Evropská komise potvrdí dobré ekonomické vyhlídky Evropy

08:51 | fa ra | Diskuze

Americký dolar během minulého týdne ztrácel a v sumě nakonec odepsal 2,2 %. Makroekonomická data mu totiž vůbec nepomáhala. Velká většina z nich totiž zaostala za očekáváním. Ať už to byly např. prodeje nových domů (511 tis. vs. 520 tis. očekávání), objednávky dlouhodobého zboží za březen (0,8 % vs. 1,9 % m/m očekávání trhu) nebo i vývoj HDP za první čtvrtletí, který přidal 0,5 % q/q (trh čekal 0,7 %, SG 0,2 %).

Foto: 401(K) 2012

Na druhou stranu z USA přišly i pozitivní zprávy (soukromá spotřeba přidala 1,9 % q/q, když trh čekal 1,7 % q/q, soukromé příjmy pak vzrostly o 0,4 % q/q, deflátor soukromé spotřeby, který je hlavním inflačním ukazatelem pro Fed, dostál očekávání na úrovni 0,1 % m/m (0,8 % y/y) a v jádrové vyjádření podle očekávání 0,1 % m/m (1,6 % y/y)).

Do tohoto množství dat minulý týden ještě zasedal měnový výbor americké centrální banky, který podle očekávání nepřinesl žádnou změnu našeho náhledu na budoucí kroky americké měnové autority. Stále očekáváme pouze jedno zvýšení sazeb pro letošní rok. FOMC totiž opět zopakoval, že pokračuje v podrobném sledování inflačních indikátorů a globálního ekonomického a finančního vývoje. O něco pozitivnější hodnocení především vnějších rizik než bylo před měsícem.

První odhady vývoje HDP za Q1 16 byly zveřejněny i pro eurozónu. Její ekonomika vzrostla o 0,6 % q/q, když trh čekal 0,4 %. Vyjádřeno meziroční dynamikou to potom činí 1,6 % (trh 1,4 %). Údaje za HDP byly zveřejněny za dva velké členské státy Francii a Španělsko. Ty také podtrhly pozitivní náladu. Španělský HDP vzrostlo o 0,8 % q/q (3,4 % y/y), trhy byl v obou případech o 0,1 pb níže. Francouzský domácí produkt se pak zvýšil o 0,5 % q/q a 1,3 % y/y). Na druhou stranu inflační tlaky v eurozóně vyjádřené indexem CPI poklesly více, než čekali tržní analytici. Předběžné dubnové údaje naznačují prohloubení spotřebitelské inflace na -0,2 % m/m, zpomalení na 0,7 % y/y.

Z americké ekonomiky by tento týden mohly přijít pozitivnější údaje, než tomu bylo za minulý týden. Investoři i představitelé Fedu by tak mohli být ujištěni, že jí daří dobře. To by mohlo mít podobu dobré tvorby pracovních míst. Americká ekonomika v nezemědělských sektorech mohla opět i v dubnu vytvořit více jak 200 tis. pracovních míst. Počet nových žadatelů o práci by se měl udržet kolem historických minim. V Evropě pak tento týden na velmi dobré výsledky o HDP z minulého čtvrtletí navážou solidní čísla o indikátorech důvěry včetně indexů PMI. Evropská komise vydá svou pololetní prognózu, která by měla potvrdit pokračování růstového tempa. Ve Španělsku pak po politickém patu, který nepomohl vyřešit ani král, bude v úterý rozpuštěn parlament a nové volby budou vyhlášeny na 26. června.

Potvrzení růstových možností a dobrého trhu práce v USA by mohlo pro tento týden znamenat korekci dolaru k směrem k jeho silnějším úrovním, ač je v pondělí v londýnském City státní svátek a bude kvůli tomu v jednom ze světových finančních centrech o jeden den méně.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.