Eura z vrtulníku nebudou

22.04.2016 09:36 | fa ra | Diskuze

ECB včera na svém zasedání podle očekáváním rozhodla, že nebude měnit měnovou politiku. I přes tento fakt ale euro potvrdilo rostoucí trend, podle kterého se pohybovalo už od oběda, a přidalo pak dalších 0,4 %. Později se to ovšem ukázalo jako krátkodobý výkyv, když se trh uklidnil s tím, jak kroky ECB během tiskové konference vysvětloval prezident ECB M. Draghi.

Foto: Riley Kaminer

Výhled ekonomiky eurozóny není z pohledu ECB růžový. Inflace se bude zvedat spíše až ke konci roku, rizika jdou směrem k horším výsledkům, zejména díky rozvíjejícím se ekonomikám, které zůstávají stále. Další uvolňování měnové politiky není podle slov M. Draghi na pořadu dne, protože je potřeba dát opatřením, které vstoupily v platnost v březnu čas, ale do budoucna tuto možnost nevyloučil.

Draghi také odvrátil jakékoliv otázky na „rozhazování peněz z helikoptéry“ s odkazem na to, že o nich rada guvernérů nejednala. Dále také pochválil dobré zkušenosti se zápornými sazbami a ujistil trhy, že sazby zůstanou nízké za horizont programů kvantitativního uvolňování.

Celé vyjádření tedy znamená, že ECB je připravena sáhnout případně k dalším krokům, pokud se ukáže, že současné nastavení měnové politiky nestačí, ale nedojde na žádné experimenty. To by totiž poskytlo pouze další munici kritikům ECB, kteří v poslední době zvýšili svou aktivitu.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.