Další trhliny
Kromě situace Řecka se v jednotě Evropské unie začínají objevovat další trhliny. Po letech ponižujících úsporných opatření nařízených Bruselem zvedli Španělé hlas a a ukončili přes dvě desetiletí trvající systém dvou stran. Dva nováčci jsou proti úsporným opatřením vystupující Podemos a centristická strana Ciudadanos. Obě se vynořily z populární nespokojenosti s korupcí a masivní nezaměstnaností - druhou nejvyšší v eurozóně hned po Řecku, více než 20% populace v produktivním věku - a slabým hospodářským růstem. Španělé touží po změnách. Podle Řecka ale můžeme usuzovat, že evropští věřitelé nejsou ochotni uvolnit sevření, když se mluví o penězích, takže Španělsko by se mohlo stát novým Řeckem, což je jedna z hlavních obav trhu.
Máme zůstat, nebo jít?
Tohle se bude objevovat v roce 2016 často v titulcích - zůstane Velká Británie v Evropské unii? David Cameron přislíbil referendum o členství v EU, mělo by se konat před koncem roku 2017. Nejdůležitějším bodem takzvaného Brexitu (odchod Británie z EU) je kontrola přistěhovalectví, protože britská vláda chce reformovat řízení EU, aby měla možnostpotenciálně spustit recesi ve chvíli, kdy eurozóna po letech konečně zahlédla světýlko na konci tunelu. Odchod Británie z EU by dopadl na její hospodářství i na ekonomiku eurozóny, nejistota provázející tuto záležitost by zatížila jednotlivé měny, dokud by EU nesouhlasila s požadavkem VB, nebo, pokud dojde k referendu, by si britští voliči nevybrali setrvání v EU. Odchod Británie by poslal euro bezesporu níž.
Klíčový rok
Rok 2016 bude pro Evropskou unii i eurozónu velice náročný, protože zmíněné problémy klíčovým způsobem ovlivní následujících dvanáct měsíců. Jak vidíte, negativní dopad je ve srovnání s potenciálním zlepšením značný, protože ECB se potýká s evropskou deflací. Očekáváme, že EUR/USD dosáhne do konce roku hodnoty 1,04,