Fed zájem na silnějším dolaru nemá

08:11 | fa ra | Diskuze

Klíčovou událostí minulého týdne bylo pro trh eura vůči dolaru čtvrteční zasedání ECB. V průběhu první poloviny týdne se tak kurz držel stabilní v okolí úrovně 1,1000 USD/EUR. Samotné zasedání přineslo na trh zvýšenou volatilitu. Kurz nejprve spadl až téměř k 1,0820, aby následně vystřelil, krátce dokonce nad 1,1200 USD/EUR. I když tedy zasedání ECB mělo podle všeobecného očekávání přinést spíše tlaky na znehodnocení společné evropské měny, ve výsledku zakončilo euro minulý týden silnější o téměř procento a půl.

Foto: Gerd Altmann

ECB využila celou paletu svých nástrojů, trhy ale příliš nevěří tomu, že by tyto kroky byly dostatečné pro dosažení inflačního cíle ECB. Sníženy byly všechny klíčové měnověpolitické sazby, depozitní sazby se již nachází na -0,40 %. Byl navýšen program kvantitativního uvolňování. Mezi třídy aktiv, která bude ECB odkupovat, byly zahrnuty i korporátní dluhopisy investičního stupně. Byl zaveden nový program dodávek čtyřleté likvidity do bankovního sektoru (TLTRO2). Prezident Draghi ale zároveň uvedl, že v tuto chvíli již prostor pro další snížení úrokových sazeb nevidí. Euro v reakci na tato slova posílilo, čímž se rozplynula možnost, aby se vyšší inflační očekávání prosadila přes kurzový kanál. A v tomto směru nelze příliš čekat od amerických centrálních bankéřů. Ti se k projednání měnové politiky sejdou v tomto týdnu a silnější dolar rozhodně nepodpoří.

Od středečního zasedání FOMC nelze změnu v nastavení měnové politiky Fedu očekávat. Hlavním důvodem jsou rizika přicházející z vnějšího prostředí a zhoršení podmínek na finančních trzích. Fed si tedy vezme pauzu v normalizaci dolarových saze. Neznamená to ale v žádném případě ústup od postupného zvyšování úroků. Dokonce ani neočekáváme, že by byla bilance rizik posunuta směrem dolů. Data publikovaná v posledních týdnech totiž potvrdila sílu americké domácí poptávky. Situace na trhu práce se nadále zlepšuje, oproti očekávání Fedu se dokonce drží jádrová inflace výše.

Data publikovaná tento týden by měla přinést smíšené signály a potvrdit oprávněnost rozhodnutí Fedu s dalším zvýšením úrokových sazeb prozatím vyčkat. Vzhledem k nedávným propadům v cenách ropy se dá očekávat další pokles inflace a maloobchodních tržeb. Nicméně po očištění o ceny energií by oba tyto indikátory měly vykázat solidní vzestup. Počet nově zahájených staveb by měl za únor vykázat silný vzestup po lednovém propadu, naopak po lednovém slušném čísle se obáváme horšího výsledku únorové průmyslové výroby a využití výrobních kapacit. Evropský ekonomický kalendář je po ECB chudý. Dočkáme se pouze lednové průmyslové výroby. Po překvapivě silných datech z Německa a Francie by i výsledek za celou eurozónu měl potěšit. Finální čísla evropské inflace by již nijak překvapit neměla.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.