Fed včera zvýšil sazby a vynechal pojem akomodativní ze svého forward guidance

10:41 | Redakce W4T | Diskuze

Fed včera zvýšil sazby a nadále projektuje jedno další zvýšení v tomto roce. Zveřejněny byly nové odhady členů FOMC. Stěžejní pro reakci trhů bylo vypuštění slova akomodativní.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Fed zvýšil sazby

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) zvýšil včera jednomyslně cílového pásmo pro mezibankovní sazbu federal funds rate na 2,25 % - 2,00 %. Jedná se tak o třetí zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Centrální banka nadále zřetelně komunikuje záměr utahovat měnové podmínky i v blízké budoucnosti. Nejbližší zvýšení se tak očekává ještě tento rok v prosinci. Ostatně čtyři zvýšení federal funds rate projektuje i mediánový forecast členů FOMC.

Vynechání slova akomodativní

Jednou z klíčových informací včera skončeného dvoudenního zasedání bylo vypuštění slova akomodativní, čímž Fed jasně komunikuje změnu svého forward guidance. V reakci na vynechání slova akomodativní ve zprávě doprovázející oznámení o zvýšení úrokových sazeb začal oslabovat dolar a výnosy klesaly; to vše v reakci na očekávání zpomalení dynamiky růstu federal funds rate ve chvíli, kdy se sazby blíží k úrovním konzistentním s odhady rovnovážné úrokové sazby.

Třídenní graf výnosů desetiletých amerických dluhopisů; Zdroj: Bloomberg

V následné tiskové konferenci předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell však řekl, že vypuštění pojmu akomodativní nemá být žádným signálem o změně cesty měnové politiky. Navíc dodal, že federal funds rate se nadále pohybují pod úrovní nominální úrokové sazby, která je konzistentní s odhady reálné úrokové sazby a inflace na cíli (ona neutral úroveň, která je podle nejnovějších projekcí FOMC odhadována na 3 %), tudíž měnová politika je i nadále akomodativní. Vynechání zmiňovaného pojmu podle Powella souvisí pouze s tím, že v současné robustní situaci, ve které se americká ekonomika nachází, již ztrácí význam ho nadále používat.

Mediánový odhad členů FOMC ohledně nastavení úrokových sazeb kromě jednoho dalšího zvýšení do konce tohoto roku projektuje další tři zvýšení v roce 2019, v roce 2020 by podle odhadu mělo cílové pásmo federal funds rate růst ještě dvakrát. Tím by se tak sazby dostaly nad odhad neutral rate a měnová politika Fedu by se tak stala restriktivní.

Projekce úrokových sazeb členů FOMC; Zdroj: Fed

Upravený výhled

Členové FOMC projektují tempo růstu HDP v tomto roce na 3,1 % (předchozí odhad 2,8 %). Pro rok 2019 2,5 % (předchozí 2,4 %), zatímco v roce odhadují růst HDP o 2,0 %. Nově byla zveřejněna projekce i pro rok 2021 na 1,8 %. Míra nezaměstnanosti by se podle odhadu FOMC měla držet i nadále pod odhady přirozené míry nezaměstnanosti, kdy tento rok projekce generuje 3,7 %. Ve dvou dalších letech se dokonce očekává pokles míry nezaměstnanosti na 3,5 %, v roce 2021 pak opětovně mírný růst na 3,7 %. Fedem sledovaný ukazatel inflace - jádrový PCE - by se podle projekcí FOMC měl držet kolem 2% cíle. Tento rok je odhad na 2 %, v letech 2019 a 2020 na 2,1 %, stejně tak i pro rok 2021. Celková rizika výhledu byla FOMC vyhodnocena jako symetrická.

Nově zveřejněné odhady členů FOMC; Zdroj: Fed

Obchodní války a Trump

Předseda Rady guvernérů se vyjadřoval také k tématu obchodních válek. Podle něho prozatím Fed žádné signifikantní známky zavádění tarifních opatření v datech nevidí. Co se opětovných kritických výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa na účet Fedu týče, Powell řekl, že podobné komentáře americká centrální banka neřeší a nehrají pro ni žádnou roli.

 

Zdroj: Fed; The Financial Times; Bloomberg

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 23.7.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.7.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vyjednávání o fondu obnovy EU

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy po zasedání Fedu ztrácely

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.