Euroskupina se dnes zaměří na Řecko

08:27 | Redakce W4T | Diskuze

Euroskupina bude dnes jednat o ukončení třetího záchranného programu Řecka. Napětí, které vzniklo kvůli zhoršující se situaci mezi USA a Čínou kvůli dovozním clům, postupně ustupuje. Polské maloobchodní tržby za květen opět vzrostou, pomůže jim k tomu fakt, že spotřebitelé měli více dnů na nákupy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Řecko nechce další dohled

Dnešní den přinese závěr jednání Euroskupiny ohledně třetího záchranného programu Řecka, který by měl vypršet v srpnu. Pozornost bude směřovat především na možnost odpuštění části řeckých dluhů, na kterém se MMF a EU nemohou shodnout. Jednat se bude také o podmínkách po vypršení programu. Řecká vláda dává přednost tzv. „úplnému odchodu“, kdy by se zbavila posíleného dohledu. To by ale řecké bondy zbavilo způsobilosti, aby mohly být zahrnuty do nákupů ECB, což by zbytečně zvýšilo tlak na místní finanční systém. Znamenalo by to také, že by si Řecko muselo i třeba na krátkou dobu půjčovat dráž, což odporuje jeho závazku snížit náklady na obsluhu dluhu pod 2 %. Kromě situace v Řecku bude pravděpodobně Euroskupina také projednávat novou italskou vládu a její ambice ohledně fiskální politiky.

Závěr konference ECB žádné překvapení nepřinesl

Obchodní válka mezi Spojenými státy a zbytkem světa pokračuje, i přes to, že se emoce pomalu uklidňují. Svou roli hraje fakt, že se vláda Čínské lidové republiky snaží uklidnit investory s tím, že použije všechny nástroje měnové politiky, aby zabránila zmatku na finančních trzích.

Konference Evropské centrální banky v Portugalsku byla včera zakončena panelovou diskuzí nejvlivnějších světových bankéřů. Kromě M. Draghiho, J.H. Powella a H. Kurody se diskuze účastnil také guvernér australské centrální banky P. Lowe. K žádnému překvapení však nedošlo. Americký guvernér pokračoval spíše v jestřábím duchu, když zdůraznil, že Fed nestojí o to, aby tamější inflace přestřelovala. Opět zopakoval, že je potřeba zvyšovat sazby.

Kurz eura vůči dolaru se během včerejšího dne držel v intervalu 1,1555 – 1,158 USD/EUR. 

Polským prodejcům se v květnu dařilo

Kalendář regionálních událostí byl včera prázdný a absence nových zpráv se projevila také v (ne)pohybu regionálních měn. Česká měna se včera držela v intervalu 25,80 – 25,85 CZK/EUR. Podobně polský zlotý zaznamenal pouze velmi mírný pohyb kolem 4,31 PLN/EUR.

Dnes by však zlotému mohla pomoci statistika maloobchodních tržeb. Ty by po slabším dubnu mohly výrazněji růst. Pomůže jim k tomu i fakt, že v květnu byly obchody po dvě neděle otevřeny. Odpoledne bude také zveřejněn záznam z posledního zasedání polské centrální banky z prvního týdnu v červnu. Na tomto zasedání ponechala NBP úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. Záznam pravděpodobně ukáže, že ani rétorika ohledně budoucnosti měnové politiky se nezměnila. Podle naší prognózy přistoupí polská centrální banka k prvnímu zvýšení sazeb až ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Eurozóna: Průzkum ZEW - index očekávání v listopadu poklesl na -22,0 bodů z -19,4 b.

Ilustrativní obrázek

V USA se rozhodne o složení Kongresu

Ilustrativní obrázek

Fed ponechá sazby beze změny, příliš neupraví ani rétoriku

Ilustrativní obrázek

USA: Průmyslové objednávky jsou v září nad očekáváním trhu

Ilustrativní obrázek

USA: Míra nezaměstnanosti je v říjnu na úrovni očekáváníČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy ukončily týden smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle týdenní statistiky EIA vzrostly k 9. listopadu o 10,27 mil. barelů

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie nakonec posílily

Ilustrativní obrázek

Negativní sentiment vrátil pražskou burzu k poklesům

Ilustrativní obrázek

Henkel vykázal svůj výsledek hospodaření za 3Q FY 18, akcie rostou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.