FED MPCM – jakékoliv překvapení má potenciál vyvolat bouři na dluhopisovém trhu a ovlivnit vývoj na FOREXu

16:47 | Redakce W4T | Diskuze

Je téměř jisté, že Federální rezervní banka (Fed) oznámí novou vyšší úroveň klíčové sazby na zítřejším prohlášení, po dvoudenním zasedání měnového výboru (26. Září). V červnu vedoucí představitelé Fedu oznámili, že dvě další zvýšení sazeb o 0,25% jsou ve druhé polovině roku 2018 pravděpodobné, a toto prohlášení bylo podpořeno příznivými ekonomickými údaji zveřejněnými během posledních několika měsíců.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Rychlejší růst mezd presentovaný v posledních statistikách trhu práce také silně hovoří ve prospěch pokračujícího zpřísňování měnové politiky. Zatímco tón statementu FED by měl zůstat poměrně optimistický, investoři budou sledovat především změny odhadů Fedu, naznačujících, případně vedoucích ke změně budoucích úrovni pro klíčové sazby v nadcházejících letech. Průměrné odhady rady guvernérů v posledních čtvrtletích vzrostly a nyní ukazují na celkově čtyři zvýšení (o 0,25%) v roce 2018 a další tři navýšení v roce 2019. Bylo by překvapivé, kdyby v září došlo ke změnám v těchto predikcích, a to zejména proto, že ekonomika roste v souladu s cílením Fedu z června 2018. Mohlo by však dojít k mírné změně odhadované úrovně do konce roku 2020, a zejména v dlouhém období. Dokonce, i když ostatní vedoucí představitelé nebudou měnit své předpovědi, příchod nového místopředsedy Fedu (Richard Clarid, který nahradí Stanleyho Fischera) by mohl stačit ke změně mediánu odhadu odpovídajících dlouhodobých sazeb federálních fondů. Tento odhad, který je ekvivalentní neutrální sazbě, by se mohl snadno pohybovat od 2,875% na 2,750% nebo 3,000%. Fed může také ve svém vyjádření zmínit, že postoj měnové politiky zůstává akomodativní, jelikož klíčové sazby se blíží neutrální sazbě. Žádná z těchto změn by neměla být považována za silný ukazatel toho, co očekávat od Fedu. Jerome Powell a jiní představitelé Fedu nedávno naznačili, že nevnímají důležitost odhadů neutrální sazby jako vodítko pro měnovou politiku.

Důsledky: Většina členů Fedu je stále komfortní s trendem pokračujícího zpřísňování měnové politiky; tedy že Fed zvýší klíčové sazby o 0,25% p.q. po určitou dobu. Přestože lze očekávat mírné změny v predikcích Fed, bylo by překvapivé, kdyby signalizovaly skutečnou reformulaci tohoto konsensu. Změna počtu navýšení pro rok 2018 nebo 2019 by však byla skutečně překvapením a trh dluhopisů by pravděpodobně silně reagoval.

Zdroj:Michal Dvořák, hlavní analytik, TradeCentrum
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.