Fed ponechá sazby beze změny

16.03.2016 08:41 | fa ra | Diskuze

Společná evropská měna se včera držela v úzkém pásmu 1,108 - 1,112 USD/EUR. Výrazně jí nepomohly ani americké únorové maloobchodní tržby, které přinesly smíšený obrázek. Celkové číslo bylo sice o jednu desetinu lepší, než trh čekal (-0,1 % m/m), v kontrolní skupině, která je důležitá pro výpočet HDP, však prodeje zklamaly.

Foto: Public Domain

Navíc lednová data byla revidována výrazně směrem dolů (tržby v kontrolní skupině z +0,6 % na +0,2 % m/m). Ve srovnání s pondělním obchodováním kurz eura zůstal nakonec vůči dolaru beze změny.

Ve Spojených státech bude dnes kalendář ekonomických událostí nabitý. Kromě zasedání americké centrální banky budou zveřejněna i data z oblasti trhu nemovitostí, průmyslu, přičemž se dočkáme i zveřejnění únorové inflace. Počet nově zahájených staveb by měl v únoru dosáhnout nejvyšší úrovně od září loňského roku, přičemž počet vydaných stavebních povolení pravděpodobně zůstane na úrovni minulého měsíce. V důsledku výrazného propadu cen pohonných hmot, spotřebitelské ceny zřejmě o 0,3 % m/m poklesnou.

V meziročním vyjádření inflace podle ekonomů SG zpomalí na 0,8 % z lednových 1,4 %. Podstatné je, že jádrová inflace by měla zůstat již druhý měsíc na 2,2 %, nejvyšší úrovni od léta 2012. Průmyslová produkce podle ekonomů SG v únoru umaže část svého lednového markantního růstu (+0,9 % m/m) a poklesne o 0,3 % m/m.

Fed podle ekonomů SG dnes ponechá úrokové sazby beze změny. Ekonomika USA se sice vyvíjí pozitivně, nicméně jsou zde i faktory, které mohou Fed znepokojovat. Jádrová inflace v posledních měsících výrazně rostla (2,2 % v lednu), situace na trhu práce se nadále zlepšuje, přičemž dobrá nálada spotřebitelů a pozitivní vývoj na trhu nemovitostí by měly přispívat k solidnímu růstu HDP. Na druhou stranu indikátory důvěry v domácí ekonomiku (ISM, NFIB) v posledních měsících výrazně zklamaly, což vyvolává nejistotu ohledně budoucího vývoje firemních investic a zaměstnanosti. Navíc důvěra Fedu ve výhled americké ekonomiky byla otřesena prudkými výprodeji rizikových aktiv na počátku letošního roku.

Z těchto důvodů tedy FED dnes nejspíš ponechá úrokové sazby na stávající úrovni 0,25 – 0,50 %. Americká centrální banka dnes také zveřejní svoji novou prognózu. Ta však zřejmě dozná pouze marginálních změn. Růst HDP pro letošní rok bude podle ekonomů SG revidován mírně směrem dolů, inflační výhled nahoru, přičemž hodnocení situace na trhu práce zůstane beze změny. Vzhledem k pouze drobným změnám v prognóze by pak nemělo dojít ani k dramatickým posunům ve výhledu Fedu na úrokové sazby. Podle SG bude medián úrokových sazeb Fedu počítat pro letošní rok se třemi zvýšeními úrokových sazeb místo původních čtyř, což je stále ještě výrazně více, než co očekává trh či ekonomové SG (jedno zvýšení úrokových sazeb v roce 2016).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.