Euro proti dolaru na nejsilnější od prosince 2014

08:30 | fa ra | Diskuze

Na trhu nadále dominuje jestřábí tón ECB. Evropské výnosy pokračují v růstu, euro posiluje. Kalendář ekonomických dat je dnes nicméně v Evropě i v USA téměř prázdný. ČSÚ dnes zveřejní prosincový vývoj cen výrobců, kde očekáváme meziměsíční nárůst kvůli zdražování cen ropy na světových trzích.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Tato čísla ale zřejmě kurz koruny neovlivní. Česká měna by se přesto mohla v následujících týdnech opět podívat pod hranici 25,50 CZK/EUR, a to díky budování pozic investorů před únorovým zasedáním centrální banky.

Inflace v Británii na vrcholu

Inflace ve Velké Británii setrvala podle našich odhadů v prosinci 3,1 % y/y, což by mělo představovat vrchol současného ekonomického cyklu. Na vyšší spotřebitelské ceny tlačí slabá libra (přestože se její kurz vůči euru stabilizoval po zvýšení sazeb loni na podzim), na druhou stranu domácí ceny potravin pravděpodobně v prosinci klesly. Náš výhled nepředpokládá v letošním roce další utažení měnových podmínek. Inflace by ale měla zmírnit díky vyšší statistické základně.

Euro proti dolaru na nejsilnější od prosince 2014

Euro včera proti dolaru posílilo téměř k úrovni 1,230 USD/EUR, na nové maximum od prosince 2014. Společné evropské měně nadále prospívá, že ECB naznačila v zápisu z posledního zasedání, že bude nadále ustupovat ze své extrémně uvolněné měnové politiky. To se projevuje růstem evropských výnosů, a tak i zlepšováním úrokového diferenciálu.

Německá finální inflace za prosinec zveřejněná už dnes ráno potvrdila původní odhad 1,6 % y/y. Kurz eura vůči dolaru to neovlivnilo.

Výrobní ceny zvedla dražší ropa

ČSÚ dnes zveřejní prosincový vývoj cen výrobců. Průmyslové ceny v prosinci podle našich odhadů vzrostly o 0,2 % m/m a 0,6 % meziročně. V meziměsíční statistice by se mělo projevovat zdražování ropy. Meziroční dynamiku nadále drží nízko efekt vysoké statistické základny.

Koruna proti dolaru na novém maximu za posledního tři a půl roku

Kurz české koruny na začátku týdne zůstal těsně nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Obchodování nijak zásadně neovlivnilo zveřejnění listopadové statistiky běžného účtu, který vykázal zanedbatelný přebytek 40 milionů korun. Vysokou aktivní bilanci obchodu se zbožím a službami téměř vykompenzoval odliv dividend. Zahraniční vlastníci českých firem tak v listopadu využili posílení koruny pod 25,50 CZK/EUR.

Proti dolaru se včera koruna dostala na nové maximum od srpna 2014. Kurz se posunul k úrovni 20,80 CZK/USD, a to díky oslabení dolaru na světových trzích.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 10.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 28.1.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 27.1.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu kvůli virovým obavám, Korea ztratila 4 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.