Euro v průběhu tiskové konference ECB vystřelilo, následně své zisky odevzdalo

22.04.2016 08:38 | fa ra | Diskuze

Kurz nejobchodovanějšího měnového páru včera v průběhu tiskové konference M. Draghiho vystřelil z 1,13 USD/EUR až skoro k 1,14 USD/EUR, aby se po skončení tiskové konference znovu vrátil na hladinu 1,13 USD/EUR. Důvod tohoto výletu není zřejmý. M. Draghi zdůraznil nezávislost ECB a zmínil, že současná měnově politická opatření mají v radě guvernérů jednohlasnou podporu.

Foto: Gerd Altmann

Tato opatření podle Draghiho povedou k dosažení inflačního cíle, ale nebude to hned. Prezident rady guvernérů se také vyjádřil pro změnu regulace bank vzhledem k jejich expozici na státní dluh. Její zavedení by však mělo proběhnout, tak aby nevyvolalo turbulence na trzích.

Dobré zprávy přinesla podnikatelská důvěra ve Francii, která vykázala mírně vyšší hodnotu, než očekávali analytici. To zatím odpovídá růstu francouzské ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 0,3 % q/q, tedy blízko potenciálního růstu. Potěšily i údaje z amerického trhu práce. Počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti klesnul na hodnoty blízko minim z tohoto cyklu. Naopak horší výsledek přinesl index podmínek v ekonomice z dílny filadelfského Fedu. Zdá se, že zpracovatelský průmysl v USA nadále bojuje s konsolidací v energetickém sektoru a silnějším dolarem. Dobrou zprávou je, že problémy zpracovatelského průmyslu se zatím neprojevují v celkových statistikách zaměstnanosti.

Dnes nás čeká zveřejnění předběžných dubnových PMI indikátorů jak v Evropě, tak ve Spojených státech. PMI v eurozóně by měl podle ekonomů SG doznat mírného zlepšení jak ve složce služeb, tak ve své průmyslové složce. Celkový obrázek tedy ukazuje na stabilizaci po výkyvu směrem dolů ze začátku letošního roku. Předpokládaný výsledek odpovídá hospodářskému růstu v eurozóně o 0,35 – 0,40 % v prvním a druhém čtvrtletí roku. Ekonomové SG jsou však ve svých předpovědích o něco opatrnější, když očekávají růst o 0,3 % q/q v obou čtvrtletích.

Euroskupina se dnes bude zabývat situací v Řecku. Měla by ocenit pokrok, který Řecko udělalo zejména v posledních týdnech, nicméně evropští politici zdůrazní potřebu dalších reforem. Pozornost ale nebude upřena pouze na Řecko, bude se řešit i fiskální situace dalších zemí jako je Španělsko, Portugalsko a Itálie.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.