Eurozóna v deflaci, euro oslabilo

08:31 | fa ra | Diskuze

Euro včera proti dolaru ztratilo půl procenta své hodnoty, když se kurz dostal pod úroveň 1,09 USD/EUR. Za tím stály dvě hlavní včerejší události. Dynamika spotřebitelských cen v eurozóně se v únoru opět dostala do deflace. Po lednovém růstu ve výši 0,3 % y/y se v únoru ceny propadly o 0,2 %. Důležitou zprávou je i zpomalení jádrové inflace. Ta po lednových 1,0 % y/y dosáhla pouze 0,7 % y/y, což je jen desetinu procentního bodu od nejnižšího tempa v historii.

Foto: Public Domain

Včerejší statistika vytváří další tlak na ECB, aby na svém březnovém zasedání podpořila ekonomiku a inflační vývoj. SG očekává snížení depozitní sazby o 20 bb a prodloužení programu TLTRO.

Další událostí bylo překvapivé snížení podílu minimálních rezerv ze strany čínské centrální banky (PBoC) za účelem podpořit úvěrovou aktivitu a zvýšit důvěru v čínskou ekonomiku. Čínské akcie dnes reagovaly mírným růstem i navzdory horšímu únorovému indikátoru PMI z průmyslu, který ukázal na zpomalení výstupu a poklesu nových objednávek v sektoru.

Dnes se v hlavních evropských ekonomikách dočkáme finálních odhadů únorových PMI, které ve Francii i v Německu podle předběžných odhadů klesly těsně nad 50 bodů. Obdobné indikátory budou zveřejněny i ve Spojených státech, kde se přidá i únorová statistika nálady v průmyslovém sektoru podle institutu ISM – ten je už od října pod padesátibodovou hranicí a signalizuje tak pokles aktivity v průmyslu. SG v únoru očekává jeho růst z 48,2 bodu na 49 bodů, což by mohlo prospět kurzu dolaru vůči společné evropské měně.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.