Evropské banky loví špičkové zaměstnance u své americké konkurence. Návnadou je až o 30% vyšší plat

14:02 | wa pe | Diskuze

Evropské banky jsou po letech restrukturalizací pevně rozhodnuty získat zpět ztracený tržní podíl, k tomu však potřebují zdatný personál, který se snaží přetáhnout od konkurence z USA.

Foto: geralt

Obchodníci a obchodní zástupci investičních divizí velkých bank se po několika hubených letech mohou opětovně těšit na růst platů i odměn. Evropské banky jako Barclays či Deutsche Bank jsou znovu na lovu talentů, které se snaží zlákat z řad konkurence v USA. Evropské banky nabízejí až o 30 % vyšší plat a v některých případech i garantovanou výši bonusů, uvedl výkonný ředitel personální společnosti Options Group.

Snižování stavů, redukce nákladů a další opatření zavedená po finanční krizi v roce 2008 vedly k ztrátě tržního podílu evropských bank, což mělo u investičních bank jako například JP Morgan za následek snížení odměn jejích zaměstnanců, kteří na globálním trhu hledali hůře dobře placené uplatnění. Nyní se evropské banky vybavené čerstvým kapitálem vrací do hry. Výkonný ředitel Deutsche Bank, John Cryan uvedl letos v březnu, že se snaží vrátit ke „kontrolovanému růstu.“ Stejně tak v Credit Suisse oznámili konec redukce obchodních aktivit a návrat do nejvýnosnějších segmentů trhu. Vyšší konkurence se již projevila na účetních rozvahách bank, Goldman Sachs a JPMorgan za prvních 9 měsíců odložily na odměny bankéřům 22,3 miliardy USD, což je o 3 % více ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku. 

 Jelikož nová regulační pravidla zakazují evropským bankám vyplácet na odměnách více jak dvojnásobek pevné mzdy, ty navyšují tuto fixní část oproti své americké konkurenci. Odměny jsou navíc vypláceny zpětně teprve v odstupu několika let. I přes tato omezení se již nechala k přestupu zlákat celá řada investičních profesionálů.  Někdejší zaměstnanec JPMorgan, Jes Staley, nyní výkonný ředitel Barclays najal Tima Throsbyho, aby vedl investiční divizi banky. Tim Hrosby původně vedl obchodování s akciemi v JPMorgan. Nový ředitelem globálního prodeje v Barclays se letos stal Guy Saidenberg původně z Goldman Sachs. K Barclays přestoupil také Filippo Zorzoli z Bank of America.

 Zájem je především o odborníky na obchodování s korporátními dluhopisy, které aktuálně nabízejí výrazně vyšší výnosy než státní dluhopisy USA, k UBS Group tak přestoupil například někdejší šéf obchodování s dluhopisy investičního pásma, Gary Rapp a do BNP Paribas zamířil z Morgan Stanley obchodník s korporátními dluhopisy Dylan Blair. Deutsche Bank jen letos najala dvanáct obchodníků s dluhopisy včetně někdejšího společníka Goldman Sachs Paula Huchra a zaměstnanců Morgan Stanley Jeffeho Changa a Viveka Ramana. Obdobně dnes najímají také v Credit Suisse kde zlákali veterány Bank of America Michaela Eberta a Mikea Heratyho.  

Je otázkou, zda se novým posilám v investičních odděleních evropských bank podaří zvrátit nepříznivý vývoj. Jen ve třetím čtvrtletí poklesly tržby z obchodování s dluhopisy a akciemi u Deutsche Bank a Barclays o 30 %, což je skoro dvojnásobný pokles oproti investičním bankám z USA.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.