Energetický a průmyslový holding je jednou z největších skupin ve střední Evropě

18:09 | wa pe | Diskuze

Vizitky Energetického a průmyslového holdingu (EPH), Plzeňské energetiky, která do jeho skupiny patří, a Plzeňské teplárenské; zastupitelé Plzně dnes schválili fúzi městské teplárny s Plzeňskou energetikou:

Ilustrativní obrázek
Foto: EPH

EPH:

- Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského (42). Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii, působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla či dodávek tepla. EPH odhaduje, že je sedmou největší energetickou firmou v Evropě. V produkci elektřiny už předstihuje některé zavedené firmy, například španělskou Iberdrolu.

- V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla United Energy, dodavatele tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage. Pod EPH patří také Plzeňská energetika. Dnes tamní zastupitelé schválili fúzi stoprocentně městské Plzeňské teplárenské (městské teplárny) s Plzeňskou energetikou. Holding získá ve společné firmě, která vznikne v lednu příštího roku, 35 procent akcií a zbytek bude stále držet město.

- Významné postavení má EPH na Slovensku, kde koupil třetinový podíl ve firmě Slovenské elektrárne od italské společnosti Enel a drží předkupní právo na další třetinu. Již dříve zde získal podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu (sdružujícím zejména firmy eustream, SPP-distribucia a Nafta) a ve Stredoslovenské energetice. V Maďarsku skupina kontroluje teplárny Budapesti Erömü, loni v prosinci bylo oznámeno, že konsorcium zahrnující EPH koupí od německých společností RWE a EnBW jejich podíly ve druhé největší maďarské elektrárně Mátrai Erömü (Mátra) a ve dvou dolech na lignit. Letos v březnu se maďarská holdingová společnost Opus Global dohodla, že podíl EPH v Mátrai Erömü převezme.

- V Německu vlastní těžební společnost Mibrag a spoluvlastní energetickou a těžební firmu Lausitz Energie. Loni v září EPH oznámil koupi firmy Kraftwerk Mehrum, která vlastní černouhelnou elektrárnu Mehrum. V Polsku EPH ovládá společnost PG Silesia provozující černouhelný důl. V Británii patří EPH černouhelná elektrárna Eggborough u Leedsu (výrobu má ukončit v září) a velké paroplynové elektrárny Langage a South Humber Bank. Holding také dokončuje projekt přestavby uhelné elektrárny Lynemouth na spalování biomasy. V Itálii holding vlastní šest paroplynových elektráren a černouhelný zdroj na Sardinii. Loni v prosinci EPH koupil také dvě italské elektrárny spalující biomasu, Biomasse Italia a Biomasse Crotone.

- Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a jednou z největších těžebních společností v Německu.

- Holding je strukturovaný do dvou hlavních pilířů - EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EP Infrastructure sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EP Power Europe patří především zahraniční výrobci elektrické energie.

- Holdingu v roce 2016 klesl čistý zisk o 4,5 procenta na 20,9 miliardy korun, konsolidované tržby ale o 7,9 procenta vzrostly a dosáhly 128,7 miliardy Kč. Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady zhruba 25.000 lidí.

- V minulosti byli akcionáři EPH finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webu firmy drželi rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. V říjnu 2016 EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský (podle žebříčku časopisu Forbes pátý nejbohatší Čech s majetkem ve výši 50 miliard korun), Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. V současnosti Křetínský drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH.

 

Plzeňská energetika:

- Je předním výrobcem tepla a elektřiny v západočeském regionu. Jejím vlastníkem je EPH prostřednictvím dceřiné firmy EP Energy.

- Společnost provozuje zdroj o instalovaném tepelném výkonu 361 MW a instalovaném elektrickém výkonu 111 MW.

- Firma zásobuje tepelnou energií 30 procent všech odběratelů v Plzni (je druhým největším výrobcem tepla a elektřiny ve městě), zejména domácnosti nebo průmyslové podniky.

 

Plzeňská teplárenská:

- Je největším výrobcem energií na území Plzně i v Plzeňském kraji. Vyrábí a dodává teplo pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro velký počet komerčních, podnikatelských, správních a školských systémů a především pro plzeňské domácnosti, zásobuje jich na 50.000.

- K výrobě tepla a elektřiny využívá uhlí a biomasu (dřevní štěpku), její "zelený” energetický blok se díky svému technickému řešení stal celoevropsky významným energetickým blokem na spalování biomasy.

- Firma má instalovaný tepelný výkon 530 MW, 430 kilometrů tepelné sítě a jmenovitý elektrický výkon 160 MW.

- Zaměstnává zhruba 300 lidí.

- Loni podnik prodal téměř 2,8 milionu gigajoule tepla, meziročně o 1,6 procenta více, tržby za teplo se meziročně zvedly o 1,8 procenta na téměř 1,05 miliardy korun. Čistý zisk městského podniku v roce 2016 klesl o 31 procent na 129,4 milionu korun.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Home Credit nebude pokračovat ve snaze o spojení Air Bank a HC ČR/SK s Monetou (+komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Seznam.cz píše, že PPF není nakloněná vyjednávání s Monetou ohledně změny podmínek transakce

Ilustrativní obrázek

Moneta: Navrhovaná akvizice Air Bank a Home Credit CZ & SK (+ komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Moneta Money Bank vede jednání o možné koupi české a slovenské části Home Credit a Air Bank

Ilustrativní obrázek

EPH blízko těžbě plynu na Ukrajině

Ilustrativní obrázek

Valná hromada energetické skupiny ČEZ bude mít rušnější průběhČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifickým regionem se nadále prolínají tenze mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Americké sankce za Nord Stream 2 jsou na dohled

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.