FED nedodrží svůj záměr a zvýší letos sazby jen dvakrát maximálně třikrát. Ceny komodit na to uslyší

19:51 | Redakce W4T | Diskuze

Za poslední týden jsem dostal několik dotazů, které měly společného jmenovatele, a tím byla ropa. Držím nějaké pozice na ropě. Nevíš, kam to příští rok půjde? Na takovou otázku tradičně a s oblibou odpovídám: „Na grafu doprava, příteli.“ Nic tím neriskuji a mám navíc zcela jistě pravdu. Navíc nerad dělám u komodit nějaké rozsáhlé výhledy na rok dopředu. Díky množství dotazů ale udělám vyjímku.

Foto: AlexCh

 

Propad ceny, kterého jsme už více než rok svědky má za společné jmenovatele právě nadměrné zásoby a býčí trh amerického dolaru. Ropy je jednoduše nadbytek a americký dolar je díky úmyslu FEDu normalizovat svoji politiku a postupně zvyšovat úrokové sazby v silném býčím trhu, což tlačí komodity dolů.Obrázek z dílny EIA ukazuje jak dramatický je růst zásob. Ropy je dokonce tolik, že existuje reálné riziko překročení jejích skladovacích kapacit. To bude hlavním rizikem pro trhy zejména v prvním kvartálu roku 2016. Redukce současného stavu bude vyžadovat růst poptávky (ceny pod 30USD na barel jsou zárukou dobré poptávky) a také mírně restriktivní chování producentů na straně nabídky. Zde to bude již větší problém. Výpadky produkce mohou přijít z regionů s vysokým politickým napětím a nestabilitou, naopak růst nabídky může přijít například z Íránu, jehož ropa se může na trhu po ukončení sankcí opět objevit. Stav zásob by tak podle mého názoru měl zůstat v roce 2016 nadále vysoký. Odsud bych zdroj rychlého růstu cen ropy v roce 2016 nehledal.

Jak je to s vlivem dolaru na ropu v právě započatém roce? FED se zavázal i letos zvyšovat úrokové sazby. Stále se hovoří o čtyřech, nebo dokonce pěti zvýšeních. Je ale takové zvyšování sazeb vzhledem k současné situaci reálné? Mám dojem, že čtyři, nebo dokonce pět „hajků“ není příliš pravděpodobné číslo.

Ekonomika Spojených států, si zejména ve druhé polovině roku 2015 nevedla nijak mimořádně dobře.Odhad růstu hrubého domácího produktu v USA za 4Q 2015 jak jej ukazuje graf atlantského FEDu, prudce klesá. Aktuální hodnota předstihového ukazatele GDPNow také klesá. 0,6 procenta je číslo skutečně nízké. Směrem dolů se pohybují i hodnoty odhadů vývoje ze strany různých analytiků.Při pohledu na vývoj průmyslového sektoru se nás opět nezmocní bezbřehé nadšení. Průmysl v USA klesá již od listopadu 2014 a v současné době se nachází již několik měsíců v kontrakci (hodnota pod 50 = kontrakce), která se rychle zvětšuje. Makroekonomové vidí příčinu zejména ve stavu zásob a říkají, že jinak je vše v „ókeju“. Možná ano možná ne, ale pozitivní informace to není. Graf pro vývoj v sektoru služeb má sice ke kontrakci ještě daleko, nicméně ve 4Q2015 nabral také kurz jižním směrem.

Nejsem sám, kdo o čtverném, nebo dokonce pětinásobném zvýšení sazeb uvažuje. Jako doklad přikládám screenshot z Bloombergu. Čtyřnásobné zvýšení znamená zvýšení sazeb v každém čtvrtletí. Pravděpodobnost zvednutí sazeb v uváděné v první kvartálu je ale jen necelých třicet procent.Můj základní scénář je tady takový, že FED díky horšícím se fundamentům nedodrží svůj záměr a zvýší v roce 2016 sazby jen dvakrát maximálně třikrát. To by bylo negativní pro americký dolar, ale naopak pozitivní pro ceny komodit včetně ropy. 

Vzhledem k tomu, že na lednovém meetingu amerických centrálních bankéřů se zvýšení sazeb nepředpokládá, mohlo by se negativní překvapení odehrát na březnové schůzi, nebo díky tlaku nedobrých fundamentů již před jejím započetím.

Z tradičního vývoje sezónnosti u ropy je evidentní, že první polovina roku je u této komodity růstovým obdobím.Vývoj cen ropy je prozatím ve shodě se sezónními tendencemi a věřím, že makrodata budou příčinou nižšího než očekávaného zvýšení sazeb v USA přičemž negativní překvapení by mohlo přijít někdy v období od února do poloviny března.

Očekávám tedy po počáteční nejistotě na trhu s ropou v úvodních měsících růstový cyklus, pro jehož započetí by mohl hrát roli interval od února do konce března 2016. Trh by měl růst dle tradiční sezónnosti přibližně do druhé poloviny srpna, kde lze očekávat sezónní vrchol. Korekce v tomto růstu pak mohou nastat v květnu a na konci června. Druhá polovina roku by už měla být pro ropu slabší.

Celkový přebytek ropy, pokud bude trvat i v roce 2016, však její cenu nepustí nijak mimořádně vysoko a hovořím-li o růstu, nemám na mysli žádnou raketu. Ostatně i analytici Goldman Sachs hovoří ve svém základním scénáři o ceně mezi 40-60 USD za barel.

Zdroj:Václav Pech, Broker Trust
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.