"Nehlášená práce je problém především členských zemí, ale také unie jako celku," řekla během debaty česká poslankyně Michaela Šojdrová z Evropské lidové strany (EPP). Objem práce na černo podle ní stále roste a tato činnost poškozuje trh práce, zaměstnance i zaměstnavatele. "Tento trend se nevyhnul ani České republice, kde jsme zhruba na 19 procentech," dodala Šojdrová s tím, že ČR se do platformy zapojí.
Podle některých poslanců především z levicového spektra ale platforma nic nevyřeší, neboť lidé pracující na černo mnohdy nemají na výběr. Někteří poslanci také očekávají, že počet lidí pracujících na černo se ještě zvýší s příchodem uprchlíků do unie.
Platformu navrhla předloni Evropská komise a očekává se, že Evropský parlament ji schválí v březnu. Komisařka pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenová dnes europoslancům řekla, že práce na černo je "široce rozšířená ve všech členských státech", a zdůraznila, že takto pracující lidé přicházejí o právní i sociální ochranu, když mimo jiné pracují v nevyhovujících podmínkách a za nízké mzdy.
Podle evropských statistik tvoří nenahlášená práce například osm procent HDP Rakouska, ale přes 30 procent HDP Bulharska. Podle loňské studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) Češi ročně před veřejnými institucemi skryjí ekonomické transakce až za 614 miliard korun. Podle centra dosahuje stínová ekonomika v ČR asi 15 procent HDP a v posledních letech mírně klesá.