Fed debatuje o budoucí struktuře své bilance a Trump opět kritizuje růst sazeb

16:53 | Redakce W4T | Diskuze

The Wall Street Journal ve svém včerejším článku popisuje současnou debatu, kterou vedou čelní představitelé Fedu ohledně budoucí struktury bilanční sumy. Pozornost analytiků a novinářů se obvykle zaměřuje na budoucí velikost bilanční sumy Fedu, její struktura je ale neméně důležitá.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Vedení Fedu již dříve rozhodlo, že se chtějí zbavit primárně strukturovaných hypotečních dluhopisů nakoupených během QE. To znamená, že do budoucna budou tvořit bilanční sumu především vládní dluhopisy (tak tomu bylo před krizí). Důvodem k tomuto manévru je snaha být „alokačně neutrální“ – ve smyslu nepodporovat disproporční držbou určitých aktiv (hypotečních dluhopisů) některé sektory ekonomiky a tím nenarušovat tržní alokaci zdrojů. Právě za to byl Fed častým terčem (obvykle) republikánské kritiky během QE.

Dalším kritickým parametrem je durace vládních dluhopisů, které si Fed ponechá ve svém portfoliu. A právě tento „parametr“ je předmětem současné debaty. Smyslem QE bylo pomocí nákupu dluhopisů stlačit dlouhodobé úrokové sazby a tím poskytnout ekonomice dodatečný stimulus, když už krátkodobé úrokové sazby stlačil k nule a ekonomika vyžadovala značnou dávku další podpory. V rámci operace Twist Fed pouze přeskupoval své portfolio – prodával pokladniční poukázky a krátkodobé dluhopisy, a za uvolněné prostředky nakupoval dlouhodobé dluhopisy, čímž ekonomice dodával dodatečný stimul (krátkodobé sazby držel Fed u nuly, a přeskupením portfolia stlačoval ty dlouhodobé). K podobné operaci, jen v opačném gardu se pravděpodobně schyluje v současnosti. V rámci tohoto scénáře Fed přistoupí vedle již probíhajícího postupného snižování objemu svého portfolia také ke zkracování durace držených dluhopisů. To bude případně představovat další utažení měnové politiky – bude totiž vytvářet dodatečný tlak na růst dlouhodobých úrokových sazeb.

Zajímavou výhodou, kterou by Fedu tento postup přinesl, je vyšší operační flexibilita. Na rozdíl od situace, kdy by výrazněji zmenšil svoji bilanční sumu, mu totiž zůstane velká zásoba pokladničních poukázek. To Fedu umožní během příští recese provést další kolo „operace Twist“, tedy přeskupit portfolio zpět směrem k dlouhodobým dluhopisům a stlačit jejich sazby bez nutnosti přikročit ke QE a alespoň částečně se tak vyhnout další vlně mediálních útoků…

U tématu Federálního rezervního systému a úrokových sazeb ještě chvíli zůstaneme, Mr. „Stabilní génius“ na setkání s republikánskými sponzory opět zaútočil na Fed a jeho současnou politiku zvyšování úrokových sazeb. Má totiž obavu, že se Fed snaží svými „hiky“ ochladit ekonomický boom, který Trump naopak vší silou expanzivní fiskální politiky popohání.

Těchto útoků bude pravděpodobně v následujících měsících (a možná i letech) přibývat. Blíží se totiž pro republikány kriticky důležité „midterms“, ve kterých se hraje o kontrolu nad kongresem. Navíc se zdá, že si Trump připravuje půdu pro moment, kdy vypukne příští recese. Trump chce v takovém případě evidentně zvolat „já nic, to Fed“. Masivní fiskální expanze na vrcholu hospodářského cyklu v tom bude v jeho pojetí úplně nevinně….

Zdroj:Jan Žemlička, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke stimulaci ekonomiky a situaci na trzích

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell oznámil záměr nákupu dluhopisů ve snaze o zvýšení bilance

Ilustrativní obrázek

Stejná písnička stále dokola. Trhy si opět žádají rate cut

Ilustrativní obrázek

Fed představí zápis z posledního jednání měnového výboru - trh na 73% počítá s dalším cutem

Ilustrativní obrázek

USA: Ekonomika přidala 136 tis. nových pracovních míst při očekávání 145 tis.Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy posilovaly

Ilustrativní obrázek

Zámořské indexy s tučnými zisky

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému vývoji na ropném trhu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevřel růstem o více než 4 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v silně zeleném

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.