Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb i navzdory obchodní válce

15:06 | Redakce W4T | Diskuze

Americký Fed minulý týden podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 0.25 % a sazba fed funds se tak dostala na 2.25 %. Bylo to v pořadí již osmé zvyšování sazeb od doby, kdy začala centrální banka zpřísňovat monetární politiku v roce 2015.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Fed také ponechal i současný objem prodeje dluhopisů ze své rozvahy, známé jako quantitative tightening, přičemž měsíčně Fed prodá dluhopisy v objemu mezi 40 až 50 mld. USD. Toto bylo však očekávané a trh s tím již počítal.

Investoři se proto soustředili hlavně na ekonomické a inflační projekce, jakož i na známý dot plot.

Krátkodobé tečky v dot plot zůstaly nezměněny, ale dlouhodobá očekávání sazeb se posunula mírně nahoru z 2.875 % na 3.000 %. Navíc nový viceguvernér Richard Clarida pravděpodobně svou tečku (a tedy odhad sazeb) umístil pro rok 2019 na 3.375 %, což je nad mediánem 3.125 %. Pro rok 2020 je jeho odhad sazeb na 3.625 %, což je také nad mediánem 3.375 %. To znamená, že viceguvernér je více jestřábí, než mediánový člen FOMC.

Fed navýšil i ekonomické projekce a pro rok 2019 dost výrazně, protože očekává růst ekonomiky o 3.1 % versus 2.8 % v červnu. Také pro rok 2019 byly projekce mírně navýšeny z 2.4 % na 2.5 %.

Inflační očekávání ukázala, že Fed očekává inflaci nad 2% cílem v následujících letech, což by mohlo znamenat, že aktuální tempo zvyšování sazeb může pokračovat i v roce 2019, případně v roce 2020.

Další významná změna nastala ve slovníku, resp. ve wordingu doprovodného komentáře. Vypuštěná byla fráze o udržování uvolněné a podpůrné monetární politiky, což by mohlo znamenat, že se Fed už blíží k tzv. neutrální sazbě a zde by se mohlo zvyšování sazeb zastavit. Tuto teorii však nepodporuje dot plot, kde pro rok 2019 sedm členů FOMC preferuje další dvě zvyšování sazeb (nebo méně), čtyři členové preferují tři zvyšování sazeb (nebo méně) a pět guvernérů by rádi zvyšovali sazby ještě pětkrát (nebo méně).

Americký dolar po tomto zasedání výrazněji posílil, výnosy dluhopisů a akcie v prvotní reakci propadly, ale následně během čtvrtka pokračovaly v růstu.

Celkově se nejednalo o žádné velmi významné zasedání, avšak potvrdilo se to, že Americký Fed je připraven zvyšovat sazby i přes obchodní válku s Čínou.

 

Zdroj:Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: FED zvýší sazbu na přebytečné rezervy

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 17.12.2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell oznámil záměr nákupu dluhopisů ve snaze o zvýšení bilanceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.