Evropský HDP si zachoval stabilní růst i v Q3

08:30 | Redakce W4T | Diskuze

Dnes budou hrát prim všechna možná čísla z Evropy. HDP za celou eurozónu za třetí čtvrtletí by mělo vykázat stejný růst jako v tom druhém, zatímco indikátory důvěry naznačí, že ke konci roku ke zrychlení ekonomik nedochází. Na druhé straně data z německého trhu práce ukáží na další pokles počtu nezaměstnaných a tamní inflace by kvůli vyšším cenám energií měla zrychlit. Celkově by dnešní statistiky mohly euru poskytnout oporu. 

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Německá inflace zrychluje kvůli cenám energií

Ekonomická dynamika v eurozóně si ve třetím čtvrtletí podle našeho odhadu zachovala tempo z přechozích dvou kvartálů, když vykáže růst o 0,4 % q/q. Zrychlení jsme zaznamenali zejména ve Francii, zatímco překvapivou brzdou rychlejšího růstu v eurozóně je Německo, které se potýká se specifickými problémy v automobilovém průmyslu i naráží také na své kapacitní limity. Hlavním tahounem růstu zůstává domácí poptávka. K té se tentokrát mírným příspěvkem přidává zahraniční obchod, který dynamiku v prvním půlroce brzdil.

Ke konci roku by hospodářství EMU mělo mírně zrychlit, i když vpředhledící indikátory to zatím nepotvrzují. PMI od začátku roku předvedl solidní jízdu směrem dolů a nachází se pod svým dlouhodobým průměrem. I indikátory Evropské komise klesají, nicméně mnohem pomaleji a nabízejí optimističtější obrázek o ekonomice. Je to pravděpodobně tím, že šetření Evropské komise zpovídá mnohem více podniků a dostane se tak i na ty menší. Ty tolik nevnímají globální problémy a těží spíše z domácí poptávky, která zatím zůstává slušná. Oba indikátory důvěry se podle nás znovu přiblíží, když PMI vykáže oživení, zatímco index Evropské komise ještě zaznamená pokles.

I přes zhoršování ekonomického klimatu v Německu zatím stále dochází k poklesu nezaměstnanosti. To podle nás brzy skončí a dojde ke stabilizaci počtu nezaměstnaných. Nicméně i v současné chvíli je trh práce v Německu hodně utažený. To by se v příštím roce mělo projevit na tamním mzdovém růstu.

Německá inflace za říjen by měla zaznamenat zrychlení. Z velké části se ale nejedná o důsledek poptávkových tlaků, ale spíš jde o růst cen energií. Podobně jako v Česku jsou velkou neznámou ceny potravin, které kvůli extrémně teplému počasí vykazují velkou volatilitu.       

Francouzský HDP zklamal

Včerejší údaje o americké ekonomice pro investory příliš zajímavé nebyly, protože již byly zakomponovány do čísel HDP zveřejněných v pátek. Potvrdily tak jen, že spotřeba Američanů zůstává velmi slušná a Fed může pokračovat ve zvyšování sazeb.

Dnes ráno zveřejněná čísla o francouzském HDP přinesla první zklamání. Ekonomice galského kohouta se nedařilo tak, jak trh očekával. Bohužel zatím neznáme strukturu růstu. Již dopoledne však uvidíme, jak toto negativní překvapení ovlivnilo dynamiku HDP za celou eurozónu.

Na kurzu eura proti dolaru včera bylo vidět, že chybí impulzy. Nevykazoval žádný zřetelný trend. Dnes otevírá na 1,373 USD/EUR, což je nepatrně slabší hodnota než včera. 

Začátek týdne se regionálním měnám nevydařil

Všechny měny ve střední Evropě měly včera tendenci oslabovat. Zjevný důvod pro tento pohyb jsme nenašli. Nebyla totiž zveřejněna žádná ekonomická data a nálada na akciových trzích spíše svědčila rizikovým aktivům. Koruna v průběhu dne přesto ztratila dvě desetiny procenta a posunula se na 25,86 CZK/EUR, maďarský forint odevzdal necelou desetinu procenta a jeho kurz se držel na 324,4 HUF/EUR. Poraženým včerejška z námi sledované trojce byl zlotý, který ztratil necelou třetinu procenta a dostal se na 4,324 PLN/EUR.

Včera jsme také vydali svou aktualizovanou prognózu pro českou ekonomiku. Revidovali jsme růst ekonomiky směrem dolů pro letošek i příští rok. I kvůli tomu vidíme mnohem větší deficit státního rozpočtu příští rok. Koruna bude podle nás posilovat mnohem pozvolněji, než jsme očekávali v minulém vydání. Kvůli vyšším inflačním tlakům jsme nezměnili výhled pro měnovou politiku. Očekáváme, že k jednomu zvýšení sazeb dojde tento týden ve čtvrtek. Příští rok na něj naváže ještě trojí růst úroků. Přejeme příjemné čtení.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka: Výhled na září

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 2/9/2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 29.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza umazala pondělní zisky, nedařilo se především bankovním emisím

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá úterní obchodní seanci se zelenou nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy se vyvíjejí smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie mírně oslabily

Ilustrativní obrázek

Praha zaznamenala silný start do nového týdne

Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.