Facebook a anatomie jeho problémů týkajících se ochrany dat v poslední době

13:19 | Redakce W4T | Diskuze

Vizitka internetové společnosti Facebook a jejích problémů týkajících se ochrany dat v poslední době:

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

- Facebook je provozovatelem největší internetové společenské sítě na světě, nabízí sdílení fotografií nebo videí, lidé zde mohou vyjadřovat i své pocity a vzájemně na sebe reagovat.

- Historie Facebooku sahá do roku 2004, kdy ho založil student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg se svými dvěma spolužáky jako místo pro setkávání spolužáků a učitelů jejich školy na internetu. K Harvardu se nejprve přidaly další vysoké školy, v září 2005 přibyly americké středoškolské instituce a v září 2006 se facebook otevřel všem. Firma sídlí v kalifornském Menlo Parku a má přes 25.000 zaměstnanců.

- V lednu 2018 měla síť facebook celosvětově 2,2 miliardy aktivních měsíčních uživatelů. V Česku jsou více než čtyři miliony registrovaných uživatelů. Každou minutu přidají uživatelé na facebook přes dva miliony příspěvků. Zhruba 90 procent uživatelů facebooku se připojuje prostřednictvím mobilních přístrojů.

- Nejvíce aktivních uživatelů facebooku bylo v lednu 2018 v Indii, kde jejich počet dosáhl 250 milionů, následovaly USA (230) a Brazílie (130) s Indonésií (130).

- Důležitým milníkem pro Facebook byl vstup na burzu Nasdaq, ke kterému došlo 18. května 2012. Nejočekávanější burzovní debut roku byl ale zklamáním pro investory a analytiky, protože se předpokládalo, že akcie stoupnou o desítky procent. Upisovací cena akcií byla stanovena na 38 dolarů, hned první den kurz vystoupil až ke 45 dolarům.

- Od samého začátku čelí síť kritice kvůli ztrátě soukromí svých uživatelů. Společnost Facebook se dostala v poslední době do problémů kvůli počínání britské analytické společnosti Cambridge Analytica, která neoprávněně získala informace o 87 milionech uživatelů facebooku. Ty společnost, která je odnoží firmy SCL Group, jejíž aktivity zahrnují široké spektrum od průzkumu bezpečnosti potravin přes protinarkotickou činnost až k politickým kampaním, využila mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2016. Cambridge Analytica se podle Zuckerberga k datům dostala prostřednictvím aplikace vyvinuté univerzitním výzkumným pracovníkem Britem Aleksandrem Koganem.

- Facebook v reakci oznámil zpřísnění ochrany citlivých dat lidí a rozhodl se ukončit spolupráci s podniky, které se zabývají shromažďováním údajů o spotřebitelích. Sám Zuckerberg se za incident omluvil a zúčastní se schůze právního a obchodního výboru amerického Senátu a zasedání energetického a obchodního výboru Sněmovny reprezentantů, aby problémy s ochranou dat osvětlil.

- Koncem března začala Facebook kvůli jeho postupu při ochraně soukromí vyšetřovat americká Federální komise pro obchod (FTC). FTC zkoumá, zda Facebook neporušil soudní smír z roku 2011 týkající se jeho praktik při ochraně osobních údajů. Pokud FTC zjistí, že Facebook porušil podmínky dohody, může mu udělit pokutu v řádu tisíců dolarů za každý den, kdy firma dohodu porušila. Celková částka by mohla dosáhnout miliard dolarů. Akcie Facebooku v reakci na oznámení vyšetřování FTC prudce klesají. V posledním březnovém týdnu akcie firmy oslabily o 13 procent, což byl nejhorší týdenní výkon od července 2012.

- Facebook tuto středu přiznal, že do nepovolaných rukou se mohly dostat identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů facebooku. Facebook doposud umožňoval hledat osoby podle e-mailu či telefonu, čehož mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je od středy zablokována. Technologický ředitel podniku Mike Schroepfer uvedl, že sběrači dat díky e-mailovým adresám a telefonním číslům, které si mezi sebou hackeři vyměňují či které jsou na internetu dostupné, mohli pomocí aplikace facebooku získat jména osob a další osobní informace, jako jsou místo bydliště či zaměstnání. Vždy ovšem záleželo na tom, jaké údaje o sobě konkrétní uživatel na veřejné části profilu uvedl.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.