Elon Musk vyšle k Marsu prvního člověka v roce 2024, NASA o šest let později

09:16 | wa pe | 1 komentář / 1 nový

Díky soukromým společnostem jako SpaceX či Blue Origin a jejich zájmu na komerčním využití vesmíru je cesta člověka ke hvězdám blíže než kdy dříve. 

Ilustrativní obrázek
Foto: SpaceX Photos

V éře od skončení druhé světové války do rozpadu Sovětského svazu byl vesmírný výzkum plně v rukou státních agentur obou supervelmocí zaklesnutých do do sebe ve studené válce. Pokrok v dobývání vesmíru nebyl pouze otázkou velmocenské prestiže, ale sliboval také zisk rozhodující strategické výhody ve vojenské oblasti. Mnoho dnešních technologických vymožeností jako telekomunikační satelity či GPS by bez závodu o vesmír mezi SSSR a USA buďto vůbec nevznikly či by jejich vývoj trval podstatně déle. Poté, co došlo k zániku Sovětského svazu, se objem státních prostředků směřujících do vesmírného výzkumu podstatně omezil a například NASA je dnes již jen stínem své někdejší slávy. Projekt Apollo, díky kterému stanul na povrchu Měsíce první člověk, stál do roku 1969 v přepočtu na dnešní peníze přes 150 miliard USD. Letos NASA hospodaří s  rozpočtem 19,65 miliardy USD.

Cestu kupředu nyní slibuje spolupráce se soukromým sektorem, který ve vesmíru vidí takřka neomezený komerční potenciál. Kromě již běžného vynášení nákladu na oběžnou dráhu, kterou se zabývá například SpaceX, se nabízí například vesmírná turistika, rychlá osobní doprava po nízkých orbitálních drahách či těžba komodit ve vesmíru. Pokud máme věřit plánům výkonného ředitele SpaxeX, Elona Muska či představitelům společnosti Boeing, od trvalé kolonizace Měsíce či Marsu nás dělí maximálně dvě desetiletí. 

Jak tedy vypadá plán dobývání vesmíru do roku 2030? 

2018

Společnost SpaceX chystá na leden první start své nové rakety Heavy Falcon. Vzhledem k tomu, že se jedná o opakovaně použitelnou raketu, finanční náklady na její start jsou přibližně třetinové oproti nejbližší srovnatelné konkurenci Delta IV Heavy. Nižší finanční náročnost otevírá cestu do vesmíru pro organizace, které si své vesmírné projekty až donedávna nemohly dovolit. Jednou z nich je i Planetary Society, jež hodlá na počátku roku otestovat svou solární plachetnici LightSail 2. Falcon Heavy dokáže díky svým 27 raketovým motorům vynést na oběžnou dráhu celkový náklad až 63 800 kg, což je až dvakrát více, než svého času zvládly raketoplány používané NASA.   

Lednový start Falcon Heavy ovšem nebude to jediné, co SpaceX Elona Muska na příští rok chystá. V plánu je celkem 30 startů, přičemž v letošním roce jich bylo pouze 20. Data z většího množství letů umožní SpaceX vyhodnotit bezpečnost své technologie pro lety s živou posádkou či pasažéry. Nejoptimističtější varianta počítá s tím, že SpaceX vyšle dva astronauty na oběžnou dráhu Měsíce již v příštím roce.

Další společností, která bude mít po Novém roce napilno je Virgin Galactic, která chystá pilotované lety své vesmírné lodě VSS Unity v únoru. Cílem bude takzvaná Kármánova hranice, která označuje předěl mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem. Společnost již oznámila, že v jejím pořadníku čeká 700 potenciálních vesmírných turistů.

2019

První turisty by v tomto roce měla vynést do vesmíru soukromá společnost Blue Origin zakladatele Amazonu, Jeffa Bezose. Její plány počítají s raketou pro šest pasažérů, kteří budou vyneseni do výšky 100 km nad povrch Země. Jeden lístek na palubu rakety New Glenn přijde na nemalé peníze v rozmezí 150 000 až 250 000 USD. Od roku 2019 by Blue Origin také ráda začala konkurovat SpaceX v komerčním vynášení nákladů do vesmíru. Opakovaně použitelné 99 metrů vysoké dvou a třístupňové rakety by měly být schopné vynášet náklad na oběžnou dráhu za relativně dostupnou cenu. 

V prvním čtvrtletí očekáváme také vypuštění nového vesmírného Webbova teleskopu. Podle NASA bude její zařízení 100krát výkonnější než Hubbleův teleskop a to především díky jeho soustavě 18 hexagonálních zrcadlových segmentů s celkovým průměrem 6,5 m. Jedním z jeho úkolů bude mimo jiné pátrání po planetách, které by mohly být schopny podporovat život.

2020-2025

Na rok 2020 NASA chystá vyslat k Marsu nástupce vozítka Curiosity. Průzkumné vozítko Mars 2020 bude mít především za úkol zkoumat atmosféru rudé planety s ohledem na přítomnost kyslíku. Ta bude zásadní pro případnou stálou kolonizaci Marsu. NASA již vypracovala třífázový plán, který by k ní měl případně vést. V první fázi bude provedeny testy na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, které by měly ověřit schopnost lidí dlouhodobě žít ve vesmíru. V druhé fázi, která bude probíhat poblíž Měsíce, bude testována především technika sloužící pro bezpečný návrat lidí na Zem. Konečně třetí fáze počítá s vysláním lidí k Marsu, kteří by zde výhledově měli založit dlouhodobou soběstačnou kolonii. Pro účely testů poblíž Měsíce bude použita nová vesmírná loď NASA zvaná Orion. Její první nepilotovaný let by měl proběhnout již v příštím roce. Pro její vynesení na oběžnou dráhu se počítá s použitím rakety Space Launch System (SLS) s nákladem v rozmezí 70 až 130 metrických tun. Orion poté zamíří k Měsíci, jehož gravitaci využije k nabrání rychlosti směrem do hlubokého vesmíru. S první pilotovanou misí nové lodě se počítá v srpnu 2021. V rámci Exploration Mission 2 NASA otestuje kritické funkce jako například plánování mise, výkonnost systémů, palubní rozhraní či navigaci v hlubokém vesmíru. 

Zatímco NASA bude teprve testovat své vybavení SpaceX plánuje, že v roce 2022 dokončí svou první cestu k Marsu. Cestu dlouhou 54,6 milionu kilometrů hodlá SpaceX urazit s pomocí její nedávno představené rakety BFR. Ta by se měla pochlubit doposud nejvyšším maximálním nákladem, který je schopna jediná raketa vynést na oběžnou dráhu, a to 150 metrických tun. První cesty nové rakety ovšem povedou k Měsíci. Dosavadní plán počítá s tím, že raketa po dosažení orbity dočerpá palivo, několikrát obkrouží Zemi pro dosažení potřebného zrychlení a zamíří k měsíčnímu povrchu, kde přistane. O možnosti dočerpání paliva ve vesmíru uvažuje také NASA, která jej otestovala na Mezinárodní vesmírné stanici v rámci Robotic Refueling Mission již v roce 2011. 

V roce 2022 by SpaceX  ráda přistála na povrchu Marsu se dvěma zásobovacími raketami, které by měly nést vybavení potřebné pro vybudování kolonie. První mise se zaměří především na hledání zdroje vody na Marsu. 

2024 

Poté, co bude na Marsu připravena potřebná infrastruktura, by k němu měli zamířit první lidé. Raketa BFR může nést transportní modul s posádkou 40 osob. Během této mise by se na palubě měl nacházet také veškerý potřebný materiál pro konstrukci zařízení na výrobu pohonných hmot přímo na povrchu Marsu. Z atmosféry rudé planety by byl získán oxid uhličitý, který by byl prostřednictvím solární energie přeměněn na hluboce zmrazený CO4.

2025-2030

Zatímco časový harmonogram SpaceX předpokládá, že kolem roku 2025 se budou po povrchu Marsu procházet první lidé, NASA je přeci jen ve svých prognózách opatrnější. Vesmírná agentura připravuje roční misi, která by měla zhodnotit dopady dlouhodobého pobytu ve vesmíru na zdravotní stav člověka. Přestože podobné mise již proběhly na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, v roce 2021 je NASA hodlá realizovat na oběžné dráze Měsíce. Zde bude umístěna menší vesmírná stanice, na které hodlá NASA testovat své postupy a techniku pro cesty do hlubokého vesmíru. Po roce stráveném na orbitě Měsíce by vědci měli mít lepší představu o dopadech odlišného cyklu dne a noci či solární radiace.

2030

Teprve v roce 2030 NASA očekává, že vyšle k Marsu své první astronauty. Jejich cílem ovšem nebude tak jako v případě SpaceX založení kolonie, ale zhodnocení podmínek pro případný dlouhodobý pobyt člověka na rudé planetě.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Totální utopie. Nanejvýš vlastní reklama. Poslat lidi k Marsu a dokonce na planetě přistát bude realitou možná okolo roku 2050 a později. Kosmonautika v posledních třiceti letech pouze stagnuje.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Tesla již brzy ukončí prodej 75 kWh verze vozů Model S a X

Ilustrativní obrázek

Wall Street posiluje

Ilustrativní obrázek

Tesla je podle WSJ vyšetřována ze strany FBI kvůli nadhodnocení prognózy výroby Modelu 3

Ilustrativní obrázek

Tesla je ve 3Q překvapivě zisková

Ilustrativní obrázek

Boeing ve 3Q reportoval čísla nad odhady

Ilustrativní obrázek

Favorizovaným nástupcem Muska na pozici předsedy správní rady Tesly je mediální magnát James MurdochČti více
Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby plynu podle EIA jsou na úrovni -78

Ilustrativní obrázek

V pěti krajích se cena benzínu dostala pod 30 korun za litr

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil výhled růstu poptávky po ropě

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit 8.2.2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.