FED vs. ECB

08:46 | fa ra | Diskuze

Když pomineme rizika plynoucí z Itálie (Španělsko a Británie zase tolik nyní trhy neděsí), tak kurz EUR/USD by měl být (a je) silně ovlivněn tím, co udělají FED a ECB.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Například očekávaný růst sazeb FEDu znamená vyšší výnosnost finančních investic v USA, což vyvolá přesun části kapitálu z Evropy do USA a tím pádem vyšší poptávku po dolarech, což vede k posílení dolaru:

  • Z hlediska ECB a eurozóny obecně jsou nyní očekávání finančních trhů dle nás až příliš negativní. Eurozóna se stále ožívá, jen pomaleji, než čekaly trhy (trhy byly až moc namlsané vysokým loňským růstem HDP v eurozóně). Dnes ale ECB pravděpodobně oznámí způsob ukončení QE (pravděpodobně buď od října nebo na konci roku). To by měl být pro investory signál, že eurozóna pokračuje v ekonomickém oživení, a že zhruba 6-9 měsíců po ukončení QE by mohla ECB poprvé zvýšit sazby. To by mělo euro velmi mírně posílit.
  • U FEDu je situace opačná, když trhy jsou dle nás až příliš optimistické (a optimistický je i FED). Letos už FED zvýšil sazby dvakrát (březen a červen, viz dále) a část finančních trhů (a FED) čekají ve druhé polovině roku další dvě zvýšení sazeb. Což byl další důvod (vedle Itálie a zklamání z eurozóny), proč se investoři přesouvali v poslední době do USA. Což je mimochodem i hlavní příčina, proč oslabily nedávno středoevropské měny, ze kterých odtekla část kapitálu právě do USA v očekávání vyšších výnosů. 

Zde ale vidíme možný přílišný optimismus, když čekáme letos jen trojí zvýšení sazeb v USA (čili již jen jedno do konce roku). Důvodem je silný dolar, který může FED brzdit v jeho rozletu, a také fakt, že 4 zvýšení sazeb během 9 měsíců mohou být pro vyspělou ekonomiku opravdu velký impulz, který se může v budoucnu dost negativně přepsat do ekonomického vývoje. Což si FED může během roku uvědomit. Je to můj názor, ale pokud FED přistoupí letos ke 4 zvýšením sazeb, tak pravděpodobnost recese v USA pro rok 2019 či 2020 se může docela dost zvýšit.

Navíc je nutné brát do úvahy skutečnost, že sazby FEDu jsou nyní na 2 % a jejich rovnováhu odhadujeme na zhruba 2,75 %. Tempem 2-3 zvýšení sazeb ročně se FED na přelomu 2019/20 dostane na tuto rovnováhu, nad níž už nemusí být dle nás tolik ochotný sazby zvyšovat. A ECB začne příští rok naopak sazby zvyšovat a bude na začátku cyklu pozvolného zvyšování sazeb. I tady tak je prostor pro posilování eura a oslabení dolaru.

Celkově tak stále vidíme prostor pro posilování eura k dolaru, ale v nejbližší době zůstane dolar silný.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 23.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.7.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vyjednávání o fondu obnovy EU

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.7.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 13.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.6.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asie navázala na Spojené státy a silně rostla

Ilustrativní obrázek

Německý DAX navyšuje zisky po indexech PMI, MTU Aero Engines se propadá o 7 % po výsledcích za 2Q

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v plusu

Ilustrativní obrázek

HSBC Reserve Managers – euro

Ilustrativní obrázek

HSBC Reserve Managers survey – čínský renminbi

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.