ETF: exchange traded fund, burzovně obchodované fondy, část 4

16:32 | Redakce W4T | Diskuze

 

Rizika ETF

Uveďme si teď rizika související s ETF.

Sledovací chyba (tracking error)

Sledovací chyba je rozdíl mezi cenou ETF a cenou podkladového média. Sledovací chyba větší než nula znamená, že se nedaří sledovat cenu podkladového média podle údajů uvedených v prospektu fondu. Sledovací chyba se počítá z rozdílu aktuální ceny ETF a cen podkladových aktiv. Obvykle se počítá jednou denně. Sledování této chyby je důležité, když emitent ETF používá pro udržení ceny jiné mechanismy, než úplnou replikaci podkladových aktiv. Větší ETF mají obvykle menší sledovací chybu, protože podkladová média mají obvykle také vysokou volatilitu. Na druhé straně u komoditních ETF a pákových ETF je sledovací chyba obvykle větší, protože komodity vyžadují další náklady na skladování a to nemusí být v možnostech příslušného fondu. ETF založené na futures cenách mohou mít problém z negativních úrokových výnosů.

Stabilizační efekt

Nakupování futures a komodit pomocí ETF je velmi oblíbené. Například SPDR Gold Shares ETF (GLD) drží 41 miliónů uncí zlata. ETF pro stříbro (SLV) je také velmi oblíbené a veliké. Komoditní ETF jsou v oblibě a tím zpětně působí na cenu podkladových komodit. Mezinárodní měnový fond uvádí, že: „Někteří účastníci trhu se domnívají, že rostoucí popularita ETF přispívá k zhodnocení ceny podkladové komodity, například na rozvíjejících se trzích. Aktiva umístěná ve fondech přispívají ke stabilizaci cen a snižování rizika jejich náhlého pohybu ve sledovaném období.“

Regulační riziko

Syntetické ETF přitahují pozornost regulačních orgánů jako je FSB, IMF a BIS. Obavy panují z malé transparentnosti produktů a růstu jejich složitosti. Obavy vyvolává také možný konflikt zájmů a nedostatek regulačního dohledu.

Riziko třetích stran

Syntetické ETF v sobě zahrnují riziko třetích stran, protože na fungování ETF se podílí třetí strany. Riziko se točí kolem velikosti majetkové účasti třetích stran. Potencionální riziko může plynout z toho, že majetková účast je malá, nebo není dostatečně jištěná, takže v případě úpadku třetí strany se to může negativně projevit na ceně a likviditě ETF. Kromě jiného zde existuje riziko toho, že třetí strany působí vzhledem k veřejnosti jako tvůrci trhu.

Likvidita

ETF mají různou likviditu. Některé fondy jsou obchodovány s milióny akcií denně, některé se obchodují jen několikrát denně, nebo jednou za několik dní. Znamená to, že obchodování veřejnosti je soustředěno do několika nejpopulárnějších fondů. Nejaktivněji obchodované ETF, jako SPY, IWM, QQQ, atd., jsou velmi likvidní s vysokými objemy a s úzkým obchodním rozpětím. U těchto fondů dostane investor příznivou cenu i během složitých tržních podmínek. U méně obchodovaných fondů je třeba zachovávat zvýšenou obezřetnost. To neznamená, že jiné ETF nejsou kvalitní investice.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Proces archivace dokumentů v České republice pod lupou

20.08.2019
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Česko pokulhává v kvalitě vzdělávání, ze zemí Evropy na něj vydává čtvrtý nejmenší podíl z rozpočtu

04.04.2019
Ilustrativní obrázek

Vychází interaktivní digitální publikace o evropské ekonomice

06.12.2018
Ilustrativní obrázek

Jaké knihy si přibalit na léto?

26.06.2018

Bitcoin a vše co o něm potřebujete vědět

02.12.2017

Proč se prodávají akcie veřejně obchodovaných fondů (ETF) na krátko?

14.11.2017


Čti více
Ilustrativní obrázek

Stanislav Křeček: Zažíváme selhání elit a krizi autorit

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.