Eurozóna projde v roce 2016 zkouškou

15:59 | Swissquote Ltd | Diskuze

Rok 2015 byl pro eurozónu velmi bouřlivý, po hibernaci od roku 2011 se řecká dluhová krize dostala do popředí zájmu. Přestože mezi Řeckem a jeho věřiteli bylo dosaženo dohody (většinou na úkor Řecka), řecká situace není zdaleka vyřešena a v únoru letošního roku by se mohla znovu dostat do popředí zájmu. Řečtí představitelé vyjádřili potřebu dohodnout se na úlevách při splácení dluhu co nejdříve, aby se neopakovaly dramatické situace z roku 2015. Řecko je zatím odloženo k ledu, ale mohlo by hodně brzy upoutat zájem trhů. 

Další trhliny

Kromě situace Řecka se v jednotě Evropské unie začínají objevovat další trhliny. Po letech ponižujících úsporných opatření nařízených Bruselem zvedli Španělé hlas a a ukončili přes dvě desetiletí trvající systém dvou stran. Dva nováčci jsou proti úsporným opatřením vystupující Podemos a centristická strana Ciudadanos. Obě se vynořily z populární nespokojenosti s korupcí a masivní nezaměstnaností - druhou nejvyšší v eurozóně hned po Řecku, více než 20% populace v produktivním věku - a slabým hospodářským růstem. Španělé touží po změnách. Podle Řecka ale můžeme usuzovat, že evropští věřitelé nejsou ochotni uvolnit sevření, když se mluví o penězích, takže Španělsko by se mohlo stát novým Řeckem, což je jedna z hlavních obav trhu.

Máme zůstat, nebo jít?

Tohle se bude objevovat v roce 2016 často v titulcích - zůstane Velká Británie v Evropské unii? David Cameron přislíbil referendum o členství v EU, mělo by se konat před koncem roku 2017. Nejdůležitějším bodem takzvaného Brexitu (odchod Británie z EU) je kontrola přistěhovalectví, protože britská vláda chce reformovat řízení EU, aby měla možnostpotenciálně spustit recesi ve chvíli, kdy eurozóna po letech konečně zahlédla světýlko na konci tunelu. Odchod Británie z EU by dopadl na její hospodářství i na ekonomiku eurozóny, nejistota provázející tuto záležitost by zatížila jednotlivé měny, dokud by EU nesouhlasila s požadavkem VB, nebo, pokud dojde k referendu, by si britští voliči nevybrali setrvání v EU. Odchod Británie by poslal euro bezesporu níž. 

Klíčový rok 

Rok 2016 bude pro Evropskou unii i eurozónu velice náročný, protože zmíněné problémy klíčovým způsobem ovlivní následujících dvanáct měsíců. Jak vidíte, negativní dopad je ve srovnání s potenciálním zlepšením značný, protože ECB se potýká s evropskou deflací. Očekáváme, že EUR/USD dosáhne do konce roku hodnoty 1,04,

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.