Erste Group: Vytvoření rezervy 230 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku (+komentář analytika)

15:15 | A O | Diskuze

Erste Group v dnešní tiskové zprávě informovala investory o vytvoření rezervy ve výši 230 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nejvyšší soud v Rumunsku svým rozhodnutím ze dne 24. června zvrátil rozhodnutí soudů první instance týkajících se vyplácení státních příspěvků klientům stavební spořitelny Erste Group v Rumunsku v neprospěch rakouské bankovní skupiny. V návaznosti na rozhodnutí nejvyššího soudu informovala Erste Group investory o vytvoření rezervy na soudní spor ve výši 230 mil. EUR. V tiskové zprávě Erste dále uvedla, že je přesvědčena, že postupovala v souladu s platnými právními normami Rumunska a po zveřejnění rozsudku je připravena hájit své práva i práva klientů. Navzdory výrazné negativní jednorázové položce potvrdila Erste Group výhled hospodaření pro letošní rok, který počítá s návratností hmotného kapitálu (ROTE) na úrovni > 11 %. 

Komentář analytika: Navzdory potvrzenému výhledu hospodaření pro rok 2019 vnímáme informaci negativně. Rezerva ve výši 230 mil EUR představuje přibližně 10 % námi projektovaného konsolidovaného zisku před zdaněním Erste Group za letošní rok. Přestože Erste potvrdila výhled hospodaření pro letošní rok při návratnosti hmotného kapitálu min. 11 %, tržní očekávání byla i na základě komentářů vedení Erste k výsledkům za 1Q/19 a příznivé finální podobě bankovní daně v Rumunsku ukotvena na vyšších úrovních. Naše aktuální projekce konsolidovaného čistého zisku Erste ve výši 1,55 mld. EUR za rok 2019 při návratnosti hmotného kapitálu +12 % může být v kontextu výše uvedených informací pro Erste obtížně dosažitelná. A to i navzdory skutečnosti, že naše aktální projekce čistého zisku Erste je založena na předpokladu mnohem černějšího scénáře dopadu rumunské bankovní daně (140 mil. EUR před zdaněním) do hospodaření Erste oproti realitě (<20 mil. EUR).   Michal Křikava

 

Zdroj: Bloomberg

Zdroj:Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Erste Group: Projekce hospodaření za 2Q/2019

Ilustrativní obrázek

Erste Group si vyhradila 230 milionů euro na prohraný soud v Rumunsku

Ilustrativní obrázek

ČEZ údajně zvažuje prodej svých rumunských aktiv

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření oslabuje

Ilustrativní obrázek

Erste Group: Odhady hospodaření za 1Q/2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza zahájila týden růstem, tahounem Avast (+3,6%)

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 14.10.2019

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 14.10.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.