Expanze státních výdajů USA může vést k přehřátí ekonomiky, varují experti

09:55 | wa pe | Diskuze

Trh práce v USA je ve skvělé kondici, ekonomika roste solidním tempem a zisky společností jsou i nadále robustní, administrativa Donalda Trumpa přesto připravuje další stimulační opatření. Někteří experti již zvedají varovný prst a varují před potenciálním přehřátím ekonomiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Americké akcie sice v minulém týdnu prodělaly vážnou korekci, investoři však zdá se věří ve zdravé tržní fundamenty a využívají pokles k otevírání nových dlouhých pozic. K opětovnému růstu akciových indexů dochází navzdory dalšímu růstu výnosů 10letých státních dluhopisů USA, který byl spuštěn mimo jiné také plánem investic do infrastruktury v hodnotě 1,5 bilionu USD. Administrativa Donalda Trumpa již podala v Kongresu žádost o 200 miliard USD, které by na něj měla vyčlenit federální vláda. Růst výnosů dlouhodobých státních dluhopisů naznačuje obavy investorů z dalšího zadlužování a možného prudkého růstu inflace. Postupné zvyšování úrokových sazeb FEDu podle analytiků zaručuje klidné růstové prostředí, které investoři na akciových trzích preferují. Případný rapidní nárůst inflace by si ovšem vyžádal nežádoucí skokové zvýšení sazeb.

Příliš mnoho dobrých zpráv může někdy paradoxně ohlašovat blížící se potíže. „Existují reálné obavy, že vzhledem k objemu fiskálního stimulu může při současné dobré kondici ekonomiky hrozit její přehřátí,“ varuje Moh Siong, měnový stratég v Bank of Singapore. Obdobně vidí situaci také Jeremy Lawson, hlavní ekonom Aberdeen Standard Investments. Podle jeho názoru přišla daňová reforma v nesprávný čas, představuje totiž výrazný stimul pro ekonomiku, která jej nepotřebuje.  Připravované masivní investice do infrastruktury budou mít podle něj ještě vážnější dopady. Lawson se domnívá, že kombinace těchto stimulů může FED přimět opustit politiku postupného navyšování sazeb.

Tradičními kritiky nezodpovědného zadlužování jsou v USA Republikáni, nyní jsou to však oni, kteří plánují sáhnout hlouběji do pokladny, což může být pro investory znepokojující. Ztrátu rozpočtové disciplíny nedávno kritizoval také známý senátor za Republikánskou stranu Rand Paul. Podle něj je výprodej na amerických akciích v minulém týdnu důkazem „skrytého znepokojení“ investorů z prohlubování státního dluhu a možného rychlého růstu inflace. Toto znepokojení nemusí být vůbec neopodstatněné, ekonom Brian Riedl z Manhattan Institute odhaduje, že při současném nastavení výdajů by USA mohly vykazovat v průběhu příštích 10 let rozpočtové deficity v rozmezí 7 až 8 %.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Výhled pro EUR/USD podle forex analytiků Bank of Tokyo Mitsubishi

Ilustrativní obrázek

Koruna dnes ztrácela vůči oběma hlavním světovým měnám

Ilustrativní obrázek

Koruna dnes ztrácela vůči oběma hlavním světovým měnám

Ilustrativní obrázek

Koruna dnes ztrácela vůči euru i americkému dolaru

Ilustrativní obrázek

Turecký bankéř půjde v USA na více jak dva roky do vězení za obcházení sankcí proti Íránu

Ilustrativní obrázek

Růst HDP eurozóny v prvním čtvrtletí zpomalilČti více
Ilustrativní obrázek

Akciový výhled. Erste jde do dalších dní s podporou mezi 960-970 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie v úterý obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

ČEZ zveřejnil pozvánku na valnou hromadu, rozhodným dnem pro nárok na dividendu je 28. červen 2018

Ilustrativní obrázek

VIG zítra ráno před otevřením trhu představí svoje výsledky hospodaření

Ilustrativní obrázek

U polských zlodějů se našly díly z nově vyvíjeného mercedesu

Ilustrativní obrázek

Na pražské burze se začne obchodovat s 32 zahraničními akciemi

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.