Elektrická fantazie: Bude se příští elektromobil Tesla prodávat za 600 000 Kč?

13:37 | V Z | 1 komentář / 1 nový

Společnost Tesla Motors vznikla s jedním základním cílem: vytvořit elektromobil pro masové zákazníky. Po více než desetiletí práce na tomto projektu se šéf inovativní automobilky Elon Musk domnívá, že čas lidového a všem dostupného modelu se již blíží. Společnost začne příští měsíc přijímat předobjednávky na Model 3 za cenu 35 000 dolarů. Ve skutečnosti však zákazníci tento model získají dokonce za 25 000 dolarů, tj. asi 600 000 Kč, píše agentura Bloomberg.

Foto: Jeff Cooper

 

Společnost Tesla potvrdila, že cena 35 000 dolarů uváděná u Modelu 3 nezahrnuje federální a státní pobídky pro kupce elektromobilů. Oficiální potvrzení ceny od Tesly je v souladu s prohlášením Muska pro novináře na jedné z automobilových výstav před rokem: „Uváděná cena 35 000 dolarů nezahrnuje kredity ani pobídky.“

Rozdíl mezi cenou před a po daňových dotacích je zásadní. Tyto pobídky mohou snížit kupní cenu až o 10 000 dolarů a výrazně rozšířit potenciální trh Modelu 3. Před oznámením odborníci o ceně modelu bez dotací výrazně pochybovali. Tesla totiž nedávno uvedla, že cena luxusního SUV Modelu X začne na 80 000 dolarů, tj. více než analytici očekávali.

„Můžeme potvrdit, že cena bude činit 35 000 dolarů bez pobídek,“ uvedla pro agenturu Bloomberg mluvčí společnosti Tesla Khobi Brooklynová. „Nezměnili jsme názor.“

Abyste pochopili důležitost správného stanovení ceny, podívejte se na to, kolik jsou Američané v současnosti ochotni investovat do nového auta. V průměru za nový vůz podle analýzy Salima Morsyho z Bloomberg New Energy Finance zaplatí 31 000 dolarů. Téměř všechna vozidla prodávaná za vyšší cenu jsou SUV či dodávky. Jen jednoho auta velikostí srovnatelného s Modelem 3, které stojí 35 000 dolarů, se prodá více než 100 000 kusů: BMW 3.

 

Masově rozšířená auta musejí být za lidové ceny

Elektromobil Tesla za 25 000 dolarů by převrátil americký automobilový trh naruby. Pobídky se stát od státu výrazně liší, ale základní sleva – kredit 7 500 dolarů na daň z příjmu – je k dispozici všem kupcům v celé zemi. Snížení základní ceny Modelu 3, tj. 35 000 dolarů, o tuto částku rozšíří potenciální trh o asi 50 %, tvrdí Morsy. Další stimuly by cenu ještě více srazily ve více než 12 amerických státech. Nejvyšší pobídky jsou k dispozici v Coloradu (6 000 dolarů)  a Kalifornii, Massachusetts či Tennessee (2 500 dolarů). Jediným omezením pro prodej elektromobilů v této cenové kategorii by byla výrobní kapacita společnosti. 

Zákazníci v USA jsou ochotnější zvažovat koupi elektromobilu s dlouhým dojezdem, jakmile poklesne kupní cena. Ceny elektromobilů s dlouhým dojezdem klesají. Společnosti Chevrolet, Tesla a Nissan se chystají v průběhu příštích dvou let uvést elektromobily nové generace. V roce 2030 by podle průzkumů elektromobil za 22 500 dolarů představoval praktickou volbu pro téměř 70 % kupujících.

Investoři společnost Tesla pečlivě sledují a znervózňují je zpoždění uvedení SUV Modelu X na trh. Akcie Tesly v roce 2016 spadly o 38 % a tržní hodnota firmy se propadla o 12 miliard dolarů. Tlak na rychlé uvedené Modelu 3 roste. Musk tvrdí, že jeho výroba bude zahájena příští rok, ale spoléhat se na pravdivost jeho tvrzení by bylo bláhové.

 

Velký potenciál, malá příležitost

Zda skutečně bude možné koupit si Model 3 za 25 000 dolarů záleží na tom, zda se společnosti Tesla podaří uvést jej na trh včas. Dochvilnost přitom není právě její nejsilnější zbraní. Společnost je proslulá tím, že uvádí své modely na trh o mnoho let později, než původně slibovala. Platí to o většině aut, od prvotního Roadsteru až po nedávný Model X. Analytik společnosti Morgan Stanley Adam Jonas, dlouhodobý podporovatel nákupů akcií Tesla, si myslí, že Model 3 bude uveden nejdříve na konci roku 2018, tj. nejméně o rok později proti Muskovým slibům.

Pro nadšence do automobilů Tesla s napjatým rozpočtem bude čekání o to horší, že první vyrobená auta pravděpodobně nebudou ze základní řady za slibovanou nízkou cenu. Tesla obvykle uvádí nové modely nejprve jako bohatě vybavenou sérii Signature Series. V případě Modelu X tato řada stála o asi 75 % více než základní model. U Modelu 3 Jonas odhaduje úvodní průměrnou cenu na nejméně 60 000 dolarů bez započtením daňových pobídek. 

A právě zde se cesta k elektromobilu Tesla za 25 000 dolarů začíná klikatit. Sleva na dani z příjmu nebude k dispozici navždy. Jejím cílem je usnadnit výrobcům elektromobilů vstup na trh. Tento kredit je poskytován na prvních 200 000 prodaných elektromobilů od každého výrobce, poté hodnota pobídky v průběhu asi roku a půl postupně klesne až na nulu.

Společnost Tesla Motors má nakročeno k tomu, aby svůj dvěstětisící vůz prodala asi v polovině roku 2018. Pokud nezačne dodávat Model 3 dříve než na konci roku 2018 a pobídky pro rok 2019 budou vyčerpány na dražší vozy ze série Signature Series, tak v době, kdy konečně bude k dispozici Model 3 za nižší cenu pro masové zájemce, pobídky již nebudou nabízeny. Tesla za 35 000 dolarů tak bude skutečně stát 35 000 dolarů. Chevrolet chce začít prodávat svůj model Bolt s dojezdem asi 320 km na konci roku 2016 za 30 000 dolarů. To by znamenalo, že Teslu celkem výrazně předežene jak v ceně, tak v čase uvedení.

Tesla však nyní stále trvá na tom, že výroba Modelu 3 bude zahájena v příštím roce. Mluvčí Tesly Khobi Brooklynová odmítla kromě ceny poskytnout o vozidle jakékoli další podrobnosti. „Model 3 bude uveden v přislíbenou dobu. Podrobnosti sdělíme na konci března,“ uvedla. „Na konci března se dozvíte skutečně skvělé a velké novinky.“

 

Zdroj:Bloomberg, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Auto za 600000 si stejně může koupit jenom nějaký restituent nebo zloděj. Nám ostatním nezbývá než se vozit ve starých šuntech nebo městskou.
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.