Evropská komise bude postupně zveřejňovat návrhy ve víceletém rozpočtu EU

20:32 | wa pe | Diskuze

Evropská komise v úterý schválí a postupně začne zveřejňovat legislativní návrhy související s různými oblastmi počátkem května zveřejněného víceletého rozpočtu EU po roce 2020.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Hned v úterý to jako první budou podrobnosti o budoucí podobě strukturálních fondů, tedy téma, které výrazným způsobem zajímá Českou republiku a další státy ze středu a východu evropského bloku.

Evropská komise svou základní představu víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027 představila 2. května. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur (zhruba 29 bilionů Kč), což podle komise odpovídá 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) společenství.

Rozpočet má být podle komise odpovědí na nové úkoly, ztrojnásobeny jsou například peníze na ochranu hranic a na problemtiku migrace a azylové politiky. Pro první víceletý finanční rámec po odchodu Británie z EU komise rovněž navrhuje speciálním mechanismem posílit propojení mezi unijními penězi a dodržováním zásad právního státu.

Právě brexit i potřeba zisku dostatečných peněz na lepší bezpečnostní politiku či na řešení migrace znamenají, že se mají zvednout příspěvky unijních zemí do společné pokladny. Komise také navrhla některé vlastní zdroje.

Od úterý hodlá unijní exekutiva zveřejňovat své konkrétní návrhy pro jednotlivé oblasti. Už v úterý se tak například ukáže, jak se na nové podobě evropských fondů projeví jednak bohatnutí některých regionů, ale i zamýšlené posuny priorit. Zdroje z komise v minulých dnech odhadovaly, že by se peníze, na které by Česko mohlo v této oblasti dosáhnout, mohly snížit přibližně o čtvrtinu.

Česká republika bude, spolu s mnoha dalšími státy EU, pečlivě sledovat také na pátek naplánované zveřejnění podrobností o nové podobě společné zemědělské politiky a ekologie. Další z "tradičních" oblastí, kam putují unijní peníze, se rovněž dočká škrtů, v ČR navíc panují pochybnosti o zamýšleném stanovení limitu přímých plateb pro zemědělce.

Ve středu by měla komise zveřejnit například sérii legislativních návrhů týkajících se sociální oblasti, ve čtvrtek možných změn v hospodářské a měnové unii. Do poloviny června pak komise plánuje kromě jiného schválit a zveřejnit návrhy související problematikou migrace, bezpečnosti či sousedské politiky.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU - ROZŠIŘOVÁNÍ EU

Ilustrativní obrázek

Zemědělství - 4. čtvrtletí a rok 2019

Ilustrativní obrázek

Češi po 30 letech vedou před Slováky v kupní síle potravin, Slováci zase tolik neplatí za základní služby

Ilustrativní obrázek

V Praze letos přespí rekordních 7,1 milionu zahraničních návštěvníků

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke státnímu rozpočtu

Ilustrativní obrázek

Odhady sklizní - červenec 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu táhla nahoru Erste Bank (+5,47%)

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úterý výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela v kladném

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 2.6.2020

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý rostl

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.6.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.