ECB ponechala úrokové sazby beze změny

13:45 | sava ne | Diskuze

Ekonomická makrodata: Základní úroková míra EU (Minimum Bid Rate). Aktuální hodnota je 0 %. Analytici očekávali 0 %. Minulá hodnota byla 0 %.  Depositní sazba je -0,4 % a zápůjční sazba 0,25 %.

Foto: Public Domain

Evropská centrální banka (ECB) nechala na dnešním zasedání svou měnovou politiku po březnovém výrazném uvolnění beze změn, základní úroková sazba zůstala na nule. Šéf banky Mario Draghi by měl na následné tiskové konferenci podrobněji osvětlit některé nové kroky přijaté minulý měsíc a mohl by odpovědět na kritiku kroků ECB, která se v poslední době ozývá z německých vládních kruhů.

ECB na březnovém zasedání snížila všechny své úrokové sazby na rekordní minima, posílila program nákupů dluhopisů a nabídla bankám další levné úvěry. Snaží se tím podpořit slabou ekonomiku eurozóny a zvýšit inflaci, která je už dlouho na nepřijatelně nízké úrovni.

Podle analytiků se zejména čeká, zda se Draghi ohradí proti vlně útoků z Německa. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble tento měsíc prohlásil, že rekordně nízké úrokové sazby ECB způsobují "mimořádné problémy" německým bankám i důchodcům. Politika ECB by rovněž mohla podkopat podporu Němců pro evropskou integraci, dodal ministr. Připojil se tím ke stále silnější kritice, která na adresu ECB zaznívá z tábora německých konzervativních politiků. Někteří z nich už otevřeně požadují, aby Draghiho nástupcem byl Němec.

Základní sazbu ECB snížila v březnu na nulu z dosavadních 0,05 procenta a depozitní sazbu, kterou dává komerčním bankám na úložky, srazila hlouběji do záporného pásma na -0,4 procenta. Program nákupů dluhopisů zvýšila na 80 miliard eur měsíčně (2,2 bilionu Kč) ze 60 miliard eur a sdělila, že do programu budou zahrnuty vedle státních dluhopisů nově i firemní dluhopisy. Banky v eurozóně budou také moci využít nového čtyřletého programu levných úvěrů.

ECB podporuje ekonomiku eurozóny přílivem nových peněz už celý rok, výsledky programu jsou ale stále sporné. Eurozóna v únoru spadla poprvé od loňského září do deflace, v březnu zůstaly spotřebitelské ceny v meziročním srovnání beze změny.

Zdroj:Bloomberg, čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.