Fed ponechá sazby beze změny, příliš neupraví ani rétoriku

08:46 | Redakce W4T | Diskuze

Američané budou tento týden volit své zástupce do Kongresu. Volební průzkumy naznačují, že Sněmovnu reprezentantů ovládnou demokraté, zatímco Senát si udrží republikáni.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve


Z ekonomických událostí nás čeká zasedání Fedu, které však bude patřit k těm méně zajímavým. Z dat si zaslouží pozornost německá průmyslová produkce, která by měla poprvé od května stoupnout. V Česku budou zveřejněny zářijové maloobchodní tržby, průmysl, stavebnictví, zahraniční obchod i říjnová inflace. Polská centrální banka ponechá sazby beze změny.

Německý průmysl se nadechne
Fed tentokrát ponechá sazby beze změny. Příliš neupraví ani svoji rétoriku. Hůře by mohl hodnotit oblast investic, která v Q3 zklamala. Tenze v německém automobilovém průmyslu způsobené novou regulací v oblasti emisí, by měly v září polevit. Německá průmyslová produkce by tak poprvé od května mohla růst. Nepříznivý vývoj v oblasti objednávek a celkově negativní sentiment v oblasti průmyslu však pro růst představují výrazná rizika.

Česká inflace bude stagnovat na zářijové úrovni
Data z české reálné ekonomiky zřejmě příliš nepotěší. Průmyslu chybí výrobní kapacity, výraznou podporu mu neposkytuje ani zahraniční poptávka. Maloobchodu pak nesvědčí obavy spotřebitelů z dalšího ekonomického vývoje. Dobrý výsledek by měl vykázat zahraniční obchod, kterému prospěla vyšší aktivita v oblasti automobilového průmyslu. Body by mělo sbírat i stavebnictví. Spotřebitelské ceny se v říjnu podle našeho odhadu zvýšily o 0,5 % m/m a tím více než vyrovnaly svůj zářijový propad. V meziročním srovnání by inflace měla zůstat na zářijové úrovni (2,3 %). Nižší ekonomická aktivita tak zatím na inflaci nemá vliv.

Zaostřeno na dnešek: Důvěra poklesne v eurozóně Americe
Důvěra investorů v eurozóně klesne již třetí měsíc v řadě
Americký říjnový ISM index z oblasti služeb podle našeho odhadu poklesne o 2,6 bodu na 59 bodů. Indikátor je však volatilní, a tak z poklesu nelze vyvozovat žádné velké závěry. V průměru za poslední tři měsíce navíc bude nejvyšší od října 2016, takže si určitou korekci může dovolit.

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny měřená společnosti Sentix v listopadu pravděpodobně poklesne, a to již třetí měsíc v řadě. Investory znepokojuje vyjednávání o státním rozpočtu v Itálii i situace v německém autoprůmyslu, kterou komplikuje přísnější regulace v oblasti emisí.

Data z amerického trhu práce pozitivně překvapila

Páteční data z amerického trhu práce příjemně překvapila. Počet nově vytvořených pracovních míst mimo oblast zemědělského sektoru byl o 50 tisíc vyšší, než trh čekal (dosáhl 250 tisíc). Průměrné hodinové výdělky vzrostly o 3,1 % a vytvořily tak nový rekord v současném hospodářském cyklu. Stoupla i participace na trhu práce. Euro mělo během pátečního obchodování tendenci nejprve mírně posilovat. Dokonce se zdálo, že ho nezastaví ani dobrá dat z amerického trhu práce. Odpoledne se však směr otočil a euro se vrátilo zpět pod úroveň 1,140 USD/EUR.  

Domácnosti utahují českému maloobchodu kohoutky 
Dnes budou zveřejněny české zářijové maloobchodní tržby. Ty budou podle našeho odhadu nejslabší z celého Q3, když dosáhnou 2,7 %. Domácnosti se obávají dalšího ekonomického vývoje, více šetří, a to se pak odráží ve zpomalování českého maloobchodu. Utažený trh práce sice tlačí mzdy nahoru, domácnosti to ale částečně využívají ke tvorbě opatrnostních úspor, než aby všechny peníze navíc nechaly maloobchodníkům.

Závěr týdne se regionálním měnám vydařil
Závěr týdne se regionálním měnám vydařil. Koruna posílila o 0,2 % na úroveň 25,80 CZK/EUR. Spíše než ČNB a zvýšení sazeb však lze její úspěchy připsat pozitivnímu sentimentu, který panuje v celém regionu. Zisky si totiž připisovaly i ostatní regionální měny. Maďarský forint posílil o 0,4 % na 321,6 HUF/EUR, zatímco polský zlotý připsal 0,2 % na 4,321 PLN/EUR. 

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2021

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.