Fed bude pravděpodobně mít opět holubičí výstup

08:37 | fa ra | Diskuze

Během minulého týden se až do čtvrtka čekalo na jednání rady guvernérů ECB. Celotýdenní poklidné obchodování vyvrcholilo neočekávanou reakcí před a během tiskové konference M. Draghiho, když euro posílilo až procento, aby pak tento výkyv korigovalo zpět. Mario Draghi totiž na tiskové konferenci neřekl nic, co by k tomuto pohybu zavadalo příčinu.

Foto: Public Domain

Po březnovém představení nových programů TLTRO II a nákupu korporátních dluhopisů se nekonala žádná změna v používaných měnověpolitických nástrojích. M. Draghi uvedl, že je potřeba dát těmto nástrojům čas. Na druhou stranu potvrdil, že rada guvernérů je ochotna udělat cokoliv potřebného, aby splnila mandát své politiky, když si to bude situace vyžadovat, což není tento případ. Jednoznačně také odpověděl kritikům, kteří v posledním době vystoupili proti ECB, že jim nehodlá ustoupit a něco v práci ECB měnit.

Trhy budou centrální banky sledovat i tento týden. Zasedá totiž jak americký Fed, tak i centrální banka Japonska. Americký výbor pro měnové otázky (FOMC) by ani tento týden neměl měnit nastavení měnové politiky. Avšak ekonomové SG očekávají, že další snižování projekce dalšího pohybu sazeb, který uvádějí jednotliví členové FOMC by v případě dalšího poklesu měl vyvolat tržní volatilitu. Tento pohyb směrem dolů se ovšem nedá vyloučit, protože od minulého jednání se nejistoty spojené s globální ekonomikou, které minule Fed intenzivně komentoval, a v podstatě stály za verbálním uvolněním měnové politiky, se neuklidnily.

V USA pak tento týden bude zveřejněn velmi sledovaný ukazatel indexu PCE (deflátor spotřebitelských cen, které Fed sleduje pro svoje měnově politické rozhodování). Ten by měl v březnu dosáhnout 0,8 % y/y celkem a pouze v jádrovém vyjádření pak 1,5 % y/y. Oba ukazatele by tedy měly zpomalit. Kromě toho pak bude zveřejněn první odhad vývoje HDP za první čtvrtletí. Ekonomové SG odhadují, že by růst měl dosáhnout 0,2 % q/q (anualizovaně). Slabý výsledek je dán především malým růstem soukromé spotřeby, obchodní bilancí a pohybem stavu zásob v americké ekonomice.

Odhady vývoje HDP za první čtvrtletí budou publikovány i v Evropě. Jednotlivá čísla by měla potvrdit solidní tempo růstu. Celek eurozóny by měl vzrůst o 0,5 % q/q. Největší státy pak přidají 0,5 % q/q v případě Španělska. Francouzské hospodářství by se mělo v první čtvrtletí tohoto roku zvýšit o 0,3 % q/q. Tento týden by měl být také zveřejněn první odhad inflace za duben. Ekonomové SG očekávají, že spotřebitelská inflace by měla poklesnout o 0,1 % y/y po stagnaci v březnu. Jádrové ceny se podle jejich odhadu zvýšily o 0,8 % y/y. Je to lehké zvolnění růstového tempa.
Vzhledem k tomu, že Fed tento týden bude opět znít holubičím dojmem a výsledky evropského hospodářství by přeci jenom měly být lepší, tak euro se bude dále držet spíše na silnějších úrovních.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.