Evropa v datech

14:14 | E V | Diskuze

Češi doma zimou netrpí, v Bulharsku si nemůže dostatečně zatopit až třetina všech domácností

Ilustrativní obrázek
Foto: Můj Dům

V České republice se jen 2,7 % domácností potýká s tím, že v zimě nemohou dostatečně vytopit své obydlí. Česko tak podle analýzy projektu Evropa v datech patří na sedmou nejlepší příčku v EU. Nejhůře se vede Bulharům (33,7 %), nejlépe naopak Rakušanům (1,6 %). Boduje také Finsko, kde nedostatek tepla nepociťují ani lidé z chudších částí společnosti. Mezi Čechy si ale poměrně špatně vedou samoživitelé a samoživitelky s nižšími příjmy (9,2 % z nich). Za nedostatek tepla v domácnostech stojí zejména drahé energie a nízké příjmy, špatné zateplení či zastaralý způsob vytápění.

Vytápět své obydlí na vyhovující teplotu si nemůže dovolit asi 120 tisíc českých domácností. To odpovídá pouhým 2,7 % z jejich celkového počtu. Sami Češi v tomto ohledu hodnotí své životní podmínky lépe než většina ostatních evropských národů, jak vyplývá z každoročního šetření evropských statistických úřadů EU-SILC. Méně si loni na nemožnost „pořádně zatopit“ stěžovali jen v šesti dalších zemích EU. Konkrétně v Rakousku (1,6 %), Finsku (1,7 %), Lucembursku (2,1 %), Nizozemsku (2,2 %), Estonsku (2,3 %) a Švédsku (2,3 %).

S nedostatkem tepla se často potýkají samoživitelé

V Česku žijí v nedostatečně vytápěných obydlích nejčastěji samoživitelky a samoživitelé s příjmy pod 60 % mediánu. „Tento druh energetické chudoby se dotýká 9,2 % z nich, jsou na tom ale lépe než jinde v Evropě. I v rámci této skupiny se totiž Česko loni umístilo na sedmé příčce,” říká Jan Krupička z analytického projektu Evropa v datech. U všech českých samoživitelů jako celku se tento problém týká 5,3 % z nich.

Vedle zmíněného Rakouska se vysoko v žebříčku dostatečného vytápění domácností umisťuje i Německo. Avšak s výjimkou právě u chudších samoživitelů s nižšími příjmy, které nepřesahují 60 % mediánu. Nemožnost dostatečně vytopit svůj domov loni uvádělo 12,5 % z nich. V Polsku tento podíl dosáhl dokonce 23 %. Naopak velmi dobře jsou na tom v porovnání se svými protějšky z jiných zemí nízkopříjmové polské rodiny s oběma rodiči a dvěma dětmi (5,3 %).

Zimou doma nejvíce trpí Bulhaři

Vůbec nejhůře si mezi unijními státy vede Bulharsko. „Loni v Bulharsku nemohlo dostatečně vytápět své obydlí 33,7 % domácností. Umisťuje se tak na nejhorších příčkách napříč různými typy domácností a příjmových skupin,“ říká Jan Krupička z Evropy v datech. Jako další v nepříznivém žebříčku figuruje Litva (27,9 %), za kterou se řadí Řecko (22,7 %), Kypr (21,9 %), Portugalsko (19,4 %) a Itálie (14,1 %). Jedná se přitom o země, které leží v teplejším podnebí. Důvodem tepelné nepohody v chladnějších měsících totiž mohou být i zcela chybějící zdroje vytápění. Nedostatkem tepla ale mohou domácnosti obecně trpět z různých důvodů. Patří mezi ně vysoké ceny energií a nízké příjmy, špatně zateplené domy, ale i zastaralé systémy vytápění, které plýtvají energií.

Senioři mají nejlepší tepelnou pohodu ve Finsku

U nízkopříjmových skupin obyvatel se na prvních příčkách celoevropského srovnání objevuje Finsko, které je v tomto směru nejvíce rovnostářské. Například osaměle žijící senioři se tam s nedostatkem tepla potýkají jen v 1,6 % případů, což je nejlepší výsledek v celé EU. Energetickou chudobu Finsko řeší v rámci sociální politiky, tedy podobně, jako je tomu v České republice. Ke zlepšování situace ale přispívají také energeticky šetrné renovace domů nebo systémů pro dálkové vytápění.

Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí porostou v průměru o 5%

Ilustrativní obrázek

Trh stavebních prací poklesne o 1,4 %

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k rekordu na hypotečním trhu

Ilustrativní obrázek

RSTS poskytuje na družstevní bydlení až 2 miliony bez zajištění, Splatnost úvěru prodlužuje až na 25 let

Ilustrativní obrázek

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?

Ilustrativní obrázek

Realitní trh čeká po letech růstu cen klidnější období, výnos z investičních nemovitostí se ustálí mezi 3-4 % ročněČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.