Federální rezervní systém: Změní? Nezmění? Dolar míří k 1,1100; BoJ beze změny

15:46 | JFD Brokers Ltd | Diskuze

Dnes se globální pozornost bude obracet k oznámení o měnové politice amerického Fedu. Bank of Japan zveřejnila své rozhodnutí o úrokové sazbě již brzy ráno evropského času. Drží svou negativní sazbu beze změny a zavázala se dosáhnout 2% inflačního cíle, co nejdříve.

Foto: JFD Brokers

Americká centrální banka začala své setkání již v úterý a oznámí své nezvratné rozhodnutí ještě dnes. Očekává se, že Fed se bude řídit sentimentem investorů. Federální rezervní systém zveřejní prohlášení svého Federálního výboru pro volný trh (FOMC) dnes v 18:00 GMT. Předsedkyně Fedu Janet Yellenová plánuje uspořádat tiskovou konferenci těsně po ukončení dvoudenního setkání. Centrální banka navíc také představí, ke svému pravidelnému pomeetingovému prohlášení, aktualizovanou sadu ekonomických prognóz.

Zvyšuje se tlak na Fed, aby dále držel sazby
Americká centrální banka udržela na svém červencovém zasedání cílové pásmo své federální sazby beze změny na úrovni 0,25% až 0,50%. Fed zvýšil svou referenční federální sazbu v loni v prosinci poprvé za téměř deset let, o čtvrt procentního bodu, ale letos ji drží v neustálých obavách kvůli dlouhodobě nízké inflací. Vstříc nízké inflaci, otřesům kvůli hlasování Británie opustit Evropskou unii následované Referendem o EU v červnu, a volbám amerického prezidenta 8.listopadu, v kombinaci se smíšenými daty z USA v srpnu, včetně slabých maloobchodních tržeb, měkké výrobní ISM a opožděnému výhledu na snižování sazeb na zářijovém nebo listopadovém setkání.

US int.rates

Pokud JDE o inflaci, více než sedm let poté, co začalo oživení v roce 2009, inflace zůstává pod cílem Centrální banky 2%, což naznačuje, že ekonomika stále funguje pod svým potenciálem. Celková inflace zůstala v posledních 2 letech pod inflačním cílem Fedu 2% a neočekáváme, že roční inflace dosáhne 2% cíle, až přinejmenším do konce roku 2018. Inflace byla držena silami mimo území USA, jmenovitě silným dolarem, nízkými cenami ropy a slabou globální ekonomikou. Nicméně, zpráva zveřejněná ministerstvem práce v pátek ukázala, že index spotřebitelských cen V USA (CPI) vzrostl v srpnu o 1,1% poté, co postoupil o 0,8% v ročně v červenci. Je třeba poznamenat, že náklady na zdravotní péči zaznamenaly největší nárůst za téměř 33 let.

NFP uempl.

Fedu se podařilo dosáhnout prvního cíle, ale nedosáhl druhého; to nedokázalo zvednout celkovou inflaci na 2%. Pro nás je inflace velmi důležitým aspektem. Právě teď, Fed věří, že míra nezaměstnanosti nemůže jít o moc níže než 4,7% bez výrazně vyšší inflace. Nízká inflace zní prospěšně, ale může zastavit růst mezd a zisků, což by mohlo mít vliv na tempo růstu celého hospodářství.

Bank of Japan beze změny, ale zavázala se ke splnění cílů
Bank of Japan stále drží politiku záporných sazeb beze změny na mínus 0,1%, avšak představila  úrokové sazby 10-letých státních dluhopisů, aby zintenzívnila svůj boj proti deflaci, protože centrální bance se nepodařilo dosáhnout 2% inflačního cíle, který slíbila pro dvouleté období. Japonská banka se zavázala udržet úrokové sazby 10tiletých státních dluhopisů kolem nuly, aby zvýšila inflaci a uvedla, že bude pokračovat ve svém agresivním QE (nákupy  ¥ 80 trilionů japonských dluhopisů za rok), dokud inflace nepřekročí 2% cíl. Oznámení potopilo japonský jen, který klesl o téměř 1% vůči US dolaru a 0,80% vůči euru a britské libře.
Banka ukládá nové poplatky na některé vklady yenu držených komerčními bankami, v únoru, na podporu bankovních úvěrů, toto opatření dosáhlo omezených výsledků. V předchozím politickém setkání banka také ponechala úrokovou sazbu na minus 0,1% a slíbila agresivnější uvolňování, aby rozdmýchala míru inflace.

Int.rates

Investoři se obávají příštího kroku Fedu
Americká ekonomika expandovala ve druhém čtvrtletí mírně pomalejším tempem (1,1% oproti očekávaným 1,2%), než se původně předpokládalo, což podtrhuje slabý výkon v první polovině roku 2016. Výhled ekonomického růstu také dostal ránu od ostatních údajů z předchozího týdne, který ukázal pokles průmyslové výroby za poslední měsíc. Navíc zklamáním z poklesu maloobchodních prodejů v USA minulý týden zvýšili obavy o zdraví spotřebitelů. Kromě toho byla průmyslová výroba také ohlášena vyšší než očekávaný pokles o 4% oproti očekávaným 0,2%, což dále zvyšuje tlak na odvětví zpracovatelského průmyslu. A zklamáním z dat z USA následuje slabší růst srpnových pracovních míst, 151tis vs. očekávaných 181tis.

GDP

Jak víme, Fed spustil po finanční krizi roku 2008 stimulační program pro oživení ekonomické aktivity známý jako kvantitativního uvolňování nebo QE. Toto udrželo klíčové úrokové sazby nízko a přečerpalo 1,4 bilionu $ do finančního systému USA. QE1 nefungovalo, proto centrální banka USA zavedla další dvě kola QE, známé jako QE2 a QE3. Fed ukončil program QE v říjnu 2014, poté, co bylo vyčerpáno 3,5 trilionu $ skrze QE do finančního systému.
Po skončení historického programu uvolňování, byly výsledky zřejmé: nefungoval. Americká ekonomika rostla od finanční krize jen o 2% ročně – to je méně než polovina historického tempa růstu země - zatímco se vytvořila obrovská bublina v akciích. Standard & Poor 500 Index od března 2009 získal 170%, zatímco index Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average index, oba nastavili minulý měsíc nové historické highs.

Fed: Změní? Nezmění?
Z uvedených skutečností se domníváme, že není dostatek munice pro zvýšení sazeb, a to zejména v zářijovém zasedání. Proto očekáváme, že Fed dnes ponechá úrokové sazby beze změny po neuspokojivých ekonomických zprávách za srpen, včetně slabých maloobchodních tržeb a průmyslové výroby, stejně jako zpomalení růstu počtu pracovních míst. Podle našeho názoru to vypadá, že Fed nebude riskovat až do příští politické schůze centrální banky v prosinci, která bude spojena s ekonomickými projekcemi a tiskovou konferencí, ale je zde riziko, že uvolňovacích akcí ostatních centrálních bank (např BoE, ECB a BoJ) v příštích dvou měsících by ztížit Fedu případné zvýšení.

EUR / USD: dolar míří k 1,1100
Pár EUR / USD vzrostl nad klíčovou úroveň na 1.1200 a během včerejška postoupil až na 1.1214, ale rychle se stáhl zpět pod původní úroveň, protože obchodníci nejsou ochotni příliš fungovat hodně dopředu před politickým oznámením Federálního rezervního systému. Dvojice zůstala v navrhované zóně, ale během asijské seance klesla pod 1.1130 a testovala 1.1120, silnou vnitrodenní úroveň.
Denní MACD je obchodován v negativním regionu spolu s RSI a stochastickými ukazateli směřujícími na jih, což naznačuje slabý technický obraz. Tyto 4hodinové a 8hodinové oscilátory hybnosti se obchodují s medvědí zaujatostí, což dále potvrzuje medvědí výhled.
Klíč nedaleko dlouhodobé podporu leží na 1.1120, po němž následuje psychologická úroveň na 1.1100, což je pro dnešek náš první cíl. Zlom níže než druhý cíl by mohl vyvolat medvědí impuls, což znamenalo agresivnější posun směrem k bariéře 1.1030. Naopak, intradenní rezistence je umístěna na úrovni 1.1200, následovaná 4-hodinovou 50-SMA. Zlom nad druhou, který aktuálně nepředpokládáme, může vést k pozitivitě páru a napadl by zónu 1,1260 - 1.1270, která se shoduje s krátkodobou klesající trendovou čárou.

EUR/USD

USD / JPY – technický výhled
Pár USD / JPY po rozhodnutí BoJ udržet své úrokové sazby na -0,1% vzrostl o více než 1%. Dvojice měla brzy ráno pullback k silné psychologické úrovni podpory 101,00 a po oznámení centrální banky stoupl nad 102.00 a v současné době se obchoduje poblíž 102,50. V ceně předčil 50-denní SMA a mírně se pohybuje pod klesající trendovou linií.
Přes četné pokusy v posledních několika měsících se pár nepodařilo zlomit nad dlouhodobou sestupnou trendovou linií. Tah výše zmíněné překážky by měla otevřít dveře klíčové úrovni rezistence 103.40. Schopnost ji překonat by přinesla známky toho, že dvojice je připraven pro fázi korekce, ve formě ostrého tahu nad bariéru 103.40, mělo by to za následek selhání swingové formace, tedy 104,50 se aktuálně jeví jako pravděpodobnější bod obratu. Ostrá volatilita očekávaná v nadcházejícím krátkém období, bude mít pravděpodobně významný vliv na směr páru. Kromě toho, že v případě, že cena převýší nad klesajícím trendem, bude mít pravděpodobně mít rebound na úrovni odporu 103,40 a poté bude pokračovat ve svém růstovém potenciálním tahu. Na 4-hodinovém grafu se cena vyvíjí vysoko nad svým klouzavým průměrem a technické indikátory potvrzují býčí myšlenku. MACD oscilátor se nachází nad svou spouštěcí linií, ale je stále pod nulovou linii. Také indikátor RSI výrazně vzestupně postoupil a vstoupil do kladného teritoria.

USD/JPY

 

Zdroj:JFD Brokers
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.