Euro proti dolaru umazalo část svých nedávných ztrát, po ECB může posílit dále

09:24 | fa ra | Diskuze

V minulém týdnu euro zastavilo své oslabování proti dolaru a dokonce část svých nedávných ztrát umazalo. Společná evropská měna si připsala 0,7 %, když kurz v pátek uzavřel jen mírně pod hodnotou 1,10 USD/EUR. Euro sice na začátku týdne ztratilo (dynamika cen v eurozóně se totiž dostala opět do deflace), ale ve zbytku týdne mu pomohly lepší než očekáváné únorové indikátory PMI a revize původně zveřejněných k příznivějším hodnotám.

Foto: 401(K) 2012

Ve směru slabšího dolaru působila data z amerického trhu práce. Nejprve ve čtvrtek nepříjemně překvapil růst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek zveřejněné údaje o tvorbě nových pracovních míst sice překonaly očekávání, ale zklamala statistika mzdového vývoje. Ekonomové SG to vysvětlují rostoucí mírou participace (návratem např. dlouhodobě nezaměstnaných mezi pracovní sílu), což snižuje mzdové tlaky navzdory velmi nízké nezaměstnanosti (která v únoru setrvala na 4,9 %). Tato čísla podle SG pohodlně umožnují Fedu odložit případné další utahování měnové politiky.

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude čtvrteční zasedání ECB. Ekonomové SG očekávají, že ECB sníží depozitní sazbu o 20 bb a prodlouží program poskytování likvidity bankám formou dlouhodobých cílovaných repo tendrů (TLTRO). Podle SG však ECB prozatím nijak neupraví své kvantitativní uvolňování (odkupy dluhopisů). Zatímco konsenzus trhu předpokládá snížení depozitní sazby o 10 bb, může nakonec výstup ze zasedání ECB představovat zklamání, pokud centrální banka opravdu nerozšíří QE. Nedávný pokles výnosů i na dlouhém konci eurové výnosové křivky totiž naznačuje, že trh s nárůstem poptávky ze strany ECB počítá. Euro by tak nakonec mohlo proti dolaru i dalším měnám posílit. Dolaru navíc budou chybět impulsy z americké ekonomiky, kde je kalendář zveřejněných indikátorů tento týden poloprázdný. Pozornost investorů se po ECB přesune k Fedu, který zasedá příští týden.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.