Finanční ředitel Fordu Bob Shanks: Plně samořídící auta se objeví za 4 až 5 let

10:15 | V Z | Diskuze

Finanční ředitel Ford Motor Company Bob Shanks v pondělí v rámci živé online diskusní show PreMarket Prep, diskutoval o růstovém potenciálu světového automobilového trhu, nástupu elektromobilů a potenciálním časovém horizontu pro rozšíření samořídících aut. Ford má za sebou rekordní čtvrtletí. Shanks se však domnívá, že společnost poroste dále, především díky pozitivnímu vývoji v Asii.

Foto: JD Hancock

 

„Domníváme se, že růst v nadcházejících letech bude poháněn čínským trhem,“ uvádí Shanks s tím že automobily budou cenově stále dostupnější i pro obyvatele méně rozvinutých měst (kategorie 4 až 6 v rámci čínského systému klasifikace měst).

 

Časový plán Fordu

K největším novinkám letošního roku v automobilovém průmyslu patří představení Modelu 3 výrobcem elektromobilů Tesla Motors. Shanks potvrzuje, že Ford rovněž masivně investuje do vývoje elektromobilů.

„V následujících čtyřech až pěti letech budeme do elektrifikace našich modelových řad investovat 4,5 miliardy dolarů,“ uvádí. Shanks odhaduje, že v roce 2026 budou elektrická vozidla (hybridní či plně elektrická) tvořit asi 40 % celkového portfolia modelů.

Konkurenční automobilka Fiat Chrysler Automobiles v posledních letech aktivně usiluje o spojení s Fordem, avšak podle Shankse není konsolidace pro Ford příliš lákavá.

„Mluví se o tom již mnoho let. Osobně jsem skeptický. Je velmi těžké spojit velké a komplexní firmy tak, aby to dávalo ekonomicky smysl,“ uzavírá.

Závěrem Shanks dodává, že samořídící vozidla se na trhu objeví mnohem dříve, než se mnozí domnívají.

„Očekáváme, že autonomní vozidla ‘úrovně 4’, tj. auta, u nichž řidič nemusí do řízení nijak zasahovat ani na něj dohlížet, se na trhu objeví do čtyř až pěti let,“ tvrdí Shanks.

Na vývoj a testování samořídících vozidel se zaměřuje i Alphabet, mateřská společnost Googlu.

Akcie včera uzavíraly na 13,63 dolarech, tedy +0,52 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.