Erdoganův poradce radí Turecku koupit Deutsche Bank

29.09.2016 08:59 | Ne Ro | Diskuze

Upadající akcie Deutsche Bank se staly předmětem spekulací o možném převzetí banky.

Foto: Gerd Altmann

Yigit Bulut, šéf poradního týmu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, se v této souvislosti nechal slyšet, že země musí zvážit zavedení nového sociálního fondu či skupiny státem vlastněných bank za účelem převzetí této frankfurtské banky.  Bulut ve svém úterním tweetu prohlásil, že by se  tato největší německá věřitelská instituce měla stát tureckou bankou.

Cena akcií této největší evropské investiční banky poklesla o více než 50 % za poslední půlrok a v úterý dosáhla svého rekordního minima. Poté cena akcií začala opět mírně stoupat. Nedávný propad ceny akcií citované banky přišel v důsledku její oslabené finanční pozice a miliardových pokut, které po bance požadují úřady USA v souvislosti s cennými papíry krytými hypotékou. Bulutovy komentáře se pravděpodobně objevily v reakci na vyjádření Moody’s Investors Service, které přišlo v pátek 23. září a které hodnocení Turecka snížilo na "junk" s odůvodněním zpomalujícího růstu ekonomiky a zhoršujícími se úvěrovými fundamenty.

"Po dlouhé měsíce jsme prostřednictvím televizních programů apelovali na turecký soukromý i veřejný kapitál: Některé velmi solidní společnosti v Evropské unii v současnosti čelí potížím a my nyní musíme být připraveni, koupit rozhodující podíl v nich. Cožpak byste nebyli rádi, kdyby se největší německá banka stala tureckou?!" - napsal Bulut na Twitteru.

Citovaný Bulutův návrh nicméně může vyvolat odpor německé politiky, jelikož Deutsche Bank, přes všecky své dosavadní nesnáze, byla vždy považována za německého lídra a nedílnou součást německé ekonomiky.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.