Expanze státních výdajů USA může vést k přehřátí ekonomiky, varují experti

09:55 | wa pe | Diskuze

Trh práce v USA je ve skvělé kondici, ekonomika roste solidním tempem a zisky společností jsou i nadále robustní, administrativa Donalda Trumpa přesto připravuje další stimulační opatření. Někteří experti již zvedají varovný prst a varují před potenciálním přehřátím ekonomiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Americké akcie sice v minulém týdnu prodělaly vážnou korekci, investoři však zdá se věří ve zdravé tržní fundamenty a využívají pokles k otevírání nových dlouhých pozic. K opětovnému růstu akciových indexů dochází navzdory dalšímu růstu výnosů 10letých státních dluhopisů USA, který byl spuštěn mimo jiné také plánem investic do infrastruktury v hodnotě 1,5 bilionu USD. Administrativa Donalda Trumpa již podala v Kongresu žádost o 200 miliard USD, které by na něj měla vyčlenit federální vláda. Růst výnosů dlouhodobých státních dluhopisů naznačuje obavy investorů z dalšího zadlužování a možného prudkého růstu inflace. Postupné zvyšování úrokových sazeb FEDu podle analytiků zaručuje klidné růstové prostředí, které investoři na akciových trzích preferují. Případný rapidní nárůst inflace by si ovšem vyžádal nežádoucí skokové zvýšení sazeb.

Příliš mnoho dobrých zpráv může někdy paradoxně ohlašovat blížící se potíže. „Existují reálné obavy, že vzhledem k objemu fiskálního stimulu může při současné dobré kondici ekonomiky hrozit její přehřátí,“ varuje Moh Siong, měnový stratég v Bank of Singapore. Obdobně vidí situaci také Jeremy Lawson, hlavní ekonom Aberdeen Standard Investments. Podle jeho názoru přišla daňová reforma v nesprávný čas, představuje totiž výrazný stimul pro ekonomiku, která jej nepotřebuje.  Připravované masivní investice do infrastruktury budou mít podle něj ještě vážnější dopady. Lawson se domnívá, že kombinace těchto stimulů může FED přimět opustit politiku postupného navyšování sazeb.

Tradičními kritiky nezodpovědného zadlužování jsou v USA Republikáni, nyní jsou to však oni, kteří plánují sáhnout hlouběji do pokladny, což může být pro investory znepokojující. Ztrátu rozpočtové disciplíny nedávno kritizoval také známý senátor za Republikánskou stranu Rand Paul. Podle něj je výprodej na amerických akciích v minulém týdnu důkazem „skrytého znepokojení“ investorů z prohlubování státního dluhu a možného rychlého růstu inflace. Toto znepokojení nemusí být vůbec neopodstatněné, ekonom Brian Riedl z Manhattan Institute odhaduje, že při současném nastavení výdajů by USA mohly vykazovat v průběhu příštích 10 let rozpočtové deficity v rozmezí 7 až 8 %.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Americké akcie se obracejí do zelených čísel

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy smíšeně kolem nuly

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street klesají

Ilustrativní obrázek

Společnost Visa bude kupovat anglickou firmu Earthport za 198 mil. GBP, ta v Londýně prudce vzrostla

Ilustrativní obrázek

Akciový výhledČti více
Ilustrativní obrázek

Čínská centrální banka podpořila ekonomiku peněžní injekcí ve výši 560 mld. Čínských jüanů

Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Continental překonala ve 4Q odhady

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Snap klesají v předburzovní fázi o více než 8 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 16.1.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu: Americké akcie si nakonec včera připsaly slušné zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.