Fed udržuje jestřábí postoj

15:24 | Swissquote Ltd | Diskuze

Trhy odpočítávaly minulou středu hodiny do rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. Neočekával se ještě začátek normalizace, zvlášť když Fed zatím nikdy nezvedl sazby, pokud pravděpodobnost trhu byla pod 60%.

Foto: Federalreserve

Před tímto rozhodnutím byla na 20%. Podle našeho názoru současné hospodářské výsledky, především pracovní trh a inflace, jasně nestačily na spuštění zvyšování sazeb. Navíc veřejný dluh roste nejvyšším tempem od začátku krize. Zvýšení sazeb by tedy jen ztížilo splácení úroků bez inflace k umoření dluhu.

Odhad trhu se ukázal jako opodstatněný. Nyní panují obavy, že Fed naznačí hlubší recesi a dluhopisová i akciová bublina praskne. Myslíme si, že Fed má největší obavu z narušení finančních trhů. Před několika týdny poslalo Rosengrenovo prohlášení S&P 500 na dvouměsíční minima, než se do věci vložili Brainard, Kashkari a Lockhart a uhasili oheň. Velkým problémem je pro Fed přemíra komunikace, která by měla být přísněji kontrolovaná. Výsledkem je, že postoj FOMC je spíš přísný a připravuje půdu pro „příští zasedání“.

Zatím sazby zůstávají na 0,25 - 0,50%. Americká centrální banka čeká na další náznaky, že může dosáhnout svého cíle. Fed také zmínil, že je pravděpodobný silný signál pro zvýšení sazeb před koncem roku.

My setrváváme na svém názoru, že zvýšení před koncem roku je bez udržitelné inflace nepravděpodobné. Fed šíří informace o zvýšení sazeb jen proto, aby si udržel důvěryhodnost a vyhnul se tak výprodeji dolaru. Je to už víc než rok, co Fed naznačuje zvýšení sazeb, ale zatím nic nepodnikl

Zdá se, že předsedkyně Fedu Yellenová je se současným stavem americké ekonomiky spokojená. Ano, tato spokojenost ale není natolik silná, aby došlo ke zpřísnění monetární politiky, protože představitelé čekají na oživení pracovního trhu. Nízká míra nezaměstnanosti s nulovým růstem mezd prostě nestačí, je to jen prostředek na odvedení pozornosti. Jsme přesvědčeni, že současná míra nezaměstnanosti je podhodnocená a proto Fed čeká na zlepšení.

Na finančních trzích EURUSD oživil a posledním rozhodnutím Fedu se zlepšily i akciové trhy. Pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb se nyní odhaduje na 60%. Projevuje se silný pocit déjà vu, protože jsme znovu vystaveni dlouhému čekání, aby si Fed zachoval tvář, což ale bude mít pro centrální banku následky - nejspíš v podobě hlubší korekce akciových trhů.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.