Evropské banky se musí připravit na několik hubených let, tvrdí CEO druhé největší francouzské banky

16:42 | wa pe | Diskuze

Výkonný ředitel druhé největší francouzské banky BPCE, François Pérol se domnívá, že vyhlídky evropských bank jsou nyní horší než uprostřed globální finanční krize roce 2009.

Foto: Martin Abegglen

 

Potíže nejen evropského bankovního sektoru shrnul v sobotu během konání prestižního ekonomického fóra Ambrosetti v italském Cernobbiu: „klesající čínská poptávka, neočekávané důsledky nízkých cen ropy, geopolitické riziko v mnoha částech světa,“ uvedl výkonný ředitel. Banky se podle CEO budou muset potýkat také s vážnými strukturálními změnami v sektoru, které přinese postupující digitalizace především v retailovém bankovnictví, negativní úrokové sazby a zpřísňující se regulace.

Od počátku roku stály za výprodeji akcií evropských bank také obavy o kvalitu jimi držených úvěrů a kapitálové přiměřenosti. Zdaleka nejhůře jsou na tom v tomto ohledu prozatím italské banky.  Akcie evropských bank od počátku roku odepsaly v průměru 25 % a ztrácejí proti všem dalším sektorům na indexu Stoxx Europe 600.

Současné pro evropské banky mimořádně nepříznivé tržní prostředí  způsobené především dopady negativních úrokových sazeb by nemělo být chápáno jako dočasné. Podle Pérola by se evropským bankám mohlo začít volněji dýchat teprve za několik málo let.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.