FAEI.cz: Airbnb nespolupracuje s finanční správou, možná pomáhá krýt i daňové úniky

16:33 | Redakce W4T | Diskuze

Když se česká finanční správa rozhodla zkontrolovat poskytovatele ubytování prostřednictvím platformy Airbnb, musela si potřebná data obstarat sama: centrála společnosti s ní nekomunikuje. Navíc možná aktivně napomáhá daňovým únikům nabídkou zasílání peněz za ubytovací služby na předplacenou debetní kartu vydanou na Gibraltaru. Tuto možnost prokazatelně využívali i Češi, zjistil portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz).

Ilustrativní obrázek
Foto: Open Grid Scheduler / Grid Engine

Gibraltarské debetní karty pro pronajímatele přes Airbnb mají dvě varianty. Obě nesou logo společnosti Mastercard. Jedna je tzv. firemní, kdy je na kartě uvedeno jméno pronajímatele a jako název firmy www.airbnb.com. Druhou variantou je, že kartu (ve spolupráci s Airbnb) licenčně vydala americká společnost Payoneer, jejíž evropská pobočka sídlí právě na Gibraltaru a s níž Airbnb spolupracuje od roku 2014. Zákon o bankovním tajemství, který platí na Gibraltaru, neumožňuje zjistit výdělky z krátkodobých pronájmů. Jediným zjistitelným údajem je tak výše zaplacené daně, píše FAEI.cz ve svém aktuálním článku.

Francouzi bez karet

Tuto praxi poprvé popsala francouzská média. Americká platforma pak stáhla gibraltarskou debetní kartu z možností, kam si mohli francouzští pronajímatelé nemovitostí a bytů nechat posílat peníze. 

Ve Francii tuto možnost údajně využívalo asi deset procent ubytovatelů. Peníze, které jim Airbnb takto poukázal, si mohli v hotovosti vybrat v jakémkoli bankomatu, nebo prostřednictvím karty zaplatit v obchodech nebo utratit na nákupním portálu Amazon. Pro francouzské daňové úřady tyto peníze neexistovaly a nemohly je tedy zdanit. 

Na dotaz redakce portálu FAEI.cz, zda tuto možnost využívají i pronajímatelé v České republice, platforma Airbnb neodpověděla. Dylan Smith, který má na starosti globální public relations, nás pouze odkázal na český PR tým. Ten už ale několik týdnů zarytě mlčí. Zřejmě k tomu existuje důvod. 

Z diskusí na poradenském fóru Airbnb je ale jasné, že i čeští hostitelé přes Airbnb tuto možnost mají nejméně od roku 2016. Například Tomáš (Thomas) z Prahy se už před dvěma lety dotazoval, zda někdo ví o tuzemském bankomatu, který by vydával i dolary. Trápily jej totiž poplatky za měnovou konverzi.

Finanční správa má víc možností 

„Za situace, kdy Airbnb nespolupracuje s Finanční správou ČR, může změna platební metody (zahraniční bankovní účet, předplacené karty, virtuální měny…) znesnadnit možnosti finanční správy odhalit pronajímatele nemovitosti a určit rozsah jeho zdanitelných příjmů. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že finanční správa má i jiné možnosti, než oslovit banky s žádostí o poskytnutí informací,“ komentuje pro FAEI.cz Jiří Žežulka, bývalý šéf Finanční správy ČR, nyní manažer poradenské společnosti Apogeo. 

Z rozboru dalšího exšéfa, Jiřího Ráže, který vedl tým analytiků policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a nyní je jednatelem společnosti Supreme Analytics vyplývá, že neplatiči daní z pronájmů by neměli jásat, ani když jejich sbírku platebních karet zdobí ta z Gibraltaru. 

„Vysoká škola podnikání a práva v loňském roce vypracovala pro Úřad vlády ČR analýzu k využívání služby Airbnb pomocí dat, které získala z placené služby AirDNA, která se ‚živí‘ přeprodejem dat z Airbnb,“ připomíná Jiří Ráž. 

„Získat data z Airbnb lze však i zdarma. Služba totiž čelí značné kritice z důvodů dramatického nárůstu cen nemovitostí v některých lokalitách při současném vysídlování center turisticky relevantních lokalit. V reakci na to některé technologicky zdatné skupiny (možná financované hotelovými řetězci) začaly shromažďovat a zveřejňovat data z Airbnb, aby upozornily na extrémní počet pronajímaných objektů a rozsah problémů, které služba vyvolává,“ pokračuje Ráž. 

Neplatiči jásali předčasně 

Česká finanční správa už před časem rozjela zátah proti tuzemským Airbnb ubytovatelům. Těm, kteří z příjmů z krátkodobých pronájmů řádně neplatili daně, rozeslala výzvy k doplacení a v některých případech provádí u hostitelů také daňové kontroly. 

Centrála Airbnb popírá, že by českým úřadům vydala potřebné údaje. Berní úředníci tají, kde získali informace, co je přivedly na stopu neplatičů. Generální finanční ředitelství nicméně uvedlo, že má údaje o příjmech takových pronajímatelů za poslední tři roky. 

Podle studie, kterou zmiňuje Jiří Ráž, by stát mohl jen od pražských pronajímatelů bytů přes službu Airbnb ročně vybrat přes 460 milionů korun. Částka ale může být ještě vyšší. 

Zdroj:Finanční a Ekonomický Institut - FAEI
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zloději i zaměstnanci kradou v obchodech stejnou měrou, působí daňové problémy

Ilustrativní obrázek

Dnes je poslední den pro podání daňových přiznání

Ilustrativní obrázek

Pronajímáte byt? Jaké daňové povinnosti vás neminou

Ilustrativní obrázek

Máte životní pojištění, spoříte na penzi či splácíte hypotéku? Nezapomeňte na daňové odpočty

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nedaňme, investujme

Ilustrativní obrázek

Italský rozpočet, navržený na podporu růstu, ekonomiku poškozujeČti více
Ilustrativní obrázek

Ve firmách, v nichž působí OS KOVO, mají lidé nadprůměrné příjmy

Ilustrativní obrázek

Bezrealitky představily plán inovací pro tento rok, věří umělé inteligenci a automatizaci

Ilustrativní obrázek

Malé obce „stárnou“. Lákají proto nové obyvatele na obecní pozemky

Ilustrativní obrázek

Na kole bez starostí. I cyklisté by měli myslet na pojištění

Ilustrativní obrázek

Kutilství zůstává národním koníčkem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.