EUR/USD: Dolar zůstává silný

16:53 | Redakce W4T | Diskuze

V nedávné době došlo k relativně významnému posílení kurzu dolaru, kdy se EUR/USD dostal až pod hladinu 1,16. Důvody byly zklamání části trhů z letošního vývoje v eurozóně, riziko v Itálii a příznivý vývoj v USA a s ním související kladná očekávání na budoucí politiku FEDu.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Ačkoli došlo v minulých dvou týdnech k mírné korekci směrem k EUR/USD 1,18, zasedání obou hlavních centrálních bank poslalo kurz zpátky k 1,16. Zatímco FED zvýšil sazby a je optimistický, ECB trhy zklamala posunutím QE do konce roku. Celkově si myslíme, že v tuto chvíli by se měl kurz EUR/USD pohybovat zhruba mezi 1,18-1,20. Na tuto hladinu se ale v nejbližší době nedostane, když se bude kvůli přetrvávající nejistotě v eurozóně (Itálie) a příznivému vývoji v USA pohybovat dle nás mezi 1,16-1,18.

Postupně během druhé poloviny roku ale čekáme, že euro začne znovu posilovat. Výkonnost eurozóny zůstane příznivá a navíc se bude blížit ukončení QE. Naopak v USA jsme oproti trhům (i FEDu) mírně skeptičtí, když čekáme již jen jedno zvýšení sazeb ve druhé polovině roku, protože silný dolar začne působit v americké ekonomice jako protiinflační faktor a navíc se nám zdá, že růst sazeb FEDu o 100 bodů za 9 měsíců by už mohl být pro ekonomiku příliš silný impulz (jinými slovy čekáme, že si to FED rozmyslí). To pak způsobí mírné zklamání pro trhy a dojde tak k mírnému oslabení dolaru.

Ve střednědobém horizontu bude euro pozvolna posilovat, když v USA se bude cyklus postupného zvyšování sazeb pomalu chýlit ke konci a naopak v eurozóně se začne měnová politika postupně utahovat.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.