Expanze státních výdajů USA může vést k přehřátí ekonomiky, varují experti

09:55 | wa pe | Diskuze

Trh práce v USA je ve skvělé kondici, ekonomika roste solidním tempem a zisky společností jsou i nadále robustní, administrativa Donalda Trumpa přesto připravuje další stimulační opatření. Někteří experti již zvedají varovný prst a varují před potenciálním přehřátím ekonomiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Americké akcie sice v minulém týdnu prodělaly vážnou korekci, investoři však zdá se věří ve zdravé tržní fundamenty a využívají pokles k otevírání nových dlouhých pozic. K opětovnému růstu akciových indexů dochází navzdory dalšímu růstu výnosů 10letých státních dluhopisů USA, který byl spuštěn mimo jiné také plánem investic do infrastruktury v hodnotě 1,5 bilionu USD. Administrativa Donalda Trumpa již podala v Kongresu žádost o 200 miliard USD, které by na něj měla vyčlenit federální vláda. Růst výnosů dlouhodobých státních dluhopisů naznačuje obavy investorů z dalšího zadlužování a možného prudkého růstu inflace. Postupné zvyšování úrokových sazeb FEDu podle analytiků zaručuje klidné růstové prostředí, které investoři na akciových trzích preferují. Případný rapidní nárůst inflace by si ovšem vyžádal nežádoucí skokové zvýšení sazeb.

Příliš mnoho dobrých zpráv může někdy paradoxně ohlašovat blížící se potíže. „Existují reálné obavy, že vzhledem k objemu fiskálního stimulu může při současné dobré kondici ekonomiky hrozit její přehřátí,“ varuje Moh Siong, měnový stratég v Bank of Singapore. Obdobně vidí situaci také Jeremy Lawson, hlavní ekonom Aberdeen Standard Investments. Podle jeho názoru přišla daňová reforma v nesprávný čas, představuje totiž výrazný stimul pro ekonomiku, která jej nepotřebuje.  Připravované masivní investice do infrastruktury budou mít podle něj ještě vážnější dopady. Lawson se domnívá, že kombinace těchto stimulů může FED přimět opustit politiku postupného navyšování sazeb.

Tradičními kritiky nezodpovědného zadlužování jsou v USA Republikáni, nyní jsou to však oni, kteří plánují sáhnout hlouběji do pokladny, což může být pro investory znepokojující. Ztrátu rozpočtové disciplíny nedávno kritizoval také známý senátor za Republikánskou stranu Rand Paul. Podle něj je výprodej na amerických akciích v minulém týdnu důkazem „skrytého znepokojení“ investorů z prohlubování státního dluhu a možného rychlého růstu inflace. Toto znepokojení nemusí být vůbec neopodstatněné, ekonom Brian Riedl z Manhattan Institute odhaduje, že při současném nastavení výdajů by USA mohly vykazovat v průběhu příštích 10 let rozpočtové deficity v rozmezí 7 až 8 %.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

FED stále počítá s postupným zvyšováním úrokových sazeb

Ilustrativní obrázek

Demokraté chtějí posílit rozpočet FBI o 6,2 miliardy korun. Peníze by měly sloužit k boji proti ruským trollům

Ilustrativní obrázek

Krátkodobý výhled pro EUR/USD podle forex analytiků Danske Bank

Ilustrativní obrázek

Americký dolar dnes podporují rostoucí výnosy státních dluhopisů USA

Ilustrativní obrázek

Růst jenu ukončilo čekání velké pojišťovny na nákup amerických dluhopisů

Ilustrativní obrázek

Cena zlata má dnes za sebou největší jednodenní pokles za více jak rokČti více
Ilustrativní obrázek

Anglo American v roce 2017 skoro zdvojnásobil svůj zisk

Ilustrativní obrázek

Veolia zvýšila v roce 2017 čistý zisk a vyplatí i vyšší dividendu

Ilustrativní obrázek

Zisk BAE za rok 2017 poklesl

Ilustrativní obrázek

General Electric potvrdila závazky vůči Baker Hughes, akcie rostou

Ilustrativní obrázek

Akcie Roku padají, zklamal výhled na budoucí hospodaření

Ilustrativní obrázek

Barclays vykázala za rok 2017 čistou ztrátu 2,7 miliardy dolarů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.