Euro proti dolaru poprvé od loňského října nad 1,14 EUR/USD

01.04.2016 08:25 | fa ra | Diskuze

Společná evropská měna včera pokračovala ve svém úspěšném tažení. Zatímco ještě ráno se kurz nacházel u 1,1310 USD/EUR, na přelomu evropské a americké seance se kurz krátce dostal nad 1,1400. Takto silné bylo euro naposledy v loňském říjnu.

Foto: Public Domain

Spíše než sílu eura ale pohyb reflektuje slábnoucí americkou měnu. Důvodem jsou hlavně nedávná prohlášení amerických centrálních bankéřů. Ta vyznívají tak, že Fed rozhodně s dalším zvýšením dolarových sazeb spěchat nebude. Trh s dubnovým zvýšením sazeb vůbec nepočítá, přitom na počátku letošního roku mu dával pravděpodobnost 56 %. A ani včerejší týdenní statistika o vyšším počtu nových uchazečů žádajících o podporu v nezaměstnanosti brzkému zvýšení dolarových sazeb nenahrála. Slušný byl ale naopak chicagský PMI index za březen, který zaznamenal výrazné zlepšení – z únorových 47,6 bodu na 53,6 bodu. Ze včerejších evropských dat stojí za zmínku lehce vyšší březnová inflační čísla.

Závěr týdne přinese klíčová data z USA. Publikovány totiž budou statistiky z březnového trhu práce. Vzhledem k našemu optimistickému očekávání, by měl tento report současný trend oslabujícího dolaru ukončit. Zatímco tržní konsensus předpokládá 200 tisíc nově vytvořených pracovních míst v USA během března, odhad Société Générale ukazuje na mnohem silnějších 249 tisíc. O solidních 0,3 % m/m by se měly zvýšit i průměrné hodinové výdělky; jejich meziroční růst by tak stagnoval na únorových 2,2 %. Silná tvorba pracovních míst by se měla odrazit i v poklesu míry nezaměstnanosti z únorových 4,9 % na 4,8 %. To je podle nejnovějších odhadů amerických centrálních bankéřů hodnota odpovídající NAIRU.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.