Fed připravil trh na zvýšení dolarových sazeb ještě v letošním roce

08:32 | fa ra | Diskuze

Přes lehce slabší americká data, která nám ekonomický kalendář v posledních dnech a týdnech přinášel, Fed včera podle očekávání ohodnotil rizika pro nejbližší období jako vyrovnaná a podpořil tak očekávání zvýšení dolarových sazeb ještě do konce letošního roku.

Foto: 401(K) 2012

Komerční banka tento krok očekává na prosincovém zasedání. Nicméně dlouhodobé projekce dolarových sazeb byly ze strany členů FOMC sníženy. Ani dnešní statistika prodejů stávajících domů v USA za srpen příliš povzbudivá nebude. Z eurozóny se dočkáme mírného zlepšení spotřebitelské důvěry. Sledován bude i projev prezidenta ECB, který vystoupí na první výroční konferenci ESRB (European Systemic Risk Board). Neméně zajímavý bude výsledek druhé aukce programu TLTRO II, kde očekáváme dodatečný objem likvidity ve výši 50 mld. USD. Dolar reagoval na včerejší Fed nepatrným oslabováním, euro by si podporu mělo i během dnešního dne udržet. Region přinese pouze zápis z posledního jednání polské centrální banky.

Evropská ekonomika může spoléhat na důvěru domácností

Z pohledu publikování čerstvých fundamentálních informací bude pro investory zajímavé až dnešní odpoledne. Za eurozónu bude zveřejněna zářijová spotřebitelská důvěra. Po jejím dramatickém vzestupu na přelomu let 2014 a 2015 hodnota indexu od března 2015 dlouhodobě klesá. I tak se ale v letošním srpnu důvěra domácností v eurozóně nacházela o polovinu směrodatné odchylky nad svým dlouhodobým průměrem. A za září v souladu s konsensem trhu očekáváme zlepšení. Z druhé strany Atlantického oceánu se dočkáme statistiky o prodejích stávajících domů v USA za srpen. Oproti konsensu se obáváme dalšího meziměsíčního poklesu tohoto ukazatele. Žádný z ukazatelů, které budou dnes zveřejněny, ale nemá potenciál finanční trhy zásadním způsobem ovlivnit.

Kurzový vývoj eura vůči dolaru byl v průběhu včerejší seance klidný. Ve světle čekání na výsledek dvoudenního jednání FOMC kurz po drtivou většinu včerejšího dne víceméně stagnoval v okolí 1,115 USD/EUR. S blížícím se okamžikem zveřejnění závěrečného komuniké FOMC měl kurz tendenci posouvat se lehce výše. Ve finále byla reakce kurzu nakonec minimální. V době zveřejnění výsledku jednání a v průběhu tiskové konference se sice zvýšila kurzová volatilita, nakonec ale zůstal kurz eura vůči dolaru víceméně beze změny. Dnes ráno se euro nacházel na mírně silnějších hodnotách, když atakoval hladinu 1,12 USD/EUR.

Americká centrální banka ponechala na svém včerejším zasedání nastavení měnové politiky nezměněné. Dolarové sazby se tak již na šestém zasedání amerických centrálních bankéřů neměnily. Celkově lze výstup jednání Fedu zhodnotit jako neutrální. Na straně jedné členové FOMC připravili trh na to, že ještě letos se vyšších dolarových sazeb dočkáme. Na straně druhé byly sníženy dlouhodobé vyhlídky na dolarové úrokové sazby. Poprvé v letošním roce Fed ohodnotil rizika nejbližšího ekonomického vývoje jako téměř vyrovnaná. Nicméně stále ještě je třeba počkat na potvrzení pozitivních trendů směrem k naplnění hlavních cílů americké centrální banky – inflace a plné zaměstnanosti. Podle hodnocení Fedu se přitom situace na trhu práce dále zlepšuje, což vede k silné spotřebě domácností. Zatím stále slabší zůstává investiční aktivita. Včerejší rozhodnutí ponechat dolarové sazby nezměněné ale nebylo jednomyslné. Již tři centrální bankéři vyjádřili odlišný názor, když preferovali zvýšení klíčové sazby o 25 bb. Američtí centrální bankéři vidí letos na základě aktualizované makroekonomické prognózy jedno zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu, příští rok bychom měli tento krok vidět dokonce dvakrát. V předchozí prognóze ale předpokládali letos dvojí zvýšení sazeb, v roce 2017 pak trojí. Aktuální pohled Fedu je nyní v naprostém souladu s naším.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.