Elektromobily a kolonie na Marsu? Spojení Tesla a SpaceX by dávalo smysl, tvrdí analytici Morgan Stanley

10:38 | wa pe | Diskuze

Spolupráce Tesla a SpaceX by nemusela zůstat jen u nynější společné výroby a vývoje software, obě společnosti by se mohly brzy sloučit, věří analytici Morgan Stanley.

Foto: thierry ehrmann

Výkonný ředitel Tesla a SpaceX, Elon Musk v minulém roce rozhodně odmítl spekulace o možné fúzi obou společností s odůvodněním, že jejich aktivity se nedostatečně překrývají na to, aby bylo případné sloučení ospravedlnitelné. Adam Jonas z Morgan Stanley se domnívá, že tento krok bude v budoucnu dávat čím dál větší smysl.

Tesla rostoucí měrou čelí lépe financované konkurenci ze strany velkých automobilek, které se snaží dohnat její náskok v oblasti elektromobilů. Finanční potíže Tesla plní již nějakou dobu přední stránky předních periodik a podle analytika se budou dále prohlubovat společně s tím, jak se automobilce nedaří uspokojivě navýšit produkci vozu Model 3. Podle posledních odhadů přichází Tesla každé čtvrtletí o 1 miliardu USD a ve výhledu půl roku ji hrozí nedostatek volného kapitálu. Oproti tomu SpaceX a její byznys v oblasti vynášení nákladu na oběžnou dráhu čelí jen omezené konkurenci. Kombinace Tesla a Spacex by mohla automobilce přinést potřebnou finanční jistotu v době, kdy bude jen těžko hledat jiného potenciálního kupce. V Morgan Stanley se navíc domnívají, že ambiciózní plány SpaceX ohledně kolonizace Měsíce či Marsu budou v příštích letech zabírat stále více a více času v nabitém rozvrhu Elona Muska. „Investoři obecně očekávají, že v průběhu času bude Elon Musk věnovat více svého času a talentu aktivitám ve SpaceX, což vzbuzuje otázku, kdo by jej mohl nahradit ve vedení Tesla. Sloučení obou společností by mohlo být odpovědí,“ píše Jonas ve své aktuální studii. 

Mezi Tesla a SpaceX navíc v posledních měsících bují čilá spolupráce. Zaměstnanci SpaceX se podílejí jak na zrychlení sériové výroby elektromobilů, tak na dalším vývoji Autopilota Tesla. Kromě toho Elon Musk nedávno přitáhl pozornost prohlášením, že nákladem během chystaného startu rakety Falcon Heavy bude jeho nový rudý Tesla Roadster. Šéf Tesla hodlá svůj elektromobil vyslat směrem k Marsu za zvuku písně Davida Bowieho Space Oddity. Na výsledky tohoto marketingového tahu nebudeme muset dlouho čekat, jelikož start rakety se plánuje už na leden příštího roku.  

Nebylo by to poprvé, co došlo ke sloučení původně samostatných společností Elona Muska. V minulém roce Tesla koupila výrobce fotovoltaiky SolarCity. Podle některých kritiků akvizice představovala pouze výhodný únikový plán pro SolarCity, která se nacházela ve finančních potížích, zatímco nepřinesla příslušnou hodnotu pro Tesla a její akcionáře. Podle Jonase kombinace obou společností prokázala ochotu vedení Tesla ke strategickým krokům, které vedou ke konsolidaci zájmů o finanční udržitelnost podniku i jeho další technologický rozvoj.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.