bank a „pochopení“ bude mít své meze. Pokud by klient dlouhodobě nesplácel, může docházet v extrémních případech i k zesplatnění dluhu a nařízenému prodeji nemovitosti ze strany banky, jehož cílem bude získat prostředky na okamžité splacení dluhu, který není klient schopen platit včas.


Má vliv konce moratoria na úrokové sazby?

Míra nesplácených úvěrů po ukončení moratoria bude mít určitě vliv na koncové úrokové sazby nabízené spotřebitelům. Pokud by byla míra nesplácení vysoká, může se začít dokonce i zdražovat. Prodejem dražších hypoték si banky budou tvořit finanční rezervu právě na pokrytí nesplácených hypoték. Poslední dva měsíce už k poklesu úrokových sazeb nedochází, úrokové dno se stabilizovalo někde kolem 1,5 % - banky budou nyní vyčkávat na situaci po ukončení moratoria.


Jak vypadá aktuální situace s žádostmi o nové hypoteční úvěry?

Říjen a listopad patří podle zkušeností hypotečních makléřů mezi nejsilnější měsíce roku. A jinak tomu pravděpodobně nebude ani letos. Aktuálně jsou banky zavalené stovkami žádostí o hypoteční úvěry a s blížícím se koncem roku budou objemy uzavřených úvěrů ještě gradovat. I přes propad zájmu o úvěry na bydlení v březnu a dubnu budou letošní objemy velmi vysoké. Pokud hypoteční trh výrazněji nezasáhnou vládní opatření související s druhou vlnou pandemie koronaviru, můžeme se dočkat překonání rekordních let 2016 a 2017. Řada zájemců o vlastní bydlení se snažila rychle vyřídit hypotéku ještě před vypuknutím obávané druhé vlny pandemie koronaviru. Počet nakažených v posledních týdnech výrazně roste, firmy na tento nepříznivý vývoj reagují a vyloučeno není výraznější propouštění. Na toto riziko by mohly banky opět reagovat dalším zpřísněním parametrů pro hodnocení zájemců o hypotéku.“

Zdroj:Iveta Nebesařová
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zájem o virtuální prohlídky vzrostl o 250 %. Realitní trh se snaží nasytit poptávku

Ilustrativní obrázek

Stavební trh v roce 2020 poklesne o 1,8 %

Ilustrativní obrázek

Druhá vlna covidu: Každý čtvrtý Čech musí šetřit

Ilustrativní obrázek

Jak vypadá nejžádanější dům v Česku?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k rekordům na hypotečním trhuČti více
Ilustrativní obrázek

Facebook koupil softwarovou společnost Kustomer

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela růstem

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela kladně

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.12.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes rostly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.12.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.