Energetický a průmyslový holding je jednou z největších skupin ve střední Evropě

18:09 | wa pe | Diskuze

Vizitky Energetického a průmyslového holdingu (EPH), Plzeňské energetiky, která do jeho skupiny patří, a Plzeňské teplárenské; zastupitelé Plzně dnes schválili fúzi městské teplárny s Plzeňskou energetikou:

Ilustrativní obrázek
Foto: EPH

EPH:

- Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského (42). Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii, působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla či dodávek tepla. EPH odhaduje, že je sedmou největší energetickou firmou v Evropě. V produkci elektřiny už předstihuje některé zavedené firmy, například španělskou Iberdrolu.

- V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla United Energy, dodavatele tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage. Pod EPH patří také Plzeňská energetika. Dnes tamní zastupitelé schválili fúzi stoprocentně městské Plzeňské teplárenské (městské teplárny) s Plzeňskou energetikou. Holding získá ve společné firmě, která vznikne v lednu příštího roku, 35 procent akcií a zbytek bude stále držet město.

- Významné postavení má EPH na Slovensku, kde koupil třetinový podíl ve firmě Slovenské elektrárne od italské společnosti Enel a drží předkupní právo na další třetinu. Již dříve zde získal podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu (sdružujícím zejména firmy eustream, SPP-distribucia a Nafta) a ve Stredoslovenské energetice. V Maďarsku skupina kontroluje teplárny Budapesti Erömü, loni v prosinci bylo oznámeno, že konsorcium zahrnující EPH koupí od německých společností RWE a EnBW jejich podíly ve druhé největší maďarské elektrárně Mátrai Erömü (Mátra) a ve dvou dolech na lignit. Letos v březnu se maďarská holdingová společnost Opus Global dohodla, že podíl EPH v Mátrai Erömü převezme.

- V Německu vlastní těžební společnost Mibrag a spoluvlastní energetickou a těžební firmu Lausitz Energie. Loni v září EPH oznámil koupi firmy Kraftwerk Mehrum, která vlastní černouhelnou elektrárnu Mehrum. V Polsku EPH ovládá společnost PG Silesia provozující černouhelný důl. V Británii patří EPH černouhelná elektrárna Eggborough u Leedsu (výrobu má ukončit v září) a velké paroplynové elektrárny Langage a South Humber Bank. Holding také dokončuje projekt přestavby uhelné elektrárny Lynemouth na spalování biomasy. V Itálii holding vlastní šest paroplynových elektráren a černouhelný zdroj na Sardinii. Loni v prosinci EPH koupil také dvě italské elektrárny spalující biomasu, Biomasse Italia a Biomasse Crotone.

- Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a jednou z největších těžebních společností v Německu.

- Holding je strukturovaný do dvou hlavních pilířů - EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EP Infrastructure sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EP Power Europe patří především zahraniční výrobci elektrické energie.

- Holdingu v roce 2016 klesl čistý zisk o 4,5 procenta na 20,9 miliardy korun, konsolidované tržby ale o 7,9 procenta vzrostly a dosáhly 128,7 miliardy Kč. Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady zhruba 25.000 lidí.

- V minulosti byli akcionáři EPH finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webu firmy drželi rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. V říjnu 2016 EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský (podle žebříčku časopisu Forbes pátý nejbohatší Čech s majetkem ve výši 50 miliard korun), Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. V současnosti Křetínský drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH.

 

Plzeňská energetika:

- Je předním výrobcem tepla a elektřiny v západočeském regionu. Jejím vlastníkem je EPH prostřednictvím dceřiné firmy EP Energy.

- Společnost provozuje zdroj o instalovaném tepelném výkonu 361 MW a instalovaném elektrickém výkonu 111 MW.

- Firma zásobuje tepelnou energií 30 procent všech odběratelů v Plzni (je druhým největším výrobcem tepla a elektřiny ve městě), zejména domácnosti nebo průmyslové podniky.

 

Plzeňská teplárenská:

- Je největším výrobcem energií na území Plzně i v Plzeňském kraji. Vyrábí a dodává teplo pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro velký počet komerčních, podnikatelských, správních a školských systémů a především pro plzeňské domácnosti, zásobuje jich na 50.000.

- K výrobě tepla a elektřiny využívá uhlí a biomasu (dřevní štěpku), její "zelený” energetický blok se díky svému technickému řešení stal celoevropsky významným energetickým blokem na spalování biomasy.

- Firma má instalovaný tepelný výkon 530 MW, 430 kilometrů tepelné sítě a jmenovitý elektrický výkon 160 MW.

- Zaměstnává zhruba 300 lidí.

- Loni podnik prodal téměř 2,8 milionu gigajoule tepla, meziročně o 1,6 procenta více, tržby za teplo se meziročně zvedly o 1,8 procenta na téměř 1,05 miliardy korun. Čistý zisk městského podniku v roce 2016 klesl o 31 procent na 129,4 milionu korun.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kellnerova PPF kupuje mediální skupinu Central European Media Enterprises za 2,1 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Home Credit nebude pokračovat ve snaze o spojení Air Bank a HC ČR/SK s Monetou (+komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Seznam.cz píše, že PPF není nakloněná vyjednávání s Monetou ohledně změny podmínek transakce

Ilustrativní obrázek

Moneta: Navrhovaná akvizice Air Bank a Home Credit CZ & SK (+ komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Moneta Money Bank vede jednání o možné koupi české a slovenské části Home Credit a Air Bank

Ilustrativní obrázek

EPH blízko těžbě plynu na UkrajiněČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.